احداث نخستین پارک مجهز به انرژی‌های تجدیدپذیر

احداث نخستین پارک مجهز به انرژی‌های تجدیدپذیر

http://www.bananews.ir/بوستان الغدیر نخستین پارک مجهز به تجهیزات خورشیدی با رویکرد علمی آموزشی، پژوهشی در پهنه شرق تهران توسط ستاد محیط زیست و توسعه پایدار راه اندازی می شود.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) دکتر زهره حسامی، مدیر کمیته آلودگی هوا و بهینه‌سازی مصرف انرژی ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با اشاره به اینکه در حال حاضر مساله انرژی و بحران‌های اقتصادی ناشی از تأمین، توزیع و قیمتگذاری آن بخش مهمی از سیاست‌های توسعه اقتصادی دولت جمهوری اسلامی ایران را تشکیل می‌دهد افزود: در این راستا شایسته است‌، به نحوی جدی برنامه‌های پژوهشی و اجرایی بهره‌برداری‌ از انرژی‌های نو مورد توجه قرار گیرد.

وی تصریح کرد: سرمایه‌گذاری در بحث انرژی های نو ، می‌تواند بهره‌وری‌ دراز مدت و پشتوانه تأمین اقتصادی‌ برای سال‌های آینده را به دنبال داشته باشد.

مدیر کمیته آلودگی هوا و بهینه‌سازی مصرف انرژی ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران در ادامه با اشاره به اینکه یکی از کاربری‌های فرهنگی، آموزشی، تحقیقاتی و کاربردی که اخیراً در کشورهای مختلف متداول شده و طرفداران بسیاری را جلب کرده، پارک انرژی است اظهار کرد: در این پارک‌ها ضمن‌ ترویج علم و آموزش در میان مردم،‌ می توان اوقات‌ فراغت شهروندان را به نحوی شایسته بهره‌ور ساخت.

حسامی گفت: پارک انرژی به عنوان یک پارک علمی در راستای به وجود آوردن یک چرخه زنده و فعال از انرژی، صنعت، آموزش، پژوهش و نمایش، تفکر جدیدی است که با هدف توسعه تکنولوژی و ایجاد شرایط مناسب‌ برای انواع نوآوری‌ها و ارزیابی توان علمی و عملی جامعه، و با مشارکت شهرداری‌ها، دانشگاه‌ها، مؤسسات دولتی ذی‌ربط و حتی‌ شرکت‌های خصوصی احداث می‌شود.

وی در ادامه با اشاره به نیاز نسل‌های آینده جامعه به آگاهی هر چه بیشتر و به کاربردن این نوع انرژی‌ها افزود: ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران در این راستا اقدام به امکانسنجی، طراحی و اجرای پارک‌های انرژی در سطح مناطق ۲۲ گانه کرده است که پارک الغدیر واقع در منطقه ۴ شهرداری تهران به عنوان نمونه پایلوت در پهنه شرق تهران در دستور کار سال ۱۳۹۱ این ستاد قرار گرفته است.

مدیر کمیته آلودگی هوا و بهینه‌سازی مصرف انرژی ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران اظهار کرد: تجهیز سرویس بهداشتی بوستان الغدیر به آبگرمکن خورشیدی، تجهیز بخشی از فضای ساختمان سرای محله موجود در پارک به نیروگاه کوچک مقیاس خورشیدی و تجهیز بخشی از فضاهای باز جمعی بوستان به سیستم برق خورشیدی و بادی بخشی از اقداماتی است که در این پارک انجام خواهد شد.

    نظرات