هند به دنبال فرصت‌ها در افغانستان

هند به دنبال فرصت‌ها در افغانستان

http://www.bananews.ir/طی یک دهه اخیر هند در زیرساخت‌های افغانستان شامل جاده‌ها، خطوط انتقال برق و مدارس ۵/ ۱ میلیارد دلار هزینه کرده و حال به دنبال پروژه‌ای است که شاید تبدیل به بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری خارجی هند شود در‌ این برنامه در صورت تصویب نهایی ۱۱ میلیارد دلار برای تجهیز یک معدن سنگ‌آهن و ساخت کارخانه فولادسازی و خطوط ریلی سرمایه‌گذاری خواهد شد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) هند سعی دارد نقش بیشتری در افغانستان داشته باشد، چرا که برای حفظ ثبات شمال غرب شبه قاره هند، افغانستان و پاکستان اولویت‌های اصلی در سیاست‌گذاری خارجی هند هستند.

این برنامه هند برای سرمایه‌گذاری در ذخایر سنگ‌آهن افغانستان به فولادسازان ‌این کشور کمک می‌کند سهمی‌از حدود ۸/ ۱ میلیارد تن سنگ آهن داشته باشند، در حالی که سه سال گذشته نیز قیمت جهانی سنگ‌آهن دوبرابر شده است. حال به نظر می‌رسد افغانستان به تدریج از انزوای اقتصادی جغرافیایی خارج می‌شود، چرا که هند به دنبال چین برای ساخت اولین خطوط ریلی اصلی ‌این کشور سرمایه‌گذاری می‌کند.

هند سعی دارد به عنوان رقیب چین سهم خود را از بازار افغانستان به دست آورد. در هر حال سرمایه‌گذاری‌های این دو کشور به ثبات افغانستان کمک می‌کند و نه‌تنها موجب افزایش فرصت‌های شغلی و بهبود زیرساخت‌ها می‌شود، بلکه این دو دولت قدرتمند خود تمایل دارند فعالان خارجی در افغانستان رفتاری میانه رو و متعادل داشته باشند.

 

 

    نظرات