رتبه ۴۴ بندر شهید رجایی در دنیا

رتبه ۴۴ بندر شهید رجایی در دنیا

http://www.bananews.irمعاون امور بندری سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه بندر شهید رجایی هم اکنون رتبه ۴۴ بنادر کانتینری دنیا را دارد، گفت: عملکرد ۱۰ ساله نفتی بنادر در سال ۹۰ رشد ۱۱ درصدی داشته است‌.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) محسن صادقی‌ فرد در نخستین همایش توسعه ترانزیت از بنادر جمهوری اسلامی ایران درباره نقش بنادر در ترانزیت کالا، اظهار داشت: ایران کشوری دریایی در منطقه است که ۵ هزار و ۸۰۰ کیلومتر سواحل دریایی و بنادری فعال در دریای خزر و خلیج فارس دارد.
وی افزود: ظرفیت نفتی و غیر نفتی بنادر در سال ۱۳۸۵ حدود ۱۲۳ میلیون تن بود که این رقم در سال گذشته به ۱۷۲ میلیون تن افزایش یافت و تا سال ۹۵ به ۲۲۰ میلیون تن افزایش می‌یابد.

معاون امور بندری و مناطق ویژه سازمان بنادر و دریانوردی افزود: عملکرد ۱۰ ساله نفتی بنادر در سال ۹۰ رشد ۱۱ درصدی داشته است‌ همچنین عملکرد غیر نفتی بنادر از سال ۸۱ تا ۹۰ از ۳۶ میلیون تن به ۹۲ میلیون تن افزایش یافته است.
صادقی‌فرد گفت: عملکرد ۱۰ ساله کانتینر در سال ۹۰ نیز با ۱۴ درصد رشد به ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تن افزایش یافت که این رقم در سال ۷۶ حدود ۲۹۲ هزار تن بوده است.

وی با بیان اینکه بندر شهید رجایی هم اکنون رتبه ۴۴ بنادر کانتینری دنیا را دارد، گفت: سهم وزنی حمل و نقل دریایی در صادرات کشور ۸۸ درصد و در واردات ۹۳ درصد است.

معاون امور بندری و مناطق ویژه سازمان بنادر و دریانوردی ادامه داد: درباره سهم ارزش کالا در حمل و نقل باید گفت ۶۲ درصد صادرات و ۷۲ درصد واردات از طریق دریا است ضمن آنکه وابستگی تولید ناخالص ایران به حمل و نقل دریایی با احتساب نفت ۴۷ درصد است.

وی با اشاره به موقعیت مناسب جغرافیایی ایران در منطقه اظهار داشت: ایران بر سر راه ۴ کریدور اصلی تراسیکا، شرق به غرب، جنوبی - شمالی و جنوبی است.

 

معاون امور بندری و مناطق ویژه سازمان بنادر و دریانوردی افزود: پتانسیل‌های ترانزیتی منطقه شامل روسیه، هند، حوزه شرق، حوزه غرب، حوزه قفقاز، آسیای میانه و خلیج فارس است. صادقی‌فرد ادامه داد: سهم خاورمیانه از واردات جهانی کالا از سنگ آهن ۲ درصد و از غلات ۱۸ درصد است.

معاون امور بندری و مناطق ویژه سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه ایران با ۱۵ کشور جهان مرز مشترک دارد، گفت: مرکز جغرافیای کشورهای عضو اکو، وجود ایران بین دو منطقه نفت‌خیز، دسترسی به آب‌های آزاد، تخفیفات خدمات بندری، ایمنی و امنیت مسیر، زیرساخت‌های حمل و نقل مطلوب، ارزان بودن هزینه سوخت و کاهش زمان عبور کالا از مزایای بنادر ایران است.

صادقی‌فرد با بیان اینکه ترانزیت کالای نفتی و غیر نفتی از بنادر روند رو به رشدی دارد اما با نوسان مواجه است، افزود: ظرفیت ترانزیتی بنادر در سال ۲۵ میلیون تن است که قابلیت ارتقاء دارد.

معاون امور بندری و مناطق ویژه سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه ۸۱ درصد ظرفیت بنادر در ترانزیت بلااستفاده مانده و تنها از ۱۹ درصد آن استفاده می‌شود، گفت: بنادر منطقه در حال توسعه ظرفیت ترانزیتی خود هستند و سرمایه‌گذاری بسزایی در توسعه بنادر انجام می‌شود.

صادقی‌فرد افزود: تا سال ۲۰۲۰ مبلغ ۴۶ میلیارد دلار صرف سرمایه‌گذاری در توسعه بنادر خاورمیانه خواهد شد.
معاون امور بندری و مناطق ویژه سازمان بنادر و دریانوردی افزود: در ایران نیزطرح توسعه بندر شهید رجایی با ۸۰۰ میلیون دلار، طرح توسعه بندر بوشهر با ۷۲ میلیون دلار، طرح توسعه بندر چابهار با ۳۴۰ میلیون دلار و طرح توسعه بندر انزلی با ۷۰ میلیون دلار در حال انجام است.

وی گفت: از سال ۷۶ تا پایان سال ۹۰ میزان ۳ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در بنادر توسط دولت انجام شده ضمن آنکه بخش خصوصی نیز ۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان در بنادر سرمایه‌گذاری کرده است.

صادقی‌فرد تصریح کرد: عدم وجود نگاه استراتژیک به ترانزیت، فقدان کارگزاران حمل و نقل چند وجهی بین‌الملل، سن بالای ناوگان جاده‌ای‌، سیستم تک خط ریلی و تفاسیر سخت‌گیرانه از مقررات ترانزیت، چالش‌های پیش روی ترانزیت ایران است.

معاون امور بندری و مناطق ویژه سازمان بنادر و دریانوردی درباره ارائه راهکار برای رفع چالش‌های پیش‌ روی ترانزیت کشور، توضیح داد: افزایش تعامل ارگان‌های مرتبط، اصلاح قوانین در مورد ترانزیت، حمایت از شرکت‌های حمل و نقل چند وجهی، توسعه و تکمیل زیرساخت‌های ریلی و توسعه همکاری با کشورهای هدف ترانزیتی، برخی از این راهکارها است.

 

 

 

    نظرات