کارگران و حوادث ساختمانی در جمعه گذشته

کارگران و حوادث ساختمانی در جمعه گذشته

http://www.bananews.irریزش بخشی ازدیوار ساختمان مسکونی موجب مرگ کارگر۶۰ ساله در زیر آوار شد. خبر این حادثه در ساعت ۱۷:۱۲ روز گذشته به سامانه ۱۲۵ داده شد که بلافاصله گروه امداد و نجات ۲ این سازمان به سمت محل حادثه در شهرک کیانشهرخیابان مینایی حرکت کردند.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) به گفته احمد ملک نژاد فرمانده نجاتگران آتش نشانی، کارگر حدودا ۶۰ ساله‌ای از اتباع افغانستان در کانال فاضلاب مشغول کاربود که نا گهان براثر ریزش دیوار ساختمان مجاورکانال در زیر آوار گرفتار شد.

وی افزود: طبق اظهارات شاهدین و پیمانکار یک شرکت آب و فاضلاب، کارگران در کانال فاضلاب درحال حفاری بودند که ناگهان به علت نامعلومی بخشی از دیوار دورچین پشت بام یک ساختمان ۴ طبقه مسکونی به داخل کانال وبر روی کارگران فروریخت.

ملک نژاد ادامه داد: چند تن از کارگران با مشاهده ریزش آجر ها به سرعت ازمحل گریختند اما یک کارگر مسن بنام عبدالحمید – ق نتوانست به موقع از مهلکه بگریزد و به طور کامل در زیرآواردیوار بدام افتاد.

وی در مورد نحوه عملیات نجاتگران اظهار داشت: آتش‌نشانان با رعایت اصول ایمنی و انجام آوار برداری، در کمتر از نیم ساعت این کارگررا از زیر آوار خارج کرده و تحویل عوامل اورژانس دادند.

این فرمانده نجاتگران آتش نشانی با اشاره به تائید فوت این کارگر از سوی عوامل اورژانس حاضر در محل حادثه، افزود: جسد متوفی برای انجام تحقیقات در اختیار نیروی انتظامی قرار گرفت.

نجات ۳۵ کارگر ساختمانی از میان دود و آتش

۳۵ نفر از کارگران افغانی که براثر آتش سوزی یک ساختمان درحال ساخت به پشت بام آن پناه برده وگرفتار شده بودند همگی با کمک آتش نشانان نجات یافتند.

در پی تماس تعدادی از شهروندان با سامانه ۱۲۵ و درخواست کمک از آتش نشانان، بیدرنگ زنگ ایستگاه ۵۶ ساعت ۴:۴۷ دقیقه بامداد امروز به صدا در آمد و آتش نشانان به محل حادثه در شهرک حکیمیه، خیابان سازمان آب روانه شدند.

علی اصغر فیاض فرمانده آتش نشانان اعزامی دراین باره گفت: با رسیدن به محل حادثه مشاهده شد که طبقه همکف ساختمانی نیمه کاره کاملا شعله ور است و ده ها نفر از کارگران از ترس به پشت بام این ساختمان سه طبقه گریخته اند.

وی افزود: آنها که تعدادشان به ۳۵ نفر می رسید با دیدن آتش نشانان درحالیکه که به علت دودگرفتگی طبقات، راه گریزی نداشتند با فریاد درخواست کمک می کردند.

فیاض تصریح کرد: نیروهای آتش نشانی بلافاصله با بستن دستگاه تنفسی به کانون آتش نزدیک شده و بوسیله لوله های آبرسان شعله های سرکش آتش را مهار و کاملا خاموش کردند.

این فرمانده آتش نشانی خاطر نشان کرد: گروهی از آتش نشانان نیز در این حین خود را به بالای پشت بام رسانده و پس از آرام کردن افراد گرفتار و انجام اقدامات احتیاطی، این کارگران را از طریق راه پله ها به پایین ساختمان هدایت کردند و سرانجام همگی آنها درحالی که به شدت ترسیده بودند از میان دود و آتش نجات یافتند.

وی هم چنین افزود: چند تن از کارگران در همان لحظات شروع آتش سوزی به طور سطحی دچار سوختگی شده بودند که برای انجام درمان های اولیه تحویل عوامل اورژانس حاضر در محل حادثه شدند.

فیاض با اعلام این که در جریان این آتش سوزی مقدار زیادی از لوازم شخصی کارگران و مدارک آنها طعمه آتش شده و از بین رفت، افزود: آتش نشانان هم چنین پس از مهار کامل آتش، با استفاده از هواکش های قوی دود حاصله از آتش سوزی را به بیرون از ساختمان تخلیه کردند تا محیط کاملا ایمن شود.

این فرمانده آتش نشانی علت اولیه آتش سوزی را اتصالی سیم کشی غیر استاندارد برق اعلام کرد و گفت: این اتصالی منجر به شعله وری و سرایت آتش به مواد قابل اشتعال اطراف آن شد.

 

    نظرات