موتور حمل و نقل ریلی کشور شتاب می‌گیرد

موتور حمل و نقل ریلی کشور شتاب می‌گیرد

http://www.bananews.ir/حمل و نقل ریلی به عنوان یکی از قدیمی ترین سیستم‌های حمل و نقل کشور در حالی پرشتاب روند پیشرفت را طی می کند که امروز نیز با حضور رئیس جمهوری بزرگترین کارخانه تولید و ساخت لوکوموتیو در ایران در استان صنعتی البرز افتتاح شد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) یکی از زیرساختهای مهم پیشرفت کشور تقویت ناوگان حمل و نقل عمومی است و از آنجا که خطوط ریلی یکی از قدیمی ترین سیستمهای حمل و نقل در کشور ما محسوب می شود تلاش شده در سالهای اخیر باتوسعه این ناوگان سراسر میهن اسلامی از طریق خطوط راه آهن به هم متصل شود.

بی شک تحقق این مهم بدون توجه به بخش صنعت و تامین نیازهای این مهم میسر نیست، از این رو تولید لوکوموتیو و سایر تجهیزات مورد نیاز خطوط راه آهن در داخل کشور از چندی پیش توسط تولیدکنندگان و صنعت گران کشور مورد توجه قرار گرفته و امروز بخش عمده ای از نیاز این بخش در کشور تامین می شود.

امروز نیز استان صنعتی البرز میزبان رئیس جمهوری است تا بزرگترین کارخانه تولید لوکوموتیو کشور در این منطقه افتتاح و بهره برداری کامل از آن صنعت لوکوموتیوسازی نیز قدم در راه تولید دانش فنی و بومی سازی این صنعت گذارد.

احداث و راه اندازی نخستین کارخانه تخصصی تولید لوکوموتیو در داخل کشور و بومی سازی دانش ساخت لوکوموتیو با ظرفیت سالانه ۱۲۰ دستگاه و افزایش ظرفیت تولیدی لوکوموتیوهای مسافری از جمله دستاوردهای بهره برداری از این کارخانه است.

از جمله اهداف طرح می توان به افزایش ناوگان لوکوموتیوهای فعال کشور به میزان ۶۰۰ دستگاه، کاهش مصرف سوخت با ارتقای سطح تکنولوژی و انتقال دانش ساخت و تولید لوکوموتیو و بومی سازی آن در داخل کشور اشاره کرد.

همچنین امکان تولید برق مورد نیاز سالن های مسافری توسط لوکوموتیو و حذف واگن مولد برق از دیگر اهداف این طرح به شمار می رود.

تامین ۵۰ درصد ملزومات ساخت لوکوموتیو

امکان کاهش مصرف سوخت در بخش حمل و نقل مسافری ریلی تا میزان ۱۰ درصد و بهره مندی از ظرفیت های صنایع پشتیبان داخل کشور به جهت تامین ۵۰ درصد ملزومات ساخت لوکوموتیو از دیگر نتایج بهره برداری از نخستین کارخانه تخصصی لوکوموتیو سازی در کشور است.

در حال حاضر تعداد کل لوکوموتیوهای مورد استفاده در بخش مسافری حدود ۱۳۰ دستگاه است که با اجرای کامل این پروژه تعداد لوکوموتیوهای آماده سرویس دهی به بخش مسافری بالغ بر ۲۵۰ دستگاه خواهد شد و ظرفیت لوکوموتیوهای مسافری را به بیش از دو برابر افزایش خواهد داد.

از جمله ویژگی های لوکوموتیوهای این کارخانه تخصصی می توان به سیستم ترمز الکتروپنوماتیک، استفاده از سیستم کنترل بهینه توان، مصرف سوخت و کاهش آلایندگی و موتور دیزل مطابق با استانداردهای روز اروپا است.

استاندار البرز در خصوص این کارخانه به مهر گفت: افتتاح این کارخانه با حضور رئیس جمهور در استان صنعتی البرز منشا تحول عظیم در سفرها و بار ریلی کشور خواهد شد.

بهره برداری از کارخانه با اعتبار هزار میلیارد تومان

وی ادامه داد: این کارخانه که با اعتباری بالای هزار میلیارد تومان بهره برداری می شود در فاز اول ۳۰۰ نفر به صورت مستقیم و سه هزار فرصت شغلی غیرمستقیم در صنایع پپشتیبانی تولید لوکومتیو ایجاد خواهد کرد.

استاندار البرز گفت: ظرفیت تولید ۱۵۰ دستگاه لوکومتیو و ۴۲ دستگاه در سال در این مجموعه وجود دارد.

وی ابزار امیداواری کرد: گام های مهمی در توسعه استان صنعتی البرز برداشته شود و شاهد رونق اشتغال در این استان باشیم.

معاون سیاسی امنیتی استاندار البرز نیز در این خصوص گفت: تولیدات کارخانه تخصصی لوکوموتیوسازی کرج منحصر به جمهوری اسلامی است.

وی افزود: پیش از این نیز تولید لوکوموتیو را در کشور داشته‌ایم اما این برای اولین بار است که این مهم به صورت تخصصی صورت می‌پذیرد.

رجبی تشریح کرد: بر این اساس کارخانه لوکوموتیوی که در استان البرز افتتاح شد، اولین کارخانه‌ای است که تولیدات آن منحصر به جمهوری اسلامی ایران است.

وی افزود: خط تولید این کارخانه ظرفیت تولید ۱۵۰ دستگاه لوکوموتیو را داراست و در ساخت این لوکوموتیو‌ها آخرین استاندارد‌های جهانی لحاظ خواهد شد.

وی سرعت طی مسافت این لوکوموتیوها را ۱۶۰ کیلومتر در ساعت عنوان کرد و در ادامه افزود: محل استقرار این کارخانه در شرکت مپنا و در فردیس کرج واقع است.

برای استان نوپای البرز که این روزها نامش در صدر استانهایی با نرخ رشد بیکاری بالا قرار دارد، افتتاح این کارخانه بزرگ و اشتغال زایی مستقیم وغیر مستقیم برای صدها نفر گام بزرگی به سمت تحقق شعار دولت مهرورز در راستای اشتغالزایی است.

امید می رود با شتاب گرفتن چرخ تولید و صنعت در سال تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی شاهد رونق بیش از پیش صنعت کشور در تمامی بخشها به ویژه بخشهای مهم زیرساختی همچون ناوگان حمل و نقل باشیم.

    نظرات