صدور پروانه برای برج ۲۷ طبقه خیابان افریقا متوقف شد

صدور پروانه برای برج ۲۷ طبقه خیابان افریقا متوقف شد

http://www.bananews.ir/در پی انتقاد شورای شهر از صدور پروانه یک برج اداری ـ مسکونی بر خلاف ضوابط طرح تفصیلی در خیابان افریقا، رییس کمیسیون عمران شورای شهر تهران اعلام کرد: شهرداری از صدور پروانه ملک خیابان جردن که قرار بود بر خلاف ضوابط طرح تفصیلی، برج ۲۷ طبقه در آن بنا شود، جلوگیری کرد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) حمزه شکیب در گفت‌وگو با ایسنا،‌ با اشاره به اینکه مسوولان شهرداری تهران فعلا پاسخ پیگیری شورای شهر درباره تخلف شهرسازی ملک خیابان جردن را شفاهی اعلام کرده‌اند، گفت: آن‌گونه که به ما اعلام شده، پروانه ساختمانی ملک یاد شده هنوز صادر نشده بود و قرار شد که این پروانه بر خلاف ضوابط طرح تفصیلی صادر نشود.

وی یادآور شد: اگر پروانه ساختمانی این ملک قبل از ابلاغ طرح تفصیلی صادر شده بود، جلوگیری از ساخت این برج اداری ـ‌ مسکونی در خیابان افریقا که فاقد زیرساخت‌های لازم برای بلندمرتبه‌سازی است، دشوارتر بود؛ چراکه پروانه‌های صادر شده پیش از ابلاغ طرح تفصیلی جدید، همچنان دارای اعتبار است.

رییس کمیسیون عمران شورای شهر تهران تاکید کرد: شهرداری تهران از صدور پروانه برج اداری، مسکونی برای ملک یاد شده جلوگیری جلوگیری کرده و قرار است مفاد پروانه این ملک، مطابق ضوابط طرح تفصیلی شهر تهران تعیین و صادر شود.

به گفته شکیب به این ترتیب ساخت پارکینگ ۱۰ طبقه هم در ملک یاد شده منتفی است، چراکه این موضوع درخواست مالک قبلی زمین بوده است. بنابراین پروانه ساختمانی بر اساس پهنه ملک ( M113 ـ هفت طبقه) صادر خواهد شد.

چندی پیش ماجرای تخلف صدور پروانه ساختمانی برای زمینی به وسعت یکهزار و ۸۰۰ متر در صحن علنی شورای شهر مطرح شد که واکنش جدی اعضای شورا را به دنبال داشت.

در ابتدا قرار بود در این ملک، پارکینگ ۱۰ طبقه احداث شود. اما در نهایت و با دست و دلبازی کمیسیون ماده پنج، مجوز ساخت برج ۲۷ طبقه تجاری را اخذ کرده بود.

این در حالیست که اولا ملک یاد شده کمتر از دو هزار مترمربع وسعت داشت و طبعا برابر ضوابط طرح تفصیلی جدید مشمول مجوز بلندمرتبه‌سازی (بیش از ۱۲ طبقه) نمی‌شد؛ ثانیا این ملک در پهنه M113 قرار داشته و بر اساس ضوابط طرح تفصیلی، تعداد طبقات مجاز آن هفت طبقه با سطح اشغال ۸۰ درصد در همکف و ۵۰ درصد در طبقات یک تا شش بوده است.

با این حال در جریان بررسی پرونده این زمین در کمیسیون ماده پنج، نهایتا مجوز صدور پروانه ساخت یک مجتمع اداری، مسکونی ۲۷ طبقه که تا طبقه ۱۵ جهت استفاده اداری با سطح اشغال ۶۸ درصد و از طبقه ۱۶ تا ۲۵ جهت واحدهای مسکونی داده می‌شود.

اما با اطلاع شورای شهر و مخالفت نمایندگان مردم پایتخت با این اقدام، نهایتا مقرر شد که ملک یاد شده بر اساس ضوابط طرح تفصیلی جدید، پروانه ساختمانی دریافت کند.

    نظرات