عرضه روشی برای بهبود انتقال حرارتی در مبدلهای حرارتی

عرضه روشی برای بهبود انتقال حرارتی در مبدلهای حرارتی

www.bananews.irمحققان دانشگاه تهران با همکاری پژوهشگاه صنعت نفت با اجرای پروژه ای روشی را برای بهبود انتقال حرارتی نانو لوله های کربنی عرضه کردند. داده های این طرح در مبدلهای حرارتی و گل و سیمان حفاری کاربرد دارد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) آیدا نصیری از محققان این طرح با بیان اینکه در این طرح به بررسی اثر ساختارهای مختلف نانو لوله ‌های کربنی بر خواص حرارتی و پایداری نانو سیالات پرداختیم، افزود: در این پژوهش پنج ساختار از نانو لوله های کربنی با تعداد دیواره های مختلف ساخته و پس از عامل دار کردن با استفاده از نمکهای قلیایی، نانو سیال های بسیار پایدار از آنها تهیه شد و در نهایت، هدایت حرارتی این نانو سیالات بر حسب دما، زمان و پایداری آنها مورد بررسی قرار گرفت.

وی با اشاره به نتایج به دست آمده، خاطر نشان کرد: این بررسی ها نشان داد که با افزایش تعداد لایه های نانو لوله ها، هدایت گرمایی افزایش می یابد که از دلایل آن می توان به میزان ضخامت لایه ها در نانو لوله ها اشاره کرد.

نصیری به بیان کاربردهای داده های این پروژه تحقیقاتی پرداخت و یادآور شد: نتایج این تحقیق می تواند در سیستم هایی نظیر مبدلهای حرارتی و مواد حفاری از جمله گل و سیمان حفاری که در آنها قابلیت استفاده از نانوسیالات مورد استفاده قرار گیرد.

 

    نظرات