یک مقررات‌ملی در ساخت‌وساز رعایت نمی‌شود

یک مقررات‌ملی در ساخت‌وساز رعایت نمی‌شود

http://www.bananews.ir/در مبحث هفتم مقررات ملی ساختمان، انجام آزمایش‌های خاک برای کلیه ساختمان‌ها و در سه رده ژئوتکنیکی الزامی‌است، به این معنی که هر پروژه ساختمانی نیاز به گزارش مکانیک خاک دارد که در آن به ضرایب چسبندگی خاک و زاویه اصطکاک داخلی بین دانه‌های خاک به عنوان پارامترهای طراحی سازه نگهبان اشاره شده و مهندس طراح سازه با داشتن این ضرایب طرح پایدار‌سازی گود را ارائه می‌دهد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) این درحالی است که در برخی مناطق تهران، شهرداری با عدول از مبحث ۷ مقررات ملی ساختمان، آزمایش خاک را فقط برای ساختمان‌های ۶ طبقه یا با زیربنای ۲۰۰۰ متر مربع به بالا الزامی‌کرده و عملا با این اقدام، حدود نیمی‌از پروانه‌های ساختمانی شهر تهران را که در مناطق پایینی شهر ساخته می‌شوند و اکثرا یا کمتر از ۶ طبقه هستند یا کمتر از ۲۰۰۰ متر مربع زیر بنا دارند را بدون هرگونه بررسی ژئوتکنیکی صادر می‌کند. با توجه به شرایط کوهپایه‌ای شهر تهران، مناطق جنوبی شهر عموما دارای خاک آبرفتی سست و ضعیف هستند.

حجت‌الله عزیزی دبیر انجمن شرکت‌های خدمات آزمایشگاهی خاک، جوش‌وبتن با بیان این مطلب در جمع خبرنگاران افزود: این اقدام در محدودسازی آزمایشگاه‌های خاک برای کلیه ساختما‌ن‌ها، از جمله عوامل مهم در افزایش حوادث ناشی از گودبرداری در شهر تهران است.

وی در ادامه افزود: انجام آزمایش‌های ژئوتکنیکی می‌تواند به عنوان بخشی از مطالعات پروژه، قبل از طراحی و ساخت به کمک طراح و مجری پروژه‌ها بیاید. در این مطالعات به محل چاه‌های جذبی قدیمی ‌و موجود در پروژه و همسایگان اشاره می‌کند و دانستن این اطلاعات به دو دلیل حائز اهمیت است. اول اینکه تمهیدات لازم جهت جلوگیری از نشت فاضلاب به دیواره‌های گود از محل چاه مجاورین و متعاقبا دیوارهای گود پیش‌بینی می‌شود و دلیل دوم، تخلیه چاه‌های فاضلاب موجود در محل ساختگاه و جایگزینی مصالح مقاوم به‌جای آن است.

عزیزی با اشاره به اینکه شهرداری‌‌ها باید با اجرای کامل و غیرسلیقه‌ای مبحث ۷ مقررات ملی ساختمان در کلیه پروانه‌های ساختمانی، به امنیت روانی جامعه احترام بگذارند، افزود: ساخت و ساز در تهران به عنوان یک کارگاه بزرگ ساختمانی، نباید تهدیدی برای ساکنین آن باشد و می‌توان با انجام کامل آزمایش‌های ژئوتکنیکی و متعاقبا بالا بردن ایمنی در گود‌برداری‌ها، بهداشت روانی جامعه را افزایش داد.

 

 

    نظرات