تحقق طرح فاضلاب، آرزوی شهروندان بندرعباسی

تحقق طرح فاضلاب، آرزوی شهروندان بندرعباسی

http://www.bananews.ir/مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان تحقق طرح فاضلاب در این استان را آرزوی شهروندان این استان دانست و بر ضرورت اجرای این طرح تاکید کرد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) مهندس حسین خادمی در بازدید مدیر کل روابط عمومی آبفای کشور و جمعی از خبرنگاران حوزه وزارت نیرو، از تصفیه خانه فاضلا‌ب بندرعباس با اعلام این مطلب تکمیل این طرح را مستلزم تامین منابع مالی دانست و گفت: بافت نامناسب شهری، بالا بودن هزینه‌های اجرای طرح فاضلاب و عدم تامین اعتبار کافی از عمده‌ترین چالش‌های پیش روی طرح فاضلاب این شهر است. به گزارش روابط عمومی آب و فاضلاب استان، خادمی تصریح کرد: در این استان به علت بالابودن سطح آب زیر زمینی و نفوذ ناپذیری زمین، فاضلاب‌ها در معابر، خیابان‌ها و کوچه‌ها رها شده که با توجه به گرمی هوا موجب بروز بسیاری از بیماری‌های خطرناک می‌شود. همچنین فاضلاب‌های اطراف منازل امکان زندگی را در برخی از محلات برای ساکنین آن غیر ممکن کرده است. خادمی اضافه کرد: با وجود چالش‌های پیش رو، رفع این معضل توجه ویژه مسوولان استانی و وزارت نیرو نسبت به اولویت اجرای طرح‌های فاضلاب در شهر‌های ساحلی را می‌طلبد.

وی با اشاره به آغاز اجرای طرح فاضلا‌ب در سال ۷۳ گفت: تاکنون از ۱۲۹۰ کیلومتر شبکه جمع‌آوری فاضلاب ۶۷۰ کیلومتر آن اجرا شده است و از شش ایستگاه بالابر چهار ایستگاه بالابر اجرا شده و ایستگاه دیگر باید اجرا شود. خادمی افزود: ساخت مدول اول تصفیه خانه با ظرفیت متوسط ۷۲ هزار متر مکعب در روز به پایان رسیده و در مدار بهره‌برداری قرار دارد. این مقام مسوول با اشاره به اینکه جمعیت تحت پوشش این طرح در سال‌های شروع بهره‌برداری ۳۳۶ هزار نفر و در سال مقصد۱۴۱۰ به ۷۶۳ هزار نفر بالغ خواهد شد، گفت: طول کل لوله‌گذاری شبکه جمع‌آوری حدود ۱۲۹۰کیلومتر است و تاکنون ۶۷۰ کیلومتر لوله‌گذاری شبکه جمع‌آوری انجام شده است. وی همچنین اعتبار هزینه شده برای اجرای این طرح را یک هزار و ۷۰ میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: اتمام این طرح نیازمند یک هزار و ۷۴۰ میلیارد ریال اعتبار است که با تامین اعتبار این طرح تا پایان برنامه پنجم توسعه به بهره‌برداری خواهد رسید. مدیرعامل آبفای هرمزگان اظهار کرد: در حال حاضر ۶۴ درصد از جمعیت شهر بندرعباس دارای شبکه جمع‌آوری فاضلاب است. همچنین تعداد کل انشعابات مورد نیاز شهر بندرعباس ۱۱۰ هزار فقره است که از این تعداد تاکنون ۶۶هزار فقره انشعاب فاضلاب خانگی به سیستم شبکه جمع‌آوری فاضلاب شهر وصل و حدود ۴۴ هزار فقره دیگر تا زمان افق طرح باقی مانده است. به گفته وی، تصفیه خانه فاضلاب بندرعباس دارای دو مدول بوده که فرآیند تصفیه در آن به روش لجن فعال است و ظرفیت حداکثر مدول اول تصفیه خانه برای جمعیت ۳۲۰ هزار نفر یا دبی متوسط ۷۲ هزار متر مکعب در شبانه روز در نظر گرفته شده است.

 

 

 

    نظرات