ابداع شیوه نوینی برای پیش بینی زلزله/ افزایش الکتریسته ساکن در زیر زمین

ابداع شیوه نوینی برای پیش بینی زلزله/ افزایش الکتریسته ساکن در زیر زمین

http://www.bananews.ir/افزایش الکتریسته ساکن در زیر زمین می تواند شاخص قابل اعتمادی مبنی بر قریب الوقوع بودن یک زلزله باشد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) تام بلییر که یک مهندس ماهواره است، میلیونها دلار را صرف تعبیه نوعی تجهیزات اندازه گیری خاص موسوم به مگنومتر در خطوط گسلی در کالیفرنیا، پرو، تایوان و یونان کرده است.

نظریه این پژوهشگر و همکارانش این است که زمانی که یک زمین لرزه روی می دهد، فعالیت زیر زمین با تولید جریانهای الکتریکی شدید، دچار تغییرات عجیبی می شود.

وی افزود: برای یک زلزله شش ریشتری حدود ۱۰۰ هزار آمپر و برای یک زلزله هفت ریشتری یک میلیون آمپر جریان الکتریکی ایجاد می شود.این امر مانند بروز یک صاعقه در زیر زمین است.

به گفته بلییر در یک روز عادی در امتداد گسل سن آندریاس می توانید ۱۰ پالس الکتریسته را در روز مشاهده کنند. این گسل همیشه در حال حرکت است.

پیش از بروز زلزله های عظیم، سطح زمینه تخلیه الکتریسته ساکن می تواند به شدت افزایش یابد. بلییر مدعی است این رویداد را پیش از وقوع شش زلزله پنج و شش ریشتری مشاهده کرده است.

به گفته وی پیش از زلزله این میزان الکتریسته روزانه به ۱۵۰ تا ۲۰۰ پالس می رسید.

گفته می شود این پالس ها حدود دو هفته پیش از زمین لرزه افزایش می یابد سپس به میزان زمینه قبلی باز می گردد تا درست اندکی پیش از لغزش و تحرک گسل.

با این حال محققان ایراداتی را به این پروژه تحقیقاتی وارد آورده اند. آنها معتقدند پالس های مغناطیسی می تواند توسط عوامل دیگری نیز روی دهد از رویدادهای تصادفی درون زمین گرفته تا صاعقه، پرتوهای خورشیدی و تداخل الکتریکی ناشی از تجهیزات موجود در بزرگراه ها.

    نظرات