نوبت افتتاح‌های مسکن‌مهر به پایتخت رسید

نوبت افتتاح‌های مسکن‌مهر به پایتخت رسید

http://www.bananews.ir/بعد از دو سال افتتاح‌های پی‌درپی مسکن‌مهر در همه استان‌ها، سرانجام نوبت به پایتخت مسکن‌مهر رسید.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) شهر جدید پرند طی دست‌کم یک‌سال اخیر حدود ۵ بار قرار بود میزبان رییس‌جمهور برای بهره‌برداری رسمی از واحدهای مسکونی‌مهر باشد، اما هر بار به علت فراهم نبودن زمینه‌های لازم برای افتتاح پروژه‌های مسکونی، مراسم به تعویق می‌افتاد.

در این فاصله حداقل ۴۰۰ هزار واحد مسکونی‌مهر در سایر شهرهای کشور تحویل متقاضیان شد و در پرند که بیشترین ساخت‌وسازهای مسکن‌مهر در این منطقه -۱۰۰ هزار واحد- آنجا را به پایتخت مسکن‌مهر تبدیل کرده، برنامه افتتاح و تحویل، پشت‌ سرهم منتفی می‌شد. اما امروز قرار است حدود ۱۰ هزار واحد مسکونی‌مهر توسط رییس‌جمهور در پرند افتتاح رسمی شود تا ۹۰ درصد مابقی واحدها نیز حداکثر تا بهار سال آینده تحویل متقاضیان شود. رییس‌جمهور تاکنون از پرند بازدیدی در سطح تشریفاتی که مردم منطقه با خبر شوند، نداشته است و امروز در حالی پا به محل جایگزین زندگی تهرانی‌ها می‌گذارد که این شهر با چالش‌های زیادی برای اسکان روبه‌رو است که حل عمده آنها از توان یک وزارتخانه – وزارت راه‌وشهرسازی- خارج است. طبق برنامه‌ریزی دولت ۵ درصد از خانوارهای ساکن فعلی تهران باید تا کمتر از یک‌سال آینده جذب پرند شوند، اما در حال حاضر امکانات شهری پرند به یک‌درصد امکانات پایتخت هم نمی‌رسد. فضای‌سبز شهری، فروشگاه‌های محله‌ای عرضه مواد غذایی، بیمارستان، سینما، خدمات تجاری و سایر خدمات شهری در پرند به شدت ضعیف است طوری که برای برخی از این خدمات هنوز طراحی خاصی نشده است. پرند عملا دو تکه شده است تکه اول از فاز صفر تا فاز۳ است که همه واحدها در این منطقه، غیرمسکن‌مهر هستند و فاز۴ تا فاز۶ کاملا به پروژه‌های مسکن‌مهر اختصاص پیدا کرده است. در ۴ فاز اول پرند، خدمات شهری تاحدودی مناسب است اما در ۳ فاز دیگر فعلا فقط مسکن‌مهر ساخته شده و فضای‌سبز و خدمات روبنایی تامین نشده است.

جالب اینکه ۱۰۰ هزار خانوار تهرانی قرار است در همین سه فاز تازه‌تاسیس ساکن شوند. اشکال بزرگی به کار دولت طی این مدت بابت پرند وارد است اینکه، همه مسوولیت مسکن‌مهر به یک وزارتخانه که کارش ساخت مسکن است، واگذار شده و مسوولیت سایر وزارتخانه‌ها در خلق و گسترش یک شهر، کاملا نادیده گرفته شده است. امید می‌رود با سفر امروز رییس‌جمهور به پرند، خلأهای این منطقه یادداشت شود و در اولین جلسه شورای عالی مسکن، ماموریت‌های هر کدام از وزارتخانه‌های مسوول برای توسعه پرند به آنها ابلاغ شود.

درخواست از رییس‌جمهور

در سفر امروز رییس‌جمهور به شهر جدید پرند، تعداد قابل توجهی از اعضای تعاونی‌هایی که به آنها قول داده شده، مسکن‌مهرشان ابتدای سال۹۰ تحویلشان شود (!) از وی درخواست دارند به این بدقولی رسیدگی شود.

باتلاقی که در برخی تعاونی‌ها برای مردم ایجاد شده و از هر کدام از اعضا طی دو سه سال اخیر بین ۵ تا ۱۰ میلیون تومان پول نقد دریافت کرده‌اند و حالا پولی ندارند که به اعضای متقاضی انصراف پس دهند، در فازهای ۳ و ۵ شهر جدید پرند آنقدر عمیق است که در یکسال گذشته برخی مسوولان تلاش کردند آن را برطرف کنند اما موفق نشدند.

موضوع به ماهیگیری برخی پیمانکاران مسکن‌مهر در آب گل‌آلودی که با بی‌تدبیری و ناهماهنگی برخی تعاونی‌ها ایجاد شده، مربوط می‌شود.

در فاز۳ شهرجدید پرند نزدیک به ۱۰۰۰ واحدمسکونی مهر تابستان سال گذشته توسط مقامات ارشد از جمله استاندار و وزیر صنعت وقت، افتتاح رسمی شد. این واحدها امروز نه سند دارند، نه دفترچه اقساط بانکی طوری که برای این مدارک از ساکنان خواسته شده حدود ۴ میلیون تومان اضافه بر آنچه برای مسکن‌مهر پرداخت کرده‌اند، دوباره بپردازند!

آیا بعد از تحویل واحد، سازنده می‌تواند ادعای طلب کند؟!

طی ماه‌های اخیر مسوولان وزارت راه‌وشهرسازی تلاش زیادی کردند تا باتلاق به وجود آمده را برطرف کنند اما از آنجا که چالش به یکی دو وزارتخانه دیگر بیشتر از وزارت راه‌وشهرسازی مربوط است، حل این موضوع فقط از عهده رییس‌جمهور با ورود مستقیم به مسأله، برمی‌آید.

 

 

 

    نظرات