آغاز دومین فصل مرمت کاروانسرای گنجعلیخان کرمان

آغاز دومین فصل مرمت کاروانسرای گنجعلیخان کرمان

http://www.bananews.irمعاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان از آغاز فصل دوم مرمت کاروانسرای گنجعلیخان کرمان خبر داد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) محسن موحدی با اشاره به اینکه در دوران قاجاریه بخشی از ایوان ضلع شمالی کاروانسرای گنجعلیخان بنا به دلایل نامعلوم تخریب و دستخوش تغییراتی شده است، افزود: این تغییرات باعث از بین رفتن کتیبه قرآنی خط کوفی ایوان و کلمات مقدس محمد وعلی شده بود.

وی اظهار کرد: با تهیه طرح مرمت بخش مذکور، کار بازسازی اسپر و احیاء نقوش، بازسازی گچبری‌ها و کتیبه کوفی آغاز شده است و تا بهمن ماه سال جاری به اتمام خواهد رسید.

موحدی بنای گنجعلی‌خان را از مهم‌ترین بناهای دوره صفویه کرمان دانست که هم‌اکنون در دست تعمیر قرار دارد و اظهار کرد: در این پروژه بسیار مهم فرصتی مناسب پیش آمده تا از توان فارغ التحصیلان رشته‌های مرتبط با مرمت آثار و ابنیه تاریخی استفاده شود.

وی ادامه داد: پروسه استحکام بخشی نقوش، مرمت و بازسازی بخش‌های تخریب شده به صورت کاملا علمی انجام و مستندسازی مرمتی می‌شود.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری استان کرمان با بیان اینکه این دومین فصل مرمت کاروانسرای گنجعلیخان طی چندسال اخیر است، خاطرنشان کرد: در نظرداریم پس از اتمام عملیات حفاظتی و مرمت اضطراری و بازسازی اطاق‌های ضلع شمال شرق مجموعه، بنا آماده کاربری مناسب در راستای اهداف میراث فرهنگی و صنایع دستی شود.

موحدی در پایان بازسازی مقرنس سر در ورودی کاروانسرا را از جمله اهداف مهم در بازسازی و مرمت این بنا عنوان و تصریح کرد: طی یک ماه آینده مقدمات تحقق این امر آغاز می‌شود تا در آینده منظر ورودی بنا از میدان ساماندهی شود.

 

 

 

    نظرات