نیروگاه سیمره کمتر از دو سال دیگر به بهره‌برداری می‌رسد

نیروگاه سیمره کمتر از دو سال دیگر به بهره‌برداری می‌رسد

http://www.bananews.ir/سد و نیروگاه سیمره درحالی به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین نیروگاه‌های برق‌آبی غرب ایران مطرح است که آبگیری این سد حداقل دوسال به طول می‌انجامد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به نیاز دوساله برای آبگیری کامل سد سیمره گفت: واحدهای نیروگاهی پیش از تکمیل آبگیری سد آماده بهره‌برداری خواهد بود.

سید محمدرضا رضازاده افزود: از ابتدای آبگیری سد سیمره، باتوجه به وضعیتی که آورد این رودخانه داشت، اعلام کردیم که دوره آبگیری این سد دوساله است.

وی ادامه داد: حتما باید دوسال از ابتدای زمان آبگیری سد سیمره بگذرد تا حجم آبی که پشت سد ذخیره می‌شود به حدی برسد که آب وارد نیروگاه شود.

به گفته رضازاده، واحدهای نیروگاهی سد سیمره پیش از افتتاح این سد آماده بهره‌برداری خواهند بود، ولی تا زمانی که آب به سطح کافی نرسد، نیروگاه‌ها افتتاح نخواهد شد و باید حتما این دو سال پشت سر گذاشته شود.

آبگیری سد سیمره به عنوان بزرگترین پروژه عمرانی استان ایلام که جزو ۱۰ سد بزرگ کشور محسوب می شود، اردیبهشت امسال توسط رئیس جمهور آغاز شد.

ساختگاه سد ۱۸۰ متری سیمره در فاصله تقریبی ۷۰۰ کیلومتری جنوب غربی تهران، حد فاصل دو استان ایلام و لرستان و ۴۰ کیلومتری شمال غربی شهرستان دره شهر روی رودخانه سیمره در حال ساخت است. مدت زمان آبگیری مخزن ۲٫۸ میلیارد مترمکعبی سد سیمره در شرایط معمول حداقل دو سال به طول می‌انجامد.

حجم بتن ریزی بدنه سد سیمره ۵۷۸ هزار متر مکعب است که تاکنون ۵۴۵ هزار مترمکعب معادل ۹۴ درصد آن اجرا شده است.

نیروگاه سیمره نیز با سه واحد ۱۶۰ مگاواتی ظرفیت تولید سالانه ۸۵۰ گیگاوات ساعت برق را دارد و تاکنون ۹۲ درصد عملیات اجرایی ساختمان نیروگاه و ۴۹ درصد تجهیزات آن نیز نصب و تکمیل شده است.

بر اساس برنامه مرحله نخست نیروگاه سیمره تا پایان سال ۱۳۹۱ و واحدهای دیگر نیز هر یک به فاصله دو ماه وارد مدار می شود.

 

 

    نظرات