۵۱ فرودگاه کشور اقتصادی نیست

۵۱ فرودگاه کشور اقتصادی نیست

http://www.bananews.irمدیرکل فرودگاه شهید بهشتی استان اصفهان گفت: اگر ایرلاین‌ها بدهی‌های خود را پرداخت نکنند سیستم‌های فرودگاهی کشور دچار مشکل می‌شود.
به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) علی قاسم‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در حال حاضر فقط سه فرودگاه امام خمینی(ره)، مهرآباد و هاشمی‌نژاد مشهد جزو فرودگاه‌های اقتصادی کشورند و ۵۱ فرودگاه دیگر کشور اقتصادی نیستند.
وی با بیان اینکه در ابتدای سال جاری قرار بر این شد که فرودگاه‌های اصفهان، شیراز و تبریز نیز اقتصادی شوند، افزود: تاکنون اقتصادی شدن فرودگاه شهید بهشتی واقعیت پیدا نکرده، چراکه برخی ایرلاین‌ها در پرداخت‌های بدهی خود بسیار بد حساب هستند و تعلل زیادی در پرداخت معوقات خود دارند و این موضوع باعث شده تا زمینه اقتصادی شدن فرودگاه‌ها فراهم نشود.
مدیرکل فرودگاه شهید بهشتی استان اصفهان با بیان اینکه همه ایرلاین‌های ایران بدهکار هستند، ادامه داد: شرکت‌های آسمان، ماهان، تابان و ایران‌ایر از بدهکارترین ایرلاین‌های کشور به فرودگاه شهیدبهشتی اصفهان هستند.
قاسم‌زاده در پاسخ به این سوال که برقراری پروازهای خارجی تا چه اندازه توانسته به اقتصاد فرودگاه اصفهان کمک کند، تصریح کرد: قطعا هر سیستمی که گردش مالی بیشتری داشته باشد رونق اقتصادی بیشتری هم خواهد داشت و فرودگاه‌ها به دلیل اینکه درآمد هزینه‌ای هستند و از اعتبارات دولتی استفاده نمی‌کنند هرچه پرواز بیشتری داشته باشند اقتصاد پر رونقی‌تری خواهند داشت.
وی اضافه کرد: تعداد پرواز بیشتر در هر فرودگاه به شرط اینکه ایرلاین‌ها مطالبات خود را پرداخت کنند باعث اداره بهتر فرودگاه می‌شود و می‌تواند یک فرودگاه را از مرحله ضرردهی به سوددهی برساند و این درآمد قابل ملاحظه می‌تواند پروژه‌های عمرانی را به نتیجه برساند و زیرساخت‌های فرودگاه‌ها را توسعه دهد و خواسته‌های به حق مسافران را بدون هیچ کمبودی پوشش دهد.
مدیرکل فرودگاه شهید بهشتی استان اصفهان بیان کرد: اگر ایرلاین‌های کشور همین روند را ادامه دهند و بدهی‌های خود را پرداخت نکنند سیستم‌های فرودگاهی کشور دچار مشکل می‌شود، چراکه فرودگاه‌ها هزینه‌های جاری زیادی از جمله تعمیر، نگه‌داری، تهیه امکانات و ... دارند که با وجود این همه بدهی امکان رسیدگی به فرودگاه‌ها را کاهش می‌هد.
قاسم زاده با بیان اینکه اگر یک دستگاه اداری پول و درآمد نداشته باشد، نمی‌تواند به درستی عمل کند، اظهار کرد: متاسفانه دیرکرد ایرلاین‌ها مشکلات زیادی را برای مجموعه‌های فرودگاهی ایجاد کرده که به وجود آمدن این مشکلات بیشتر به ضرر مسافران خواهد بود.
وی با اشاره به اینکه فرودگاه بین‌المللی شهیدبهشتی اصفهان در بخش‌های عملیاتی، فنی و ترمینالی آمادگی کامل برای پذیرایی مهمانان نوروزی دارد، گفت: هم‌چنین این فرودگاه آمادگی دارد که اگر شرکت هواپیمایی به دلیل استقبال مسافران نیاز به پرواز فوق‌العاده داشته باشد این پروازها را برقرار کند.
قاسم زاده تصریح کرد: در ۱۰ماهه نخست سال جاری یک هزار و ۹۹۴ پرواز خارجی به فرودگاه اصفهان وارد و خارج شده است که این تعداد پرواز ۳۳۰ هزار و ۲۷۲ نفر را جابه جا کرده است.
وی ادامه داد: از ابتدایی سال تا کنون نیز ۱۲هزار و ۵۶۸ هزار پرواز داخلی از فرودگاه شهیدبهشتی اصفهان انجام گرفته و یک میلیون و ۳۴۵ هزار و ۵۵۸ نفر جابه‌جا شدند.
مدیرکل فرودگاه شهید بهشتی استان اصفهان به سالن پروازهای خارجی فرودگاه شهیدبهشتی اصفهان اشاره و خاطرنشان کرد: فاز دوم سالن پروازهای خارجی فرودگاه ۵۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و با افتتاح این مجموعه در شهریورماه سال آینده فضای سالن پروازهای خارجی از شش هزار متر به ۱۴هزار متر مربع افزایش پیدا خواهد کرد.

    نظرات