آهن ارزان شد، محدودیت‌های بورس شکست

آهن ارزان شد، محدودیت‌های بورس شکست

http://www.bananews.ir/همزمان با روند نزولی قیمت میلگرد و تیرآهن در بازار آزاد، کاهش نرخ پیشنهادی شمش وارداتی در بنادر شمالی کشور و افت قیمت ورق، بورس کالا محدودیت قیمتی ۳ درصدی را از معاملات دیروز حذف کرد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) بر این اساس دیروز نرخ میلگرد تا ۵ درصد، ورق تا ۵۰ تومان در هر کیلو و تیرآهن هم تا ۴ هزار تومان در هر شاخه دربازار آزاد ارزان شد، ضمن اینکه شایعاتی وجود داشت مبنی بر اینکه نرخ پیشنهادی شمش نیز در بنادر شمالی پایین تر از روز‌های قبل بوده است.

از آنجا که تقاضا در بازار پایین‌تر از هفته قبل است و از سوی دیگر با توجه به قرار داشتن در روزهای پایانی ماه، نقدینگی بازار پایین‌تر از حد معمول است و به خصوص با در نظر گرفتن کالاهایی که سررسید تحویل و توزیع آنها در بازار فرا رسیده، دیروز قیمت‌ها کاهشی شد.

گفته می‌شود دیروز بالاترین نرخ پیشنهادی برای شمش ۱۱۶۰ تومان بوده و نرخ ورق سایز۲ هم در بازار آزاد از صبح تا بعدازظهر ۵۰ تومان کاهش یافت و به ۱۱۰۰ تومان رسید.

گفته‌ها حاکی از آن است که بعضی از کالاهایی که قبل از سال فروخته شده اند به زمان تحویل رسیده و در بازار توزیع شده‌اند. البته کاهش قیمت دلار در معاملات دیروز و افزایش امیدواری به بهبود بازار واردات محصولات و مواد اولیه و از بین رفتن میزان نگرانی سرمایه‌گذاران، از دلایل دیگر روند نزولی قیمت‌ها در بازار آزاد دیروز بوده است.

از این رو بورس نیز با در نظر گرفتن این شرایط، محدودیت قیمت را برای شمش فولاد خوزستان و مقاطع برداشت. البته به دلیل محدود بودن تقاضای بازار برای تیرآهن ذوب‌آهن اصفهان، این کالا وارد رقابت نشد و با نرخ پایه معامله شد، اما شمش فولاد خوزستان و میلگرد خراسان وارد رقابت شد.

از این رو میلگرد فولاد خراسان از ۱۱۴۰ تومان نرخ پایه در بالاترین رقم به ۱۲۵۰ تومان رسید که میانگین آن نیز ۱۲۲۷ تومان بود.

شمش فولاد خوزستان پس از رقابتی شدن از ۹۹۹ تومان در بالاترین نرخ به رقم ۱۰۹۸ تومان رسید، ضمن اینکه نرخ میانگین آن نیز ۱۰۵۴ تومان بود.

با توجه به محدود بودن تقاضا، رقابت روی محصول خراسان محدودتر از آنچه پیش بینی می‌شد، بود و با توجه به وضعیت تقاضا و عرضه به نظر نمی‌رسد روند قیمت‌ها تا آخر هفته تغییر چندانی داشته باشد. گفته می‌شود یکی از دلایل عدم عرضه سبد مخلوط ذوب آهن در معاملات دیروز نیز همین موضوع بوده‌است.

شنیده‌ها حاکی از آن است که با توجه به روند قیمت‌ها در بازار، احتمال اینکه محدودیت ۳ درصدی دوباره به معاملات بورس برگردد، کم است.

در معاملات دیروز در مجموع ۱۱ هزار و ۶۶۰ تن تیرآهن ذوب آهن اصفهان برای ۳۱ اردیبهشت‌ماه، ۴۰ هزار و ۴۰ تن میلگرد فولاد خراسان برای تحویل در ۳۰ فروردین ماه و شمش فولاد هم ۲۵ هزار تن برای تحویل در ۳۱ اردیبهشت ماه معامله شد.

 

 

    نظرات