نیاز به ۱٫۵ میلیون مسکن در هر سال/ کاردان‌های فنی حلقه مفقوده ساخت و ساز در کشور

نیاز به ۱٫۵ میلیون مسکن در هر سال/ کاردان‌های فنی حلقه مفقوده ساخت و ساز در کشور

http://www.bananews.ir/رییس سازمان نظام کاردانی ساختمان استان تهران نیاز مسکن را یک تا یک و نیم میلیون واحد در هر سال اعلام کرد و گفت: با توجه به افزایش ثبت ازدواج‌ها در کشور، نیاز به بازار مسکن بیش از امروز خواهد بود که باید در کنار ساخت و ساز، به احیای بافت‌های فرسوده نیز پرداخته شود.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) مهدی موذن در یازدهمین مجمع عمومی سالانه سازمان نظام کاردانی ساختمان استان تهران که با حضور جمعی از کاردان‌های فنی برگزار شده بود اظهار کرد: بخشی از نیاز انباشته مسکن از سال‌های قبل بوده و علی‌رغم حرکت عظیمی هم‌چون پروژه مسکن مهر که در طیف‌های خاصی از جامعه مصداق می‌کند، نیاز به مسکن در کشور حس می‌شود.

 

توسعه بافت فرسوده با استفاده از مصالح غیراستاندارد!

وی با بیان اینکه ساخت ساختمان‌ها با مصالح غیراستاندارد به منزله تولید بافت فرسوده است گفت: رعایت ضوابط و مقررات ملی ساختمان و این‌که چه کسانی ساختمان را می‌سازند، مهم است لذا اگر مصالح مناسب باشد و مقررات ملی هم بدون مشکل رعایت شود اما عامل سوم یعنی افراد با صلاحیت در ساخت‌وساز نباشند، دو مورد دیگر نیز ملغی خواهد بود.

موذن بیان کرد: براساس اعلام وزارت راه و شهرسازی هیچ فردی حق ساخت‌وساز مسکن ندارد مگر این‌که پروانه اشتغال از سوی این وزارتخانه را دریافت کرده باشد.

رییس سازمان نظام کاردانی ساختمان استان تهران با اشاره به افرادی که پرونده اشتغال از سوی وزارت راه و شهرسازی دارند و وظایفی برای آنها تعریف شده است گفت: باید با برنامه‌های کلان اصولی، اقلیم و جمعیت هر منطقه آسیب‌پذیری و هدف‌پذیری زلزله نیاز‌سنجی شود.

کاردان‌های فنی حلقه مفقوده ساخت و ساز در کشور

مؤذن با گلایه از به‌کار نگرفتن کاردان‌های فنی در ساخت‌وساز اظهار کرد: کاردان‌های فنی حلقه مفقوده زنجیره ساخت‌وساز در کشور هستند چراکه مهندس، کاردان فنی، معمار تجربی و استاد‌کاران جز با تعامل نمی‌توانند در ساختمان به خوبی فعالیت کنند.

وی تاکید کرد: امروز با وجود بحث ریزش ساختمان در کنار گودبرداری‌ها و همچنین برای ساخت و ساز تا تکمیل مراحل اجرایی ساختمان نیازمند همکاری مراجع ذیربط هستیم.

لزوم صدور شناسنامه فنی در ساختمان

رییس سازمان نظام کاردانی ساختمان استان تهران داشتن پروانه اشتغال،‌ کارت مهارت فنی و شناسنامه فنی را لازمه‌ی یک ساختمان دانست و گفت: هنگامی که شناسنامه فنی برای ساختمان صادر می‌شود، نام و مشخصات کاردان فنی است که شماره پروانه وی خواسته می‌شود اما در صورت نداشتن شماره پروانه کاردن،‌ چه کسی مسوول است؟

وی با تاکید بر نیاز ساختمان به ناظر مقیم اظهار کرد: ناظر مقیم در کلیه‌ی عملیات اجرایی ساختمان در کارگاه حضور داشته و تمام فعل و انفعالات در اختیار وی انجام می‌شود اما چرا در پروژه‌های ساخت‌وساز شهری این‌گونه نیست؟ ساختمانی که قرار است در آن ۴۰ واحد ساخته شود و تعداد زیادی افراد در آن زندگی کنند، چرا نباید استحکام لازم داشته باشد؟

مؤذن در پایان با گلایه از اینکه طی ۱۱ سال اخیر این موارد عنوان شده اما توجه چندانی به آن نشده است ابراز امیدواری کرد همکاری سازمان نظام مهندسی و تکمیل پرونده نظام کاردانی تا پایان این دولت تمام شود.

    نظرات