اجاره بها در تهران کیلویی تعیین می‌شود

اجاره بها در تهران کیلویی تعیین می‌شود

http://www.bananews.ir/سازمان تعزیرات بنا به درخواست وزارت راه و شهرسازی برای کنترل اجاره بهای مسکن، در خرداد ماه حداکثر نرخ رشد اجاره بهای املاک مسکونی در فصل تابستان امسال را بین ۱۳ تا ۱۵ درصد اعلام کرد؛ اما با اینکه این طرح تصویب شده و چند هفته‌ای هم از زمان اعلام اجرای آن می‌گذرد برخی از مشاوران املاک از درصد تعیین شده اظهار بی‌اطلاعی می‌کنند یا اینکه حکمی که از سوی تعزیرات باید به بنگاه‌های املاک تحویل داده شود تا مشاوران املاک از طریق این مدرک بتوانند مالکان را به تعیین نرخ اجاره ارزنده مجاب کنند، هنوز چنین نسخه‌ای را دریافت نکرده‌اند.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) این دو موضوع تنها مشکلات در بازار اجاره مسکن تهران نیست؛ زیرا عدم نظارت کافی ماموران معضل دیگری است که باعث شده موجران به کار خود یعنی انتخاب نرخ‌های حبابی اجاره ادامه دهند.

تعیین کیلویی!

در حال حاضر نرخ اجاره در بازار مسکن به‌صورت کیلویی تعیین می‌شود. بنگاهداری در خیابان هفت تیر با اظهار این مطلب در ادامه افزود: هیچ قانونی در بازار نیست که مالکان را اجبار کند بر اساس آن نرخ اجاره را محاسبه کنند و هیچ سازمانی هم نظارتی بر میزان اجاره بهای اعلام شده موجران ندارد به همین دلیل نرخ‌های اجاره الان کیلویی تعیین می‌شود!

وی عنوان کرد: هنوز حکمی از سازمان تعزیرات مبنی بر تعیین افزایش استاندارد نرخ اجاره دریافت نکرده است.

قراردادهای پرینتی با کدرهگیری مانع از گرانی در بازار اجاره

همچنین دلالی در بازار اجاره محدوده گیشا تاکید کرد: تصور می‌کردیم که با پرینتی شدن قراردادهای اجاره نامه و همچنین تعلق کد رهگیری به آنها، نرخ‌ها در بازار اجاره کمی سر و سامان بگیرد؛ اما چنین اتفاقی به‌صورت گسترده و تاثیرگذار بر بازار اجاره مسکن روی نداده است و این کم کاری مسوولان برای نظارت در بازار عرضه و عدم پیگیری مستاجران را نشان می‌دهد.

وی درباره آگاهی آنها از میزان درصد اجاره بهای تعیین شده از سوی تعزیرات گفت: میزان درصدی که بر اساس آن مالکان می‌توانند اجاره واحد خود را افزایش دهند از طریق رسانه‌ها به‌خصوص روزنامه‌ها با خبر شدیم و تعزیرات برگه‌ای برای اعلام درصدهای در نظر گرفته شده ارائه نکرده است.

این بنگاه‌دار تصریح کرد: اکنون نرخ‌های اجاره بدون هیچ حساب و کتابی محاسبه می‌شود و این رویه‌ای است که مدت‌ها مالکان از آن تبعیت می‌کنند.

موجران افزایش ۱۵ درصدی را نمی‌پذیرند

با اینکه اجاره بهای مسکن توسط تعزیرات نسبت به سال گذشته حداکثر ۱۵ درصد افزایش یافته است، اما همچنان مالکان با این میزان افزایش مشکل دارند؛ چراکه آنها این میزان درصد را کافی نمی‌دانند و ناراضی هستند.

وی خاطر نشان کرد: از ابتدای تابستان تا به امروز از سازمان تعزیرات مراجعه‌ای برای بررسی قراردادهای اجاره صورت نگرفته است و به نظر می‌رسد رسانه‌ها تلاش بیشتری برای اعلام افزایش منصفانه اجاره بهای مسکن در مقایسه با سازمان تعزیرات داشته‌اند.

 

    نظرات