جزئیات طرح بزرگ انتقال آب رودخانه ۳۰۰۰ تنکابن

جزئیات طرح بزرگ انتقال آب رودخانه ۳۰۰۰ تنکابن

http://www.bananews.ir/مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران با تشریح جزئیات طرح انتقال آب از رودخانه ۳۰۰۰ تنکابن، سرداب رود و رودخانه چالوس برای ۴ استان تهران، البرز، مازندران و قزوین، گفت: ۴۵۰ میلیون مترمکعب آب با اجرای این طرح ساماندهی می‌شود.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) خسرو ارتقایی در گفتگو با مهر از جدیدترین برنامه ریزی ها برای بررسی امکان انتقال آب از رودخانه های ۳۰۰۰ هزار در غرب مازندران برای استفاده در تهران خبر داد و گفت: در مورد انتقال آب از رودخانه های یادشده در غرب مازندران به تهران روز گذشته جلسه ای در ستاد وزارت نیرو برگزار شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران اظهار داشت: قرار شد برای تخصیص این طرح در اولین فرصت گزارشات را تهیه و نهایی کنیم. در مورد موافقت نامه این طرح نیز بر اساس آنچه که در گذشته بوده است، باید در سال ۹۲ مبادله شود.

ارتقایی ادامه داد: در مجموع بر این موضوع تاکید شد که مختصات طرح باید به نحوی جلو برود که ۴ استان مازندران، قزوین، البرز و تهران در این طرح مشکلات و نیازهای آبی خود را بتوانند در سال های آینده مرتفع کنند.

آبرسانی به ۴ استان

این مقام مسئول در وزارت نیرو افزود: آنچه که بر اساس این طرح در حال حاضر قابل ذکر است؛ اینکه ۶۰ میلیون مترمکعب نیاز آبی استان قزوین، ۱۳۰ میلیون مترمکعب استان البرز و ۱۰۰ میلیون مترمکعب استان تهران و ۶۰ میلیون مترمکعب نیز برای مسکن مهر از هشتگرد، پرند و پردیس خواهد بود که بالغ بر حدود ۹۰ میلیون مترمکعب آب نیز می توان از طریق این طرح در استان مازندران آب زراعی اضافه کرد.

وی خاطر نشان کرد: سرجمع ۳۲۰ میلیون مترمکعب برای استان های قزوین، البرز و تهران و بالغ بر ۱۰۰ میلیون مترمکعب نیز بری بخش زراعی استان البرز تامین آب در قالب این طرح پیش بینی شده است. این طرح به صورت کلی بالغ بر ۴۵۰ میلیون مترمکعب آب را ساماندهی خواهد کرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان تهران، گفت: آنچه که در اینجا مهم است اینکه متولی طرح شرکت مدیریت منابع آب قرار شد پیگیری انجام آن را دنبال کند. همچنین این طرح با اجرای آب منطقه ای تهران خواهد بود.

انتقال ۴۵۰ میلیون مترمکعب آب

ارتقایی با اشاره به اینکه در اینباره تصمیمات بسیار خوبی گرفته شد، گفت: امیدوارم با تکمیل مطالعات و بررسی های مورد نیاز در این طرح، بتوانیم اجرای آن را آغاز کنیم.

این مقام مسئول در وزارت نیرو، تصریح کرد: انتقال بخشی از آب رودخانه ۳۰۰۰ در تنکابن در این طرح مدنظر است که بالغ بر ۱۳۰ میلیون مترمکعب خواهد بود و رودخانه چالوس و سرداب رود نیز در حد ۱۸۰ میلیون مترمکعب در این پروژه برنامه ریزی شده اند.

 

وی با بیان اینکه جمعا بالغ بر ۳۲۰ میلیون مترمکعب از طریق این ۳ رودخانه آب برای مصرف استان های یادشده منتقل خواهد شد، بیان داشت: بخشی از این طرح در خود استان مازندران اجرا می شود و با توجه به اینکه در بخش آب شرب این استان مشکلی ندارد در حوزه تامین آب زراعی استفاده خواهد شد.

حفر ۱۶۰ کیلومتر تونل

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان تهران، با اشاره به اینکه در این طرح جمعا بالغ بر ۱۶۰ کیلومتر تونل انتقال آب احداث می شود، گفت: طرح بسیار بزرگ است و در صورتی که مباحث تصویب و تخصیص اعتبارات طرح در وزارت نیرو مشخص شود، بعد از آن چون سد بزرگی در مسیر انتقال این طرح وجود ندارد، عمدتا ۱۶۰ کیلومتر تونل خواهد بود که باید درباره آن کارهای ژئوتکنیک انجام شود.

ارتقایی در زمینه اعتبارات مورد نیاز برای اجرای این طرح بزرگ، تاکید کرد: در این بخش حداقل بالغ بر ۱۸۰۰ میلیارد تومان اعتبار اجرایی مورد نیاز است که در ۴ استان اگر مطالعات به نتیجه برسد هر استان می تواند بخش اجرایی کار را به عهده بگیرند.

 

    نظرات