کمیابی «خانه‌های دربست» تهران

کمیابی «خانه‌های دربست» تهران

http://www.bananews.ir/بساز و بفروش‌ها، بازار «خانه‌های دربست» در تهران را قبضه کرده‌اند.

تعداد خانه‌های حیاط دار موجود در تهران نسبت به قبل بسیار کاهش پیدا کرده طوری که خریداران این خانه‌ها اغلب سازنده‌های ساختمانی هستند که پس از خرید و تخریب آن، اقدام به ساخت آپارتمان‌های چند واحدی می‌کنند.

قیمت این خانه‌ها اگرچه بالا است اما با تبدیل آنها به مجتمع، چند برابر ارزش اولیه، عاید خریدار می‌شود.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) این روزها اکثر متقاضیان خانه‌های دربستی، سازنده‌ها هستند اگرچه مدتی است عده‌ای از مصرف‌کننده‌های واقعی در بازار مسکن در ازای خرید یک واحد آپارتمانی به سکونت در خانه‌های شخصی روی آورده‌اند اما همچنان متقاضیانی که در قالب سازنده هستند بیش از این دسته از مصرف‌کننده‌ها در بازار تقاضای «خانه دربست» حضور دارند. آن دسته از متقاضیانی که سکونت در خانه‌های دربستی یا کلنگی را نسبت به آپارتمان‌نشینی، مقدم می‌شمارند به دلیل دوری از مشاعات است، زیرا در آپارتمان نشینی پارکینگ، حیاط و حتی پشت‌بام جزو مشاعات محسوب می‌شود، اما در خانه‌های دربستی یا شخصی خبری از مشاعات نیست و ملک به طور ۱۰۰ درصد در اختیار مالک است. طبق گفته یک مشاور املاکی در منطقه زعفرانیه ارزش خانه‌های دربستی بر اساس مساحت زمین و همچنین متراژ بنا تعیین می‌شود اما قیمت واحدهای آپارتمانی فقط از طریق متراژ بنا محاسبه می‌شود به همین خاطر ارزش هر مترمربع ملک شخصی یا همان ملک کلنگی بیش از ارزش هر متر واحد آپارتمانی است. «قاعدی» در ادامه تاکید کرد: خانه‌هایی که از قواره‌های کوچک برخوردار هستند متقاضیان زیادی برای خرید دارند و برعکس خانه‌هایی که متراژ زمین آنها وسیع است کمترین حجم مصرف کننده‌ها را به خود اختصاص داده‌اند و اغلب سازنده‌ها مشتریان این دسته از املاک هستند البته تمام سازنده‌ها، املاکی که متراژ آنها بیش از ۳۰۰ مترمربع باشد را برای خرید در نظر می‌گیرند. وی درباره متقاضیان خانه‌های کلنگی متراژ کوچک گفت: این روزها خریدارانی که قدرت کافی برای خرید یک واحد آپارتمانی لوکس دارند ترجیح می‌دهند با در نظر گرفتن هزینه بیشتر یک دستگاه خانه شخصی خریداری کنند به همین دلیل اکنون تعداد املاک کلنگی که متراژ آنها کوچک و قابل خرید برای مصرف‌کننده باشد، بسیار‌اندک است.

از طرف دیگر در محدوده خیابان جمالزاده، یکی از دلالان بازار مسکن درباره تفاوت قیمت واحدهای آپارتمانی با خانه‌های دربستی به «دنیای اقتصاد» اظهار کرد: منظور از خانه‌های دربستی، املاک کلنگی است و این دسته از املاک به دلیل اینکه از یک سند مادر بهره مند هستند و با نوسازی ممکن است حداقل ۱۰ واحد مسکونی را در اختیار بازار عرضه قرار دهد از ارزش بالایی بهره مند است. توانا در رابطه با تعداد املاک کلنگی در این قسمت تهران عنوان کرد: در حال حاضر تعداد خانه‌های دربستی بسیار کم است و از سوی دیگر اکثر خریداران در بازار آپارتمان نشینی را به خانه‌های دربستی ترجیح می‌دهند و تنها افرادی که در بازار مسکن فعالیت می‌کنند و به عنوان سازنده در بازار حضور دارند به سراغ خرید چنین املاکی می‌روند.

 

    نظرات