مخالفت دولت با افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن

مخالفت دولت با افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن

http://www.bananews.ir/رئیس اداره کل طرح و برنامه بانک مسکن گفت: افزایش تسهیلات خرید مسکن از ۱۸ به ۲۵ میلیون تومان در بسته سیاستی- نظارتی بانک مرکزی پیشنهاد شد ولی در کارگروه مسکن کشور این طرح مورد تائید قرار نگرفت.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) نادر قاسمی در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه تلاش می شود مشتریان بانک به سمت خرید اوراق ممتاز ( اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن) برای استفاده در خرید مسکن حرکت کنند، گفت: هم اکنون بیشترین درصد تسهیلات پرداخت شده به مشتریان از محل اوراق حق تقدم صورت می گیرد.

رئیس اداره کل طرح و برنامه بانک مسکن اظهار داشت: تاکنون بخشی از مشتریان استفاده از امتیاز اوراق ممتاز، موسسات و بانک ها بوده اند که با خرید اوراق ممتاز بانک مسکن، سودهای مناسبی را نیز به دست آورده اند.

وی ادامه داد: هم اکنون هیچیک از بنگاه های معاملات ملکی امکان خرید و فروش و یا فعالیت در حوزه اوراق را ندارند، زیرا خرید و فروش اوراق ممتاز تنها از طریق فرابورس و کارگزاری‌ها انجام می‌شود.

قاسمی در مورد جدیدترین برنامه های پیش بینی شده برای افزایش تسهیلات ۱۸ میلیون تومانی خرید مسکن از محل حساب صندوق پس انداز مسکن با توجه به تقاضاهای فراوانی که در این بخش وجود دارد، گفت: این پیشنهاد از سوی بانک مسکن به بانک مرکزی ارائه شده بود.

رئیس اداره کل طرح و برنامه بانک مسکن افزود: با اینکه در شرایط فعلی قدرت خرید تسهیلات ۱۸ میلیون تومانی مسکن کاهش یافته است، اما تاکنون با پیشنهاد بانک مسکن مبنی بر افزایش سقف تسهیلات مسکن توسط بانک مرکزی و کارگروه مسکن موافقت نشده است.

وی تسهیلات پرداختی از محل اوراق ممتاز از ابتدای سال تا پایان تیر ماه ۹۱ را ۰۰۰ر۶۱۰ر۵ میلیون ریال اعلام کرد و افزود: درصد کل اوراق استفاده شده یا به عبارتی اوراقی که به خرید مسکن منجر شده است ۶۵ درصد است.

رئیس اداره کل طرح و برنامه بانک مسکن همچنین تسهیلات پرداختی از محل صندوق پس انداز مسکن را نیز از ابتدای سال جاری تا پایان تیر ماه ۰۰۰ر۰۳۵ر۳ میلیون ریال اعلام کرد.

قاسمی درباره دریافت ضامن پرداخت قسط از گیرندگان تسهیلات خرید خانه از سوی شعب بانک مسکن افزود: تمامی تسهیلاتی که به اعتبار وثیقه غیر منقول پرداخت می‌شود نیازی به ضامن اقساط ندارد و صرفا ارائه درآمد ابرازی کفایت می کند.

    نظرات