اختلافات تازه در جدایی شهرری

اختلافات تازه در جدایی شهرری

http://www.bananews.ir/شهرداری و شورای شهر تهران با تاکید بر کارشناسی نبودن طرح جدایی ری از تهران بار دیگر از استانداری تهران خواستند تا استدلال‌های کارشناسی خود را در فضای غیر سیاسی تبیین کنند و بعد به اجرای طرح بپردازند.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) استقلال موارد خدمات شهری و زیر ساخت‌های شهری ری از تهران از جمله مواردی بود که روز گذشته اعضای شورای شهر به عنوان چالش‌های جدید طرح جدایی ری از تهران بر آن تاکید کردند.

اعضای شورای شهر معتقدند: اگر قرار است ری با این شرایط از تهران جدا شود آیا امکان جدایی خدمات شهری همچون بازیافت زباله یا دفن اموات برای فرمانداری ری وجود خواهد داشت؟

به نظر می‌رسد شهرداری تهران در صورت جدایی ری از تهران برای تحمیل نشدن هزینه‌های ری بر تهران خواستار جدایی خدمات شهری دو شهر از یکدیگر و پرداخت هزینه‌های اجرایی آن از سوی مقامات اجرایی طرح است.

روز گذشته اعضای شورای شهر تهران در جلسه ای غیر علنی که با حضور شهردار تهران برگزار شد با بررسی نکات غیرکارشناسی طرح جدایی ری از تهران استدلال قانونی بودن طرح از ۲۶ سال گذشته تاکنون را غیر منطقی خواندند و عنوان کردند: اگر قرار است چنین طرحی اجرایی شود باید تکلیف مسائل زیادی همچون خدمات شهری و زیر ساخت‌های شهری مشخص شود.

خسرو دانشجو سخنگوی شورای شهر تهران در تشریح جزئیات جلسه غیرعلنی دیروز اظهار کرد: به عنوان نمایندگان شهرری تاکنون کسی از ما مشورت نگرفته است در این راستا هم، شورا نه ابزار صدور حکم قضایی را دارد نه ابزار اجرایی جلوگیری از اجرای طرح را، اما چون با اجرای این طرح اتفاق نظر نداریم می‌توانیم ازدیگرظرفیت‌های قانونی خود استفاده کنیم.

دانشجو تصریح کرد: به نظر می‌رسد کارشناسی دقیقی در این راستا صورت نگرفته و اگر صورت گرفته چیزی به ما به عنوان نمایندگان مردم شهرری ارائه نشده است.

او افزود: در هر صورت باید به ظرایف این طرح اشاره کرد. به عنوان مثال خدمات شهری طرح تاکنون مسکوت مانده است با این وجود اگر ری همین فردا از تهران جدا شود خدمات شهری ری همچون دفن و بازیافت زباله، دفن اموات، فضای سبز و پارک چگونه ساماندهی می‌شود؟ آیا قرار است سازمانی مثل بهشت زهرا در آن طراحی شود یا باز هم بهشت زهرا آن را هدایت کند که در این هزینه‌ها ارائه این خدمات چه می‌شود؟ آیا قرار است بودجه سازمان‌هایی همچون سازمان اتوبوسرانی از هم جدا شود یا هزینه این خدمات به تهران پرداخت شود؟

او با اشاره به نگرانی ازاجرای طرحی ناپخته در جدایی ری از تهران اظهار کرد: در این راستا در روز چهارشنبه با نمایندگان مجلس جلسه‌ای ترتیب داده‌ایم تا در این موضوع به ما کمک کنند.

دانشجو استدلال قانونی بودن جدایی ری از تهران را با استناد به قانون ۲۶ سال پیش رد کرد و گفت: از استاندار تهران می‌خواهیم که بگویند چرا قوانینی دیگر را مثل مدیریت واحدشهری هیچ وقت اجرا نکردند؟ اگر اساسا قرار بود قانونی وضع شود تا سال ها بعد هم تغییر نکند علت وجود شورا و مجلس چیست؟ آیا قرار است با جدایی ری از تهران مترو و تاکسیرانی فقط به شهر تهران سرویس دهند؟

 

    نظرات