بنیاد مسکن و تکذیب تخریب خانه‌های در حال بازسازی در مناطق زلزله‌زده

بنیاد مسکن و تکذیب تخریب خانه‌های در حال بازسازی در مناطق زلزله‌زده

http://www.bananews.irرییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی هرگونه تخریب واحد‌های در حال احداث در مناطق زلزله‌زده آذربایجان، پس از زلزله چند روز پیش ورزقان را تکذیب کرد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) علیرضا تابش در پاسخ به این پرسش خبرنگار ایسنا که آیا پس از زلزله چند روز پیش ورزقان واحد‌های در حال ساخت تخریب شده‌اند، اظهار کرد: ما هیچ نوع گزارشی مبنی بر این موضوع دریافت نکرده‌ایم.

وی با بیان این‌که پس از زلزله چند روز پیش ورزقان ما تمام روستاها را بازدید کرده‌ایم، خاطر نشان کرد: واحد‌های مسکونی در حال احداث در مناطق زلزله‌زده آذربایجان مطابق با آیین‌نامه ۲۸۰۰ ساخته می‌شود و زلزله‌ای با بزرگی ۵٫۲ ریشتر نمی‌تواند به آن آسیب وارد کند.

رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اظهار کرد: در شهر ورزقان آن دسته از خانه‌هایی که تخریبی بودند در زلزله اخیر آسیب دیدند، اما واحد‌های تعمیری آسیب ندیده‌اند و زلزله اخیر درصد تخریب را بیشتر کرد.

وی هم‌چنین در پاسخ به این پرسش که آیا حضور نیروهای مردمی به ویژه صاحبان خانه‌ها در ساخت خانه‌های مسکونی تاثیر منفی بر کیفیت ساخت و دوام این خانه‌ها نخواهد داشت؟ گفت: حضور مردم و نیروهای متخصص با هم منافاتی ندارد. طراحی را مهندسین انجام می‌دهند ضمن آنکه در روستاها ناظرین نظام فنی - مهندسی نیز حاضرند و با پیمانکارهایی که برای بازسازی مناطق زلزله‌زده قرار‌داد بسته‌ایم و مقرر شده است در صورتی که صاحبان خانه‌ها برای کمک در ساخت‌وساز تمایل داشته باشند، شخصا کار کنند و دستمزد آن‌ها را بپردازیم.

تابش درباره‌ی مراحل ساخت خانه‌های روستایی و زلزله‌زده گفت: آغاز ساخت یک واحد مسکونی در روستاها با نظارت بنیاد مسکن انجام شده و کارشناسان عضو نظام مهندسی توسط متقاضی ساخت انتخاب می‌شود و سفارش نقشه خانه را مطابق با نیاز خود می‌دهد. پس از تایید طراحی براساس این نقشه پروانه ساختمانی صادر می‌کنیم. مهر و امضای ناظر ساختمان نیز هم‌چون خانه‌های شهری پای ساخت‌وساز‌های سال‌های اخیر دیده می‌شود و بر همین اساس پایان کار صادر می‌کنیم.

رییس بنیاد مسکن در پایان خاطر نشان کرد: شرط اعطای وام ارزان‌قیمت برای ساخت و بازسازی و نوسازی واحد‌های مسکونی در روستاها طی‌کردن مسیر اعلام شده است.

 تا پایان روز ۲۲ آبان‌ماه در ۳۰۶ روستای آسیب دیده با ۲۵ هزار و ۳۵۱ خانوار برای ۱۴ هزار و ۸۶۲ واحد مسکونی آرماتور‌بندی و برای ۱۴ هزار و ۱۱۰ واحد بتن‌ریزی انجام شده است. هم‌چنین تاکنون طبق اعلام بنیاد انقلاب اسلامی اسکلت فلزی ۱۰ هزار و ۵۶۸ واحد نصب شده است برای ۱۹۲۳ واحد نیز دیوار باربر ساخته شده است. در زمینه‌ی سقف نیز تاکنون برای ۹ هزار و ۶ واحد تیرچه‌بلوک اجرا شده و بتن‌ریزی سقف هشت هزار و ۷۵ واحد نیز انجام شده است.

هم‌چنین عایق‌کاری ۸۳۶ واحد پایان یافته است. در روستاهای آسیب‌دیده ۱۸ هزار و ۳۴۷ واحد مسکونی بیش از ۳۰ درصد آسیب دیده‌اند که از این بین ۹ هزار و ۴۷۴ واحد بالای ۶۰ درصد تخریب شده است.

 

 

 

    نظرات