احتمال ورود دادستانی به موضوع ساخت‌وساز غیرمجاز اراضی عباس‌آباد

احتمال ورود دادستانی به موضوع ساخت‌وساز غیرمجاز اراضی عباس‌آباد

www.bananews.irرییس شورای اسلامی شهر تهران گفت: بانک مرکزی حق ساخت‌وساز بیش از چهار طبقه بر روی موزه جواهرات را ندارد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) مهدی چمران در گفت‌وگو با ایسنا ضمن اشاره به اینکه بانک مرکزی با دریافت مجوز از شورای عالی شهرسازی و پروانه ساختمانی از شهرداری تهران، در حال ساخت بنای ۱۵ طبقه‌ای بر روی موزه جواهرات است، گفت: این در حالیست که نباید بیش از چهار طبقه در این نقطه احداث شود.

وی همچنین اظهار کرد: حتی دادستانی در این فکر است که اضافه طبقات ساخته شده را تخریب کند.

چمران همچنین، در پاسخ به اینکه آیا ساخت برج ۲۷ طبقه دیگری بر روی ایستگاه مترو در اراضی عباس‌آباد، به استناد مجاز بودن ساخت‌وساز در هفت درصد این اراضی ممکن است؟ گفت: احداث ساختمان روی ایستگاه مترو در طرح جامع اراضی عباس‌آباد پیش‌بینی شده، اما نباید یک بنای بلندمرتبه ساخته شود، بلکه ساخت بنایی ۵ یا شش طبقه در اینجا مجاز است.

آنگونه مهدی چمران چندی پیش به ایسنا گفته است، هدف بانک مرکزی از ساخت مجتمع اداری بلندمرتبه بر روی موزه جواهرات، انتقال تمامی ساختمان‌های اداری این دستگاه در سطح شهر تهران است و این در حالیست که کاربری اراضی عباس‌آباد برابر دستور مکتوب مقام معظم رهبری و طرح جامع این اراضی، فرهنگی و گردشگری است.

از سوی دیگر، ساخت یک مجتمع تجاری اداری ۲۷ طبقه هم بر روی ایستگاه مترو در حال پیگیری برای کسب مجوز است. ایازی سخنگوی شهردار تهران در این باره، با بیان اینکه ساخت‌وساز در هفت درصد اراضی عباس‌آباد در طرح جامع این اراضی مجاز شناخته شده است، تلویحا از این اقدام دفاع کرد.

ایازی ساخت بنایی بر روی ایستگاه مترو در عباس‌آباد را منطبق با طرح جامع این اراضی دانست و در عین حال تاکید کرد: با این حال اگر شورای عالی شهرسازی در مورد ساخت برج ۲۷ طبقه در عباس‌آباد نظر دیگری داشته باشد، طبعا منطبق با این نظر در این باره اقدام خواهد شد.

با این حال باید دید که آیا دادستانی، همان گونه که چمران گفته است، به موقع برای تخریب ساخت‌وساز غیرمرتبط با کاربری این اراضی که از سوی بانک مرکزی در حال انجام است، اقدام می‌کند؟ در این صورت شاید شورای عالی شهرسازی و کمیسیون ماده ۵، دیگر هرگز مجوز چنین ساخت‌وسازهایی را که بر خلاف کاربری فرهنگی و گردشگری اراضی عباس‌آباد است، صادر نکنند و بیماری بلندمرتبه‌سازی تجاری و اداری بر روی ایستگاه مترو هم، قبل از اینکه بر پیکر اراضی فستیوال فرهنگی پایتخت بنشیند، علاج شود.

    نظرات