صدور پروانه‌‌ساخت در تهران متوقف شد

صدور پروانه‌‌ساخت در تهران متوقف شد

http://www.bananews.ir/تشکیل اولین جلسه رسمی شورای ‌شهر تهران در سال۹۱، به نهاد ناظر بر مدیریت شهری پایتخت فرصت داد نسبت به آنچه این روزها «اجرای طرح‌ تفصیلی در تهران» خوانده می‌شود، تذکر دهد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) گزارش‌های چند روز اخیر درباره سوءاستفاده‌هایی که برخی دلالان ملک در تهران همزمان با اجرای طرح‌ تفصیلی، به راه‌ انداخته‌اند، دیروز در صحن علنی شورای ‌شهر بازتاب پیدا کرد و همزمان فرمانداری تهران نامه‌ای را برای پیگیری به شورا ارائه داد که متن آن حکایت از اعتراض این نهاد دولتی به اجرای طرح داشت.

فرمانداری تهران اجرای طرح تفصیلی را بدون آنکه مغایرت‌های قانونی آن حذف شده باشد، خلاف مقررات اعلام کرده است.

این در حالی است که مدیران شهری با اتکا به مجوزی که از شورای‌ عالی معماری و شهرسازی کشور گرفته‌اند، این اعتراض را به‌جا نمی‌دانند.

پیگیری‌ از اعضای موثر شورای‌ شهر درباره اجرای طرح تفصیلی همچنین نشان داد: صدور پروانه ‌ساختمانی در مناطق مختلف تهران از ابتدای سال متوقف شده و مقرر شده است برای متقاضیان ساخت، بعد از نیمه اردیبهشت، پروانه صادر شود.

احمد نجفی عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه شورای ‌شهر تهران در این باره به «دنیای‌اقتصاد» گفت: فعلا صدور مجوز ساخت‌وساز متوقف است و بعد از آموزش کامل طرح تفصیلی به مسوولان دفاتر خدمات الکترونیک شهر و سایر کارشناسان مناطق شهرداری، صدور پروانه آغاز خواهد شد که مهلت زمانی تعیین شده برای این آموزش حداکثر تا ۱۵ اردیبهشت تعیین شده است.

معاون جدید شهرسازی و معماری شهرداری ‌تهران دیروز برای اولین بار در جمع خبرنگاران حاضر شد و در پاسخ به پرسش «دنیای‌اقتصاد» درباره تاثیر اجرای طرح تفصیلی بر قیمت مسکن در تهران گفت: این طرح روی قیمت مسکن بی‌اثر نیست، اما به صورت مستقیم هم اثر ندارد.

علیرضا جاوید همچنین وعده داد، هفته آینده اطلاعات کاملی را درباره طرح تفصیلی به کمک مدیران ارشد شهرداری، منتشر می‌کند.

جاوید اواخر سال گذشته با نظر قالیباف جایگزین هیربد معصومی شد تا به گفته شهردار تهران، طرح تفصیلی بدون اما و اگر در تهران به اجرا دربیاید.

به گزارش «دنیای‌اقتصاد» در جلسه دیروز شورای‌ شهر، تعدادی از اعضا نسبت به جوسازی ملاکان علیه طرح تفصیلی هشدار دادند و گروهی دیگر از اعضای شورا از شهرداری خواستند بصورت شفاف، اجرای این طرح را برعهده بگیرد.

«صدور پروانه جدید ساخت وساز تا نیمه اردیبهشت ممنوع شد.» این، دستور جدید مسوولان ارشد شهرداری تهران در پی اجرای طرح تفصیلی جدید تهران است.

مسوولان ارشد شهرداری تهران برای تکمیل شدن فرآیند اجرای طرح تفصیلی از مدیران دفاتر خدمات الکترونیک شهر تهران خواسته‌اند تا ۱۵ اردیبهشت ماه پروانه جدید صادر نکنند تا تمام مقدمات و مراحل اجرایی طرح تفصیلی در خود شهرداری‌های مناطق و دفاتر خدمات الکترونیک شهری انجام شود و بعد از طی‌این مرحله دوباره صدور مجدد پروانه‌های ساختمانی از ۱۵ اردیبهشت شروع شود.

روز گذشته محمدعلی نجفی، عضو شورای شهر تهران با اعلام‌این خبر به «دنیای‌اقتصاد» اظهار کرد: گرچه گزارش‌هایی طی چند روز اخیر مبنی بر آشفتگی بازار خرید مسکن و زمین در نقاط مختلف تهران به شورا رسیده است، اما به نظر نمی‌رسد اجرای طرح تفصیلی تهران به تنهایی روی قیمت مسکن و زمین اثرگذار باشد، بلکه جو روانی‌ایجاد شده فعلی مبنی بر گرانی ملک ناشی از اجرای طرح تفصیلی به دنبال توقف صدور پروانه جدید تا ۱۵ اردیبهشت ماه است.

حمزه شکیب دیگر عضو شورای شهر تهران نیز معتقد است:‌این دوران فعلا دوران گذار است و اگر مسوولان خود را به صورت شفاف مقید به اجرای طرح بدانند نباید منتظر افزایش قیمت مسکن خارج از برنامه بود.

تاثیر روی قیمت مسکن را نفی نمی‌کنم

گفته‌های اعضای شورای شهر تهران در حالی است که علیرضا جاوید، معاون جدید و جوان شهرسازی و معماری شهرداری تهران که روز گذشته برای اولین بار در حاشیه جلسه شورای شهر در جمع خبرنگاران حاضر شده بود تاثیرگذاری اجرای طرح تفصیلی بر قیمت زمین و مسکن را نفی نکرد و افزود: طرح تفصیلی جدید تهران به صورت مستقیم بر قیمت مسکن تاثیرگذار نخواهد بود، اما نمی‌توان گفت به طور کامل بی اثر خواهد بود.

علیرضا جاوید در گفت و گو با «دنیای‌اقتصاد» اظهار کرد: فاکتورهای متعددی وجود دارد که بر قیمت مسکن و زمین اثر گذار هستند، اما با توجه به وضعیت کلی قیمت‌ها در بازار ارز، طلا و حتی سایر کالاها، باید متوجه بود که طبیعتا قیمت زمین و ملک از‌این پارامترها نیز اثر می‌گیرد.

او ادامه داد: اجرای طرح تفصیلی جدید تهران طبیعتا به طور غیرمستقیم و جزئی بر قیمت زمین و ملک اثرگذار خواهد بود؛ اما برای آنکه اثر فزاینده‌ای به طور مستقیم در قیمت زمین و ملک نداشته باشد، تدابیری را در طرح تفصیلی جدید پیش‌بینی کرده‌ایم که متناسب با نیازهای واقعی شهروندان است و اجرای‌این تدابیر موجب خواهد شد که طرح تفصیلی اثر فزاینده و مستقیم در قیمت زمین نداشته باشد.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران در پاسخ به سوالی مبنی بر‌اینکه چه تضمینی برای سلیقه‌ای اجرانشدن آن وجود دارد، گفت: برای اولین بار طرح تفصیلی در سیستم مکانیزه شهر تهران وارد شده است؛ بنابراین بر اجرای آن سلیقه حاکم نخواهد بود.

همه چیز طرح تفصیلی در جلسه هفته‌ آینده

معاون شهردار با وجود آنکه ‌این هفته را زمان برگزاری نشست خبری برای ارائه جزئیات طرح تفصیلی جدید تهران تعیین کرده بود؛ زمان برگزاری‌این نشست را هفته بعد اعلام کرد و گفت: هفته‌ آینده اطلاع‌رسانی جامعی توسط مسوولان شهرداری تهران در خصوص طرح تفصیلی صورت خواهد گرفت.

او اضافه کرد: تا هفته‌ آینده خبر دیگری در مورد طرح تفصیلی ارائه نمی‌کنیم، چون بنا داریم به جای ارائه اطلاعات مقطعی و جزئی که باعث ابهامات و سوءاستفاده خواهد شد در مجموعه شهرداری یک نظام اطلاع‌رسانی کامل،جامع و پیوسته طراحی کنیم که از هفته‌ آینده آغاز به کار خواهد کرد و به طور پیوسته همزمان با اجرای طرح تفصیلی پیش می‌رود.

جاوید تصریح کرد: بعد از آن نظام پیوسته اطلاع‌رسانی در سایت شهرداری تهران در اختیار شهروندان قرار می‌گیرد تا شهروندان عادی از شرایط املاک خودشان آگاه شوند.

معاون شهرسازی و معماری در خصوص فعالیت فعلی شهرداری تهران در ارائه اطلاعات به شهروندان گفت: هم‌اکنون شهروندان تهرانی می‌توانند به سایت شهرداری تهران مراجعه کنند و با وارد کردن کد ملک خود از روی قبوض نوسازی، وضعیت ملک خود را بررسی کنند، البته در‌این سایت توضیح داده شده که اگر شهروندان اطلاعات دقیق می‌خواهند و قصد ساخت و ساز داشته باشند، می‌توانند به دفاتر خدمات الکترونیک بروند، تشکیل پرونده بدهند، دستور نقشه تهیه کنند و به طور دقیق از طرح مطلع شوند.

او ادامه داد: ارائه‌این سطح اطلاعات به شهروندان در مقطع فعلی کاری است که برای اولین بار در تاریخ شهرسازی شهرداری تهران اتفاق می‌افتد.

گزارشی از طرح به اعضای شورا

روز گذشته با گذشت چند هفته از آغاز اجرای طرح تفصیلی اعضای شورای شهر از معاون شهرسازی و معماری درخواست کردند تا در جلسه هفته‌ آینده گزارشی از شیوه اجرا و اقداماتی که قرار است انجام شود به شورا ارائه کند.

اعضای شورا: طرح تفصیلی قیمت مسکن را بالا نمی‌برد

اعضای شورای شهر تهران برخلاف نظر معاون شهرسازی و معماری که اثرگذاری اجرای طرح تفصیلی بر قیمت زمین و ملک را نفی نمی‌کند معتقدند طرح تفصیلی بر قیمت مسکن تاثیرگذار نخواهد بود.

محمدعلی نجفی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه در‌این باره گفت: شاید یکی از دلایلی که در حال حاضر بازار مسکن دچار جوسازی برخی دلالان شده توقف صدور پروانه تا نیمه اردیبهشت ماه باشد. بر همین اساس فکر می‌کنند واقعا بنا است که افزایش قیمتی یا اتفاقات خاصی پیش بیاید.

او افزود: به نظرم اجرای طرح تفصیلی هیچ تاثیری از‌این جهت روی قیمت‌ها نمی‌گذارد، اما آنچه که ممکن است روی قیمت ساخت و ساز اثر بگذارد افزایش قیمت مصالح ساخت‌وساز و دستمزدها است.

شکیب رییس کمیسیون توسعه و عمران شورای شهر نیز معتقد است: همیشه دوران گذار می‌تواند بی ثباتی به وجود آورد. در‌این میان مدیریت شهری باید خیلی هوشمندانه عمل کند و اجازه ندهد که سوءاستفاده بشود.

او اظهار کرد: اگر شهر برنامه داشته باشد و ما خود را مقید بدانیم که براساس آن عمل کنیم قاعدتا افزایش قیمت مسکن به خاطر بی‌برنامگی اتفاق نمی‌افتد و می‌توان حتی امیدوار بود که قیمت‌ها را کنترل می‌کند و مردم نباید نگران باشند که طرح تفصیلی کاربری املاک را تغییر می‌دهد.

مهدی چمران رییس شورای شهر تهران نیز با اشاره به‌این موضوع که طرح تفصیلی منجر به گسترش مسکن سازی می‌شود، گفت: مردم باید بدانند ‌این طرح در گسترش مسکن‌سازی موثر است پس نباید ‌این شایعات و دلال بازی روی مردم اثر بگذارد بخصوص آن که دولت تصمیم گرفته در مناطقی از شهر تهران مسکن ویژه بسازد.

نامه اعتراض فرمانداری

جناب آقای مهندس چمران

رییس محترم شورای اسلامی شهر تهران

بازگشت به نامه شماره ۱۴۳۵۰/ ۱۶۱۶ /۱۶۰ به تاریخ ۱۹/ ۱۱/ ۱۳۹۰ منضم به مصوبه «طرح تفصیلی یکپارچه شهر تهران» که در مورخ ۲۳ /۱۱/ ۱۳۹۰ دریافت گردید، به استحضار می‌رساند مغایرت‌های قانونی به شرح ذیل در مصوبه وجود دارد.الف): تعیین خط محدوده شهر تهران در غرب خارج از حدود اختیارات شورای اسلامی شهر تهران و کمیسیون ماده (۵) قانون تاسیس شورای عالی شهرسازی و معماری ایران، می‌باشد.ب): ابطال مصوبه کمیسیون ماده (۵) قانون تاسیس شورای عالی شهرسازی و معماری ایران موضوع تبصره (۴) ماده (۳) خارج از حدود اختیارات شورای اسلامی شهر تهران و نافی حقوق مکتسبه اشخاص،‌ ناشی از اجرای این مصوبه می‌باشد.ج): استناد به مصوبات طرح جامع شهر تهران که تاکنون به تایید مراجع ذی‌ربط قانونی نرسیده دارای اشکال و ایراد قانونی می‌باشد از طرفی مفاد تبصره‌های (۵) و(۶) ماده (۳) مصوبه که وارد حیطه اتخاذ تصمیم درباره مصوبات سایر مراجع قانونی مربوطه گردیده و آنها را ابطال می‌نمایند، همانند دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌های وزارت کشور و... با ضوابط و مقررات قانونی کشور مغایرت دارند و از شرح وظایف شورای شهر و شهرداری خارج می‌باشد.

د): مفاد تبصره (۳) ماده (۴) مصوبه با نامه شماره ۳۴ /۳/۱/ ۹۳۲۱۱ مورخ ۲۱ /۶/ ۱۳۸۹ مقام عالی وزارت کشور که به شورای اسلامی شهر تهران ابلاغ شده مغایرت دارد.لذا خواهشمند است دستور فرمایید در اجرای ماده (۸۰) قانون شوراها اقدام و نتیجه اعلام شود.

محسن نایبی

معاون استاندار و فرماندار تهران

 

    نظرات