خودکفایی در ساخت یدک‌کش، لایروب و شناور خدماتی

خودکفایی در ساخت یدک‌کش، لایروب و شناور خدماتی

http://www.bananews.ir/مدیرکل تامین و نگهداری تجهیزات سازمان بنادر و دریانوردی با تاکید بر حمایت از صنایع داخلی اعلام کرد: ۳۸۵ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری توسط صنایع داخلی و تولید‌کنندگان باعث ساخت کشتی و شناور‌های ایرانی شده است.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) عبدالکریم رزازان در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: امسال بیش از سال‌های قبل سیاست استفاده از تولیدات و تجهیزات داخلی در سازمان بنادر دنبال می‌شود و تاکنون نیز در بخش صنایع دریایی و تجهیزات بندری حمایت‌های پویایی از سوی سازمان بنادر صورت گرفته است.

وی خاطر نشان کرد: در بخش صنایع دریایی و ساخت شناور‌ها بیش از ۹۰ درصد از تکنولوژی و توانمندی‌ نیروهای داخلی استفاده می‌شود.

مدیرکل تامین و نگهداری تجهیزات سازمان بنادر و دریانوردی افزود: در گذشته ۲۳۰ فروند انواع شناور مورد نیاز که در بنادر به کشتی‌ها خدمات می‌دادند به صورت مستقیم توسط داخل و یا با مشارکت سازندگان خارجی که در داخل ایران در کارخانجات ساخت کشتی و شناور فعالیت می‌کردند، ساخته شده است و سازمان خریداری کرده است.

رزازان با بیان این‌که در حال حاضر ایران در ساخت یدک‌کش، لایروب و شناور خدماتی مدرن به خودکفایی رسیده است، اعلام کرد: ۲۳۰ فروند شناور ساخته شده توسط صنایع داخلی با سرمایه‌گذاری ۳۸۵ میلیارد تومانی توسط صنایع داخلی و تولید‌کنندگان داخلی ساخته شده است.

وی خاطر نشان کرد: در تجهیزات بندری نیز تولیدات داخلی کیفیت خیلی خوبی دارند، اما در مقایسه با تجهیزات دریایی تولید‌کننده کمتری داشتیم و به تدریج توانستیم انواع جرثقیل‌های سبک و سنگین را با حمایت از تولید‌کنندگان داخلی بسازیم.

رزازان هم‌چنین اظهار کرد: در زمینه‌ شناور‌های مسافربری با حمایت‌های سازمان بنادر و دریانوردی چند کارخانه ساخت شناور‌های مسافری مدرن که از قبل از کشور‌های عربی یا اروپایی وارد می‌شد، ساخته می‌شود.

مدیرکل تامین و نگهداری تجهیزات سازمان بنادر و دریانوردی تاکید کرد: در حال حاضر کارخانجات داخلی، شناور‌های مسافری مدرنی می‌سازند که در مقایسه با استاندارد‌های بین‌المللی چیزی کم ندارند.

وی ادامه داد: ساخت ۲۹ شناور مسافری از محل تسهیلات وجوه اداره شده به سازندگان داخلی به ارزش ۴۷ میلیارد تومان انجام شده است که این روند هم‌چنان ادامه دارد.

به گفته رزازان از ۲۹ شناور مسافری یاد‌شده ۲۰ شناور به بهره‌برداری رسیده است و ۹ شناور دیگر تا پایان سال تحویل داده می‌شود.

    نظرات