پیام معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست به مناسبت روز جهانی خاک

پیام معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست به مناسبت روز جهانی خاک

حسن اکبری معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست در پیامی به مناسبت روز جهانی خاک که با شعارجلوگیری از شوری خاک، افزایش حاصلخیزی خاک نام گذاری شده است گفت: تلاش برای حفاظت از خاک و جلوگیری از آلودگی، شوری ، فرسایش و کاهش کارآمدی آن، راهی است به‌سوی داشتن محیط‌زیست هر چه سالم‌تر ، تنوع زیستی هرچه پایدارتر و امنیت غذایی هر چه بیشتر .
به گزارش «پارما» از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست؛ متن پیام به این شرح است :

در شصت و هشتمین مجمع عمومی سازمان ملل در دسامبر سال 2013، روز 5 دسامبر به‌عنوان روز جهانی خاک نام‌گذاری شد.
مراسم گرامیداشت این روز هرساله در سراسر جهان، باهدف جلب‌توجه نسبت به ارزش و اهمیت خاک به‌عنوان بستر حیات و همچنین آموزش جهانیان و ارتقاء درک و آگاهی آنان در خصوص این منبع ارزشمند و ضرورت حفاظت از آن در قالب کنفرانس‌ها، جشنواره‌ها و برنامه‌های متعدد آگاهی سازی برگزار می‌شود.

شعار روز جهانی خاک در سال  2021  "جلوگیری از شوری خاک، افزایش حاصلخیزی خاک" تعیین‌شده است تا از طریق پرداختن به چالش‌های رو به رشد مدیریت خاک، مبارزه با شور شدن آن، افزایش آگاهی در خصوص آن و تشویق جوامع برای کمک به بهبود سلامت خاک به ارتقاء آگاهی درزمینهٔ ضرورت و اهمیت حفظ اکوسیستم‌های سالم و نقش آن در رفاه انسان بپردازد.

خاک به‌عنوان مآمن، زیستگاه و رویشگاه میلیاردها موجود زنده اعم از گیاهان، جانوران ، میکرو ارگانیزم‌ها و بستری برای ارائه خدمات اکوسیستمی بی‌نظیری چون تأمین غذا، آب پاک، سوخت و ... بسیار ارزشمند و حائز اهمیت است. تنوع زیستی موجود در خاک در چرخه مواد مغذی اکوسیستم، رشد و تغذیه گیاهان، ذخیره و تصفیه آب، سرکوب آفات، مقاومت در برابر فرسایش و موارد متعدد دیگر نقش بسیار مهمی ایفا کرده و برای سلامت و پایداری کلیه اکوسیستم‌های موجود بر کره زمین حیاتی است.

تغییر اقلیم، تخریب زیستگاه‌ها، شیوه‌های نادرست مدیریت و بهره‌برداری اراضی، جنگل‌زدایی، کشاورزی ناپایدار و بسیاری عوامل دیگر حاصل از افزایش روزافزون نیازهای جهانیان و به‌تبع آن دست‌یازی‌های بی‌رویه انسان در گنجینه طبیعت، همه و همه  خاک را به سمت آلودگی بیشتر، فرسایش سریع‌تر، شوری بالاتر،ظرفیت بافری و فیلتر کردن محدودتر، کیفیت پایین‌تر و درنتیجه غنای کمتر تنوع زیستی هدایت کرده، از بهره‌وری و حاصلخیزی آن می‌کاهد و حیات انسان و دیگر موجودات زنده را بر روی کره زمین به مخاطره می‌اندازد.

تلاش برای حفاظت از خاک و جلوگیری از آلودگی، شوری ، فرسایش و کاهش کارآمدی آن، راهی است به‌سوی داشتن محیط‌زیست هر چه سالم‌تر ، تنوع زیستی هرچه پایدارتر و امنیت غذایی هر چه بیشتر .

امید است با درک عمیق قدر و منزلت این گنجینه گران‌بها، نسبت به سیاست‌گذاری‌های مناسب و برنامه‌ریزی‌های صحیح برای ارتقاء آگاهی و حفاظت هر چه بیشتر از منبع ارزشمند خاک بکوشیم تا هم خود و هم آیندگان را به بهترین شکل از خدمات بی‌نظیر آن بهره‌مند سازیم.
لینک اصل خبر در سایت اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

    منبع خبر

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات