سقف‌های نایلونی زلزله‌زدگان تحمل سرما و باران را ندارد!

سقف‌های نایلونی زلزله‌زدگان تحمل سرما و باران را ندارد!

۴۰http://www.bananews.ir/ روز از زمانی که زمین زیرپای مردم ۲۷۱ روستای آذربایجان‌شرقی لرزید، می‌گذرد مردمانی که روزی دست‌های خود را برای بارش بارانی که موجب فزونی محصولاتشان می‌شد بالا می‌بردند، حالا این روزها خدا خدا می‌کنند ابرهای بارونی که بالای سر سقف‌های پارچه‌ ایشان آمده، نبارد تا آنان باردیگر غم بی‌خانمانی و آوارگی را نچشند...

این روزها با اینکه جوانانی داوطلب آمده‌اند و دور چادرها نهرکشی کردند و به آنان نایلون دادند تا محافظی برای چادرهای پارچه‌ایشان باشد اما این زلزله‌زدگان با ترس سیلاب شب‌ها به خواب می‌روند و نمی‌دانند غم سیل را در کدام گوشه دلشان بگذارند؟

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) سازمان هواشناسی کشور در حالی با پیش‌بینی وضع هوا در هفته جاری بارش رگبار، رعد و برق و سردی هوا را برای مناطق زلزله‌زده پیش‌بینی کرده است که با گذشت ۴۰ روز از وقوع زمین‌لرزه، مردم این اهالی هنوز هم در چادرهای امدادی که برای اسکان اضطراری در نظر گرفته شده است، زندگی می‌کنند و هنوز خبری از خانه‌های آجری و حتی کانکس نیست.

محمود مظفر در گفتگو با ایسنا با بیان اینکه با توجه به پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی در مورد سردی هوا در مناطق زلزله‌زده، از هفته گذشته چراغ والور میان زلزله‌زدگان توزیع شده است، گفت: براساس برنامه‌‌ریزی‌های صورت گرفته به چادرهایی که در نزدیکی جاده یا خیابان قرار دارند و برای تامین برق مصرفی مشکلی ندارند «هیتر برقی» تعلق می‌گیرد تا با این وسیله چادرهای خود را گرم کنند.

وی افزود: همچنین از هفته گذشته نیز نایلون برای روکش چادرها توزیع شده است.

مظفربا بیان اینکه جوانان داوطلب سازمان جوانان نیز برای آن که چادر زلزله‌زدگان بر اثر بارش باران از بین نرود اقدام به نهرکشی در اطراف چادرها کرده‌اند گفت: با این اقدام در صورت بارندگی آب وارد چادرها نمی‌شود.

رییس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر در مورد تامین تغذیه زلزله‌زدگان گفت: بر اساس قانون، سازمان امداد و نجات به مدت ۴۵ روز وظیفه تامین تغذیه زلزله‌زدگان را بر عهده دارد که در این راستا بسته‌های غذایی یک ماهه میان زلزله‌زدگان توزیع شد.

وی افزود: در این بسته‌های غذایی اقلامی همچون برنج، روغن، ماکارونی، حبوبات، نان و غیره قرار دارد.

رییس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر ایران همچنین از توزیع چادرهای مقاوم در برابر سرمای ۲۰- درجه خبر داد و گفت: این نوع چادرها توسط کارخانه نساجی هلال تولید شده است که این چادرها دارای دو لایه هستند که علاوه بر قابلیت استفاده در هوای سرد، در هوای گرم نیز کاربرد دارند به گونه‌ای که در هوای سرد می‌توان لایه داخلی این چادر را فعال کرد و در هوای گرم می‌توان این لایه را بلا استفاده گذاشت.

وی با بیان اینکه جیره‌های یک ماهه اعم از کنسرو، روغن، ماکارونی، حبوبات و غیره میان زلزله‌زدگان توزیع شده است گفت: زلزله‌زدگان درخواست غذای گرم داشتند که آشپزخانه‌های سیار از روز چهارشنبه در محل‌های مختلف مستقر شد.

مظفر با بیان اینکه بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته و همچنین درآمدزایی برای زلزله‌زدگان و همچنین تامین مایحتاج آشپزخانه‌های سیار اقدام به خرید دامهای زلزله‌زدگان با قیمت مناسب کرده‌ایم گفت: ذبح این دام‌ها بر عهده زلزله‌زدگان گذاشته شده که از این طریق نیز درآمدزایی برای آنان درنظر گرفته شده است.

همچنین پیش از این نیز مظفر ضمن هشدار نسبت به سردی هوا در مناطق زلزله‌زده عنوان کرده بود که چادرهای امدادی که برای مرحله اسکان اضطراری بعد از وقوع حادثه در نظر گرفته شده است، مکان مناسبی برای گذراندن سرمای زمستان نیست و درخواست کانکس کرده بود.

تامین مسکن اولویت اول در مناطق زلزله زده

همچنین ابوالحسن فقیه رییس جمعیت هلال احمر ایران نیز بارها در مصاحبه‌های گوناگون خود ضمن ابراز نگرانی از کاهش دمای هوا در مناطق زلزله‌زده عنوان کرد که با توجه به این که هوا در مناطق زلزله‌زده سرد خواهد شد، اسکان دائم زلزله‌زدگان بحث کامل و ضروری است که باید سریعا تحقق یابد و ان درحالی است که به گفته، احمد علیرضا بیگی استاندار آذربایجان شرقی مسئله تامین مسکن زلزله‌زدگان با توجه به نزدیک شدن به فصل سرما اولویت اول در ساماندهی این مناطق است و از دو هفته آینده تحویل منازل مسکونی احداث شده که در حد سفت کاری است، آغاز می‌شود.

وی عنوان کرد که یکی از اقداماتی که در راستای سرعت بخشیدن به بازسازی مناطق صورت گرفته، اعطای وام با شرایط ویژه به مردم این منطقه است به این نحو که برای بازسازی مناطق شهری ۲۰ میلیون تومان وام قرض‌الحسنه و سه میلیون تومان کمک بلاعوض و برای مناطق روستایی نیز ۱۴ میلیون تومان قرض‌الحسنه و ۲ میلیون تومان کمک بلاعوض در نظر گرفته شده است اما نگفت مردم روستایی که زمینشان به جور طبیعت شخم خورد پول پرداخت وام را از کجا پرداخت کنند؟

در حالی که یک هفته به آغاز فصل پاییز و بارندگی‌ها مانده است؛ مسئولان باید اقدامی عاجل‌تر برای اسکان موقت زلزله‌زدگان و ورود کانکس به این مناطق کنند چرا که این روزها و با توجه به سردی هوا در مناطق کوهستانی آذربایجان‌شرقی چادرهای امدادی هلال‌احمر جوابگوی سرمای صفر درجه منطقه نخواهد بود و شاید حداقل استقرار کانکس‌های آهنی بتواند مردم بی‌خانمان این منطقه را از سرمای محافظت کند.

    نظرات