میزان فعلی وام مسکن چقدر کارآمد است؟

میزان فعلی وام مسکن چقدر کارآمد است؟

http://www.bananews.ir/برآوردها نشان می‌دهد که وام کنونی مسکن به طور متوسط در تهران تنها برای خرید شش متر خانه به کار می‌آید که با توجه به مقیاس خانه ۵۰ متری برای یک زوج، خریدار باید هفت برابر این میزان با خود پول داشته باشد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) به نقل از شبکه ایران، قیمت مسکن از اوایل امسال در سربالایی صعود، خود را بالا کشید به گونه‌ای که قیمت‌ها تا دو برابر و حتی بیشتر نیز افزایش یافت.

علت این افزایش قیمت که به گفته بسیاری از کارشناسان شرایط در بازارهای دیگر از جمله ارز و طلا و هم چنین تورم عمومی ناشی از بالارفتن قیمت داخلی و خارجی مصالح ساختمانی بوده، باعث شده مالکان نسبت به قیمت املاک و دارایی خود با حساسیت چند برابر برخورد کنند و در نتیجه خریدار را تحت فشاری مضاعف در تهران برای خرید یک واحد مسکونی قرار داده است.

 

با نگاهی به وضعیت قیمت‌های این روزها در بازار، به نظر می‌رسد قدرت خرید متقاضیان بازار مسکن باید بسیار بالا باشد و خرید واحدهای کوچک و به اصطلاح نقلی هم از عهده خریدار با قدرت خرید متوسط خارج است؛ چه برسد به اقشار ضعیف.

البته اقشار کم درآمد و بخشی از متقاضیان با درآمد متوسط این فرصت را یافته‌اند که با ثبت نام در شهرهای جدید برای دریافت مسکن مهر قدری از فشار مضاعف بر بازار ملتهب این روزهای مسکن بکاهند.

برای دریافت واحدهای مسکن مهر، پس از تامین آورده توسط متقاضی، ۲۵ میلیون تومان وام به وی اختصاص یافته که انبوه ساز با دریافت آن نسبت به تکمیل ساخت واحد مسکونی اقدام می‌کند.

اینکه چرا در شهرها وام مسکن با وجود گرانی خانه‌ها نسبت به واحدهای مسکن مهر، هفت میلیون تومان پایین‌تر است، سوالی است که در شرایط کنونی بازار باید به آن پاسخی روشن داد.

به نظر می‌رسد وام خرید مسکن به میزان ۱۸ میلیون تومان عملا نتوانسته است خریداران را به خرید واحدها تشویق کند؛ به گونه‌ای که در چند سال گذشته سهم خانوارهای اجاره نشین، البته در کل کشور، از ۲۴ درصد به ۲۷ درصد افزایش یافته که در استان تهران با توجه به شرایط خاص خود، قطعا این سهم بیشتر از این میزان تغییر را تجربه کرده است.

یک سوم از درآمد خانوارها این روزها در بخش مسکن، هم اجاره و هم خرید، صرف می‌شود و نقش بسزایی در اقتصاد خانواده‌ها بازی می‌کند. همین امر باعث می‌شود مسوولیت اقدامات کارشناسی در این زمینه برای جلوگیری از التهاب بازار و همچنین توجه به متقاضیان آن سنگین‌تر از پیش شود.

در حالیکه قیمت‌ها در چند سال پیش به شدت در بازار مسکن رشد داشته، وام خرید مسکن تنها به میزان دو میلیون تومان افزایش یافته است. سیاستی که بانک مرکزی در قبال پرداخت وام مسکن و میزان آن در پیش گرفته است، نتوانسته به متقاضیان بازار خرید مسکن کمک چندانی بکند. به گونه‌ای که بانک‌ها وام خودرو را هفت میلیون تومان پرداخت می‌کردند؛ در حالیکه وام مسکن ۱۸ میلیون تومان است.

نسبت تاثیر این دو وام به مانند گذشته باقی نمانده و این وام مسکن است که عملا کارآیی خود را در برابر واحدهایی با قیمت حداقل ۱۰۰ میلیون تومان در پایین‌ ترین متراژ، از دست داده است.

اکنون بانک مرکزی در این باره می‌گوید: افزایش این میزان وام، بسته به نظر شورای پول واعتبار دارد و باید در آن نهاد مطرح و بررسی شود.

این در حالی است که کارشناسان معتقدند، وام مسکن در این شرایط در بهترین حالت، تنها ۱۵ درصد از قیمت یک واحد را می‌تواند پوشش دهد. این در حالی است که در دیگر کشورها،‌ وام مسکن تا ۹۰ درصد قیمت ملک را پوشش می‌دهد.

 

 

 

    نظرات