واردات خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی‌سی ممنوع شد/ فهرست خودروهای مجاز وارداتی

واردات خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی‌سی ممنوع شد/ فهرست خودروهای مجاز وارداتی

http://www.bananews.irوزارت صنعت، معدن و تجارت به تازگی براساس تصمیم جدیدی با جلوگیری از واردات خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی‌سی، غربالگری تازه‌ای را برای خودروهای وارداتی صورت داده است که بر مبنای آن، تنها ۲۸ مدل خودرو مجاز به واردات به کشور هستند.
به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) وزارت صنعت، معدن و تجارت به تازگی تصمیم گرفته که واردات خودروها با حجم موتور بالای ۲۵۰۰ سی‌سی را به کشور ممنوع کند. این تصمیم در شرایطی اتخاذ شده است که دل‌نگرانی‌هایی همواره مبنی بر واردات خودرو از سوی خودروسازان وجود داشته است.

از سوی دیگر، بسیاری از مصرف‌کنندگان نیز معتقد بوده‌اند که باید خودروهای وارداتی به کشور بیاید تا شاید خودروسازان داخلی، اندکی کیفیت تولید خود را بالا ببرند، این در شرایطی است که هم اکنون قیمت خودروهای تولید داخلی در کشور به شدت بالا رفته است.

در همین حال، وزارت صنعت، معدن و تجارت به تازگی غربالگری جدیدی را برای خودروهای مجاز به ورود به کشور انجام داده است که بر مبنای آن، فهرست خودروهایی برای ورود به کشور مجاز شناخته شده است که حجم موتور آنها، ۲۵۰۰ سی‌سی و کمتر باشد.

البته همچنان باید ضوابط و شرایط واردات خودرو نیز به لحاظ فنی برای واردات این خودروها لحاظ شود که در این میان، همکاری ۴ گانه‌ای میان سازمان ملی استاندارد، سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان بهینه‌‎سازی مصرف سوخت و وزارت صنعت، معدن و تجارت همچون گذشته شکل گرفته است.

غربالگری خودروهای وارداتی

خبرهای رسیده از وزارت صنعت، معدن و تجارت حکایت از آن دارد که دفتر ماشین‌سازی و نیرو محرکه این وزارتخانه، به تازگی غربالگری جدیدی را بر روی خودروهای وارداتی صورت داده است که بر مبنای آن، فهرست خودروهای مجاز به واردات به کشور تنها شامل ۲۸ مدل خودرو از کمپانی‌های معتبر دنیا می‌شود.

این در شرایطی است که تا پیش از این، فهرست عریض و طویلی برای خودروهای وارداتی مجاز به کشور تهیه شده بود که طیف متنوعی از انواع خودروها را در بر می‌گرفت.

یک مقام مسئول در وزارت صنعت، معدن و تجارت در گفتگو با مهر با تائید این خبر گفت: بر اساس تصمیمات وزارت صنعت، معدن و تجارت تنها خودروهایی مجاز به واردات به کشور خواهند بود که حجم موتور آنها ۲۵۰۰ سی‌سی و کمتر از آن باشد، این در شرایطی است که رعایت معیارهای ۴ گانه نیز همچنان یک الزام است.

وی اظهار داشت: بر این اساس، دفتر ماشین‌سازی و نیرومحرکه وزارت صنعت، معدن و تجارت غربالگری خودروهای وارداتی را انجام داده است و بر این اساس، اگر خودرویی با حجم موتور کمتر از ۲۵۰۰ سی‌سی بخواهد وارد کشور شود، باید حتما نمایندگی مجاز آن دارای اعتبار بوده و خدمات پس از فروش معتبری را کسب کند، ضمن اینکه سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت نیز به لحاظ فنی این خودرو را تائید کند.

این مقام مسئول ادامه داد: هم اکنون واردات خودرو به مفهوم عام ممنوع نیست، اما هیچگونه ارزی اعم از مرجع یا مبادله‌ای به آن اختصاص نمی‌یابد و واردات خودرو با ارز آزاد در حال انجام است.

وی خاطرنشان کرد: به نظر می‌‎رسد که واردات خودرو به کشور باعث رقابت‌پذیری می‌شود، ضمن اینکه این خودروها نیز مشتریان خاص خود را دارند که واردکنندگان نیز برای پاسخگویی به آنها، از ارز آزاد استفاده می‌کنند.

اسامی و مشخصات خودروهای وارداتی مجاز به کشور

نام خودرومدل خودرومدل موتور
آلفا رومئو جولیتا TCT اتوماتیک(GIULITTA 1.4(AT940A2000 1368CC
آلفا رومئو جولیتا دستی(GIULITTA 1.4(MT940A2000 1368CC
آلفا رومئو میتوTCT اتوماتیکMITO1.4135(AT) TCT955A7000 1368CC
آلفا رومئو میتو دستی(MITO1.4135(MT955A2000 1368CC
آلفا رومئو میتو کوپه دستی(MITO COUPE (MT940A2000 1368CC
ام جی ۶ سواری سدان اتومات(MG6 IP22/23( SEDAN(18K4G(1796CC
ام جی ۶ سواری هاچ‌بک اتومات(MG6 IP22/23( HATCHBACK(18K4G(1796CC
بی ام و۳۲۰ISEDANN20
بی ام و۳۲۸ISEDANN20
بی ام و۵۲۰ISEDANN20
بی ام و۵۲۸ISEDANN20
بی ام وX1 SDRIVE 18I SUVN46
بی ام وX1 SDRIVE ۲۰I SUVN20
بی ام وX1 XDRIVE ۲۰I SUVN20
بی ام وX1 XDRIVE ۲۸I SUVN20
بی ام وX3 20I XDRIVE SUVN20
بی ام وX3 28I XDRIVE SUVN20
بی ام وZ4 20I SD CABRION20
بی ام وZ4 28I SD CABRION20
تویوتا پرویا اتوماتیکPREVIA R5 A/T2AZ_FE 2362CC
تویوتا لکسوسCT200H CVT2ZR_FXE 1798CC HYBRID
تویوتا کمری ۲۵۰۰CCCANRY2500CC2AR_FE 2500CC
میتسو بیشی(MITSUBISHI ASX(CVT4B11 1998CC
هونداHONDA CIVIC 1.81.8I VTEC 1798CC
ولوو کوپهC70T5
ولوو هاچ بکC30T5
ولوو هاچ بکC302.0
ون ۱۰+۱ نفرهMPV VAN LZ6510AQASQ4G69S4M

آمارهای واردات خودرو در ۹ ماهه

 واردات خودرو سواری در نه ماهه اول امسال در حالی به ۳۰ هزار و ۳۰ دستگاه به ارزش ۷۰۶ میلیون دلار رسیده است که این تعداد نسبت به مدت مشابه در سال ۹۰ ( ۳۰ هزار و ۲۸۴ دستگاه به ارزش ۶۲۲ میلیون دلار) از لحاظ ارزشی بیش از ۱۳٫۵۱ درصد افزایش و از حیث تعداد ۰٫۸۴ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

میانگین قیمت هر خودروی سواری وارداتی طی نه ماهه سال ۹۱ مبلغ ۲۳ هزار و ۵۲۳ دلار بوده که نسبت به سال گذشته، با افزایش ۱۴٫۴۷ درصدی مواجه شده است.

از ۳۰ هزار و ۳۰ دستگاه خودروی سواری وارد شده به کشور در نه ماهه اول امسال، ۱۵ هزار و ۹۵۷ دستگاه به ارزش ۴۴۱ میلیون و ۴۴۰ هزار دلار از مبدا امارات متحده عربی، ۹ هزار و ۸۹ دستگاه به ارزش ۱۵۷ میلیون و ۱۸۱ هزار دلار از مبدا جمهوری کره و ۱ هزار و ۳۵۸ دستگاه به ارزش ۱۵ میلیون و ۲۶۲ هزار دلار از مبدا چین و ۳ هزار و ۶۲۶ دستگاه به ارزش ۹۲ میلیون و ۵۱۲ هزار دلار از مبدا سایر کشورها بوده است.

 

 

 

    نظرات