ساختمان‌های دولتی باید الگوی ساخت و ساز اسلامی ایرانی باشد

ساختمان‌های دولتی باید الگوی ساخت و ساز اسلامی ایرانی باشد

http://www.bananews.irسید مهدی هاشمی، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در اختتامیه همایش ملی معماری و هویت در همدان ، سخنان خود را با بر تأکید بر اینکه نباید تجربه شکست خورده غرب را تکرار کنیم آغاز کرد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) رئیس سازمان نظام‌ مهندسی ساختمان کشور گفت: غربی‌ها امروز به این نتیجه رسیده‌اند که سکونت‌گاه‌ها را در شکل موجود تغییر دهند تا به آرامش دست یابند اما، ما به سمت هدفی می‌رویم که آنها تجربه کرده و درصدد اصلاح آن هستند.

مهندس هاشمی تأکید کرد: احیای فرهنگ اصیل ایرانی اسلامی با شرایط، ابزارها و نیازهای امروز جزو مشکلاتی است که عموماً مسئولان با غفلت خود موجبات بروز آن را فراهم کرده‌اند و برگزاری این همایش فرصتی را فراهم می‌کند تا در راستای اصلاح و بهبود وضعیت موجود گام‌های مؤثری برداشته شود.

رئیس سازمان نظام‌ مهندسی ساختمان کشور خاطرنشان کرد: معماری و شهرسازی نمادی است برای نشان دادن نخستین تصویر از فرهنگ، تمدن، تاریخ، مدیریت، بهداشت، رفاه و اقتصاد جامعه ما و اهمیت دادن به آن می‌تواند تصویر دقیقی از امروز برای آیندگان به ارمغان آورد و اگر امروز ما به تاریخ، تمدن و گذشته خود افتخار می‌کنیم مهمترین شاخص آن معماری و شهرسازی ایرانی اسلامی است.

وی بیان کرد: برای دارا بودن الگوهای معماری و شهرسازی غنی و با هویت به منظور ارائه آن به آیندگان باید همه ارکان نظام، مسئولان و متولیان اداره جامعه این عزم و اراده خود را در راستای تحقق این امر به کار بگیرند که اصلی‌ترین و مهمترین موضوع مورد نظر در این امر، مدیریت است.

مهندس هاشمی ادامه داد: اگر مدیران جامعه ما به این باور دست یافته و هدف‌گذاری و اهتمام ویژه را نسبت به تحقق اهداف داشته باشند می‌توان به سرعت این امر را فرهنگ‌سازی، پیگیری و محقق کرد.

وی ابراز داشت: به طوری که یکی از اهداف برگزاری چنین همایش‌هایی آگاه‌سازی مسئولان نسبت به وضع موجود و همراه کردن آنها برای پذیرش این باور است که ما نقص‌هایی داریم که در گذشته نداشته‌ایم و یا در حداقل قرار داشت و درونی کردن این باور که ایجاد تغییر امکان‌پذیر است و ما باید رسالت و مسئولیت‌ها را به درستی بر عهده گرفته و آن را به عمل برسانیم.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور تصریح کرد: باید در این راستا از روش‌ها و فناوری‌های نوین برای تأمین نیازها و الگوهای مورد نظر استفاده کرده و اگر می‌خواهیم معماری و شهرسازی پایداری داشته باشیم حتماً باید از فناوری‌های نوین بهره ببریم چرا که برطرف کردن نیاز امروز جامعه ما بدون استفاده از این امکان محقق نمی‌شود.

وی افزود: در الگوی معماری و شهرسازی باید زمینه و بستر تربیت نیروی انسانی به عنوان مهمترین سرمایه فراهم کرد تا در زمینه سکونتگاهی و ساخت مساکن نیروهای ارزشمندی را به عنوان سرمایه اصلی جامعه تربیت و حفظ کنیم.

هاشمی اظهار کرد: البته این بدان معنا نیست که تغییر در سبک معماری را تنها بر دوش این قشر بیاندازیم چرا که اصلی‌ترین ایراد حاکم بر جامعه ما ایراد مدیریتی است و اگر مدیریت حاکم در جامعه به این موضوعات توجه کند در پیوست آن جامعه مهندسی نیز در این راستا حرکت خواهد کرد.

 

وی ادامه داد: سکونتگاه‌های ما بی‌تأثیر در پرورش نیروهای انسانی کارآمد نیست و در گذشته وضعیت تربیت نیروهای انسانی توانمند بسیار بیشتر از امروز بوده است.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور تصریح کرد: بنابراین اگر می‌خواهیم استعدادها شکوفا شود و بتوانیم تربیت و پرورش نیروی انسانی مورد نظر را برای فراهم کردن بستر ظهور فراهم کنیم که امری بسیار مشکل ولی غیر ممکن نیست، باید در مرحله نخست مسکن، سکونتگاه‌ها و شهرسازی را به نحوی فراهم کنیم که نیروی مورد انتظار ما بتواند در درون آن رشد و تربیت شود.

وی افزود: غربی‌ها امروز به این نتیجه رسیده‌اند که سکونتگاه‌ها را در شکل موجود تغییر و ساماندهی کنند تا به آرامش دست یابند اما ما به سمت هدفی می‌رویم که آنها تجربه کرده و پشیمان درصدد اصلاح آن هستند ولی ما با سرعت بالایی در این مسیر حرکت می‌کنیم.

هاشمی یکی دیگر از نیازهای موجود در جامعه را تولید علم و دست‌یابی به راهکارهایی برای برون‌رفت از مشکلات موجود عنوان کرد و گفت: ما از ظرفیت‌های موجود استفاده لازم را نمی‌بریم در حالی که باید تصمیم‌سازی‌ها را جهت داده و کاری اصولی و منطقی را برای دست‌یابی به اهداف خود در پیش گیریم.

وی تأکید کرد: امروز در کشور یک کارگاه بزرگ عمرانی داریم که شاید در هیچ یک از مقاطع تاریخ دیده نشده بطوری‌که در سه بخش دولتی، عمومی و خصوصی این مقدار ساخت و ساز انجام گیرد و حال این سؤال مطرح می‌شود که چرا سرمایه‌ها را هدر می‌دهیم؟ مگر نخستین و مهمترین سرمایه اصلی هر خانواده را مسکن به خود اختصاص نمی‌دهد پس چرا این سرمایه‌ها نامناسب احداث شده و عمر ساختمان در کشور این‌قدر پایین و غیراستاندارد است؟

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور بیان کرد: در امر ساخت و ساز باید حداکثر کیفیت، ایمنی، کاربری و زیبایی را به کار برده و این‌قدر ساختمان‌های نازیبا نسازیم و تلاش کنیم تا مسئولیت‌ و مدیریت خود را به خوبی انجام داده و آسیب‌شناسی لازم را برای شناسایی و برون رفت از مشکلات موجود انجام دهیم.

وی افزود: مسئولان اجرایی باید در خط مقدم این حرکت باشند و خود الگوسازی کنند تا ابتدا ساختمان‌های دولتی، اسلامی و کیفی احداث شود و سپس در مراحل بعدی ساختمان‌های غیردولتی ویژگی‌ها و شاخص‌های اصولی را رعایت کنند.

هاشمی تصریح کرد: نمی‌توان تنها با شعار دادن، ساخت و ساز ایرانی و اسلامی در جامعه ایجاد کرد. در حالی که می‌بینیم ساخت و سازهای اداری هیچ نمادی از فرهنگ ایرانی اسلامی ندارند، بنابراین باید ابتدا فرهنگ‌سازی و بسترسازی را در ادارات رعایت و سپس آن را به سایر جامعه تعمیم دهیم چرا که نخستین خط‌‌مشی سازمان نظام مهندسی توسعه و تقویت فرهنگ ارزش‌های اسلامی معماری و شهرسازی است و امید است برگزاری این همایش بتواند سرآغاز حرکتی نو در این زمینه را فراهم کند.

    نظرات