طرح احداث سیمان سپوی دهدشت درتعطیلات/پروژه ای که کلاف سردرگم شد

طرح احداث سیمان سپوی دهدشت درتعطیلات/پروژه ای که کلاف سردرگم شد

http://www.bananews.irپروژه احداث سیمان سپوی دهدشت پس از پنج سال از کلنگ زنی هنوز محقق نشده و در تعطیلات بسر می برد تا آرزوی جوانان بیکار دهدشتی برای اشتغال تحقق نیابد.
به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) حالا روز به روز به پایان عمر دولتی که قرار بود توسعه استانهای محروم در اولویتش باشد، نزدیک می شویم اما هنوز برخی وعده ها و مصوبات برای تحقق این مهم بر زمین مانده اند.

سیمان سپوی دهدشت یکی از این وعده ها برای توسعه شهرستان محروم کهگیلویه بود که به گفته نماینده این شهرستان در مجلس هم اکنون تعطیل است.

مطالعات ساخت این کارخانه از قبیل اکتشاف و تامین مواد معدنی مورد نیاز کارخانه در سال ۸۴به پایان رسید و مجوز آن به نام بخش خصوصی صادر شد.

براین اساس برای ساخت این کارخانه، زمینی ۸۰هکتاری در منطقه "سپو" واقع در ۱۵ کیلومتری شهر دهدشت خریداری و تملک شد تا این طرح در هه فجر سال ۸۶ کلنگ زنی شود و جزء مصوبات سفر دوم دولت نیز قرار گیرد.

 

اما پروژه ای که قرار بود تا پایان سال ۸۹ به بهره برداری برسد و اشتغالزایی بالغ بر ۴۵۰ نفر به طور مستقیم و دو هزار نفر غیر مستقیم ایجاد کند، اندر خم کوچه کمبود اعتبار مانده است.

پروژه ای که کلاف سردرگم شد

نماینده شهرستانهای کهگیلویه، بهمئی و چرام در مجلس از تعطیلی و رکود این پروژه خبرداد.

حجت الاسلام سید علی محمد بزرگواری گفت: عملیات اجرایی این پروژه در سال ۸۷ شروع شد و قرار بود در پایان سال ۸۹ فاز اول این پروژه به بهره برداری برسد.

وی بیان کرد: ۱۳میلیارد تومان از سوی بانک ملی مرکزی و بانک های ملی و صادرات کهگیلویه و بویراحمد برای پروژه ملی سیمان سپو در شهرستان کهگیلویه پرداخت شد.

بزرگواری اظهار داشت: براساس گفته مسئولان بانکهای استانی، سرمایه گذار سیمان سپو باید شش ماه بعد از دریافت آن تسهیلات به تعهدات خود عمل می کرد.

وی بیان داشت: سرمایه گذار نیز می گوید "برای این پروژه بیش از ۱۳ میلیارد تومان در زمینه خرید زمین، حفر چاه و تجهیزات هزینه کرده است."

بزرگواری از شکایت بانک های عامل ملی و صادرات کهگیلویه و بویراحمد از سرمایه گذار این طرح خبرداد و گفت: هم اکنون سرمایه گذار امکان حضور در این استان را ندارد.

وی گفت: پروژه سیمان سپو به کلافی سردرگم تبدیل شده و از سویی بانک های عامل نیز به سرمایه گذار دیگر تسهیلاتی پرداخت نمی کنند.

این نماینده مجلس تصریح کرد: این کارخانه علاوه بر تامین نیاز سیمان پروژه های عمرانی منطقه، می توانست به دلیل نزدیکی به بندرهای جنوبی و مرزهای غربی کشور، به توسعه صادرات استان نیز کمک کند.

پیگیر مشکلات پروژه هستیم

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: برای رفع مشکلات این پروژه و تسریع در احداث آن پیگیری های لازم انجام می شود.

داریوش دیودیده افزود: کارخانه سیمان سپو بر اساس آخرین تکنولوژى پیشرفته اروپا در صنعت سیمان و با سرمایه‌گذارى بالغ بر ۳۵۰ میلیارد ریال و اعتبارات ارزی ۲۳ میلیون یورو احداث خواهد شد.

وی ظرفیت این طرح را ۳۳۰۰ تن تولید سیمان در روز عنوان کرد و اظهار داشت: محصول تولیدى این کارخانه سیمان خاکسترى خواهد بود که علاوه بر پوشش بخشى از نیازهاى داخلى کشور صادرات آن به بازارهاى خارجى از اهداف اصلى سرمایه‌گذاران است.

خیل عظیم جوانان بیکار دهدشتی، هر روز که از کنار این پروژه می گذرند روزهایی را می بینند که با احداث آن صاحب شغلی آبرومند می شوند اما آیا این آرزوی بیکاران این شهر محروم به این زودی ها به حقیقت می پیوندد.

 

 

 

    نظرات