نخستین همایش کیفیت در ساخت و بازرسی سازه‌های فولادی برگزار شد

نخستین همایش کیفیت در ساخت و بازرسی سازه‌های فولادی برگزار شد

http://www.bananews.ir/نخستین همایش کیفیت در ساخت و بازرسی سازه‌های فولادی با مشارکت جهاد دانشگاهی واحد اصفهان و همکاری سه انجمن تخصصی خوردگی ایران، جوشکاری و آزمایش‌های غیر مخرب و انجمن سازه‌های فضا کار ایران در اصفهان برگزار شد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) رضا ایمانیان دبیر علمی این همایش گفت: ایران از حیث مواد، تجهیزات جوشکاری و تخصص جوشکاران کمبودی در قیاس با کشورهای توسعه یافته‌ای مانند ژاپن ندارد، بلکه مشکل کار در عدم هماهنگی در ساخت سازه‌های فولادی است.

وی افزود: دانش ساخت سازه‌های فولادی از علومی است که ابتدا به طور تجربی شروع شده و بعد شکلی آکادمیک به خود گرفته است اما ساخت سازه‌های فولادی را نباید همانند سابق و براساس تجربه ادامه داد بلکه تمامی مدیران، مهندسان تا کارگران این حوزه نیز نیازمند استفاده از آخرین دستاوردهای علمی هستند.

وی با بیان اینکه ایران نیز کاستی‌هایی در دانش ساخت و بازرسی سازه‌های فولادی دارد، افزود: متاسفانه رویه‌های مشخصی برای کنترل و نظارت در سازه‌های فولادی وجود ندارد برای نمونه در یک محل خاصی از شهر سازه فولادی تحت آزمایش غیر مخرب پنج درصد و در نقطه‌ای دیگر بالای ۵۰ درصد قرار می‌گیرد.

دبیر علمی همایش آموزشی کیفیت در ساخت و بازرسی سازه‌های فولادی اضافه کرد: این نوع افراط و تفریط‌ها باعث لطمه خوردن به کار ساخت سازه‌های فولادی شده که برای رفع این معضل بر پایه استاندارد ساختمان سازی کشورهای اروپایی اقدام به تعریف استاندارد انجمنی جدیدی در انجمن جوشکاری و آزمایش‌های غیر مخرب ایران برای آزمایش‌های غیرمخرب کرده‌ایم.

وی در ادامه جوشکاری و اتصالات را از ارکان اصلی ساخت این گونه سازه‌ها عنوان کرد و گفت: پیمانکاران ساخت در کشور به دلیل صرفه جویی‌های مالی هر نوع جوشکاری را برای کار انتخاب می‌کنند در حالیکه کار جوشکار حرفه‌ای با فردی همانند جوشکار ساده تفاوت دارد.

دبیر علمی همایش کیفیت در ساخت و بازرسی سازه‌های فولادی گفت: ساختمان‌های فولادی از نظر کیفیت، سرعت ساخت و امکان اجرای تنوع اشکال در آن به نسبت سازه‌های بتنی برتری دارد.

    نظرات