قالیباف: اجازه نمی‌دهیم شهر با سعی و خطا اداره شود

قالیباف: اجازه نمی‌دهیم شهر با سعی و خطا اداره شود

http://www.bananews.irشهردار تهران با بیان این که من با تمام وجود به جامعه مهندسی اعتماد و اعتقاد دارم گفت: امید است که در بخش ساخت و سازهای شهر و ساخت مسکن بتوانیم موفق تر از گذشته عمل کنیم و مانند پروژه های عمرانی که امروز افتخاری برای شهر محسوب می شوند، بتوانیم در حوزه مسکن و معماری هم افتخارات بزرگی برای شهر و کشور به دست بیاوریم .

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) محمد باقر قالیباف در همایش روز مهندس که در برج میلاد برگزار شد با بیان این مطلب اظهار کرد: یکی از مهم ترین علت های حضور من در جمع شما مهندسان این است که از شما که افتخارات بزرگی را در شهر رقم زده اید تقدیر و تشکر کنم. هر اتفاق مهندسی که در حوزه شهرداری تهران اتفاق بیفتد قبل از هر چیز آن اتفاق را نتیجه تراوشات فکری، غیرت و همت و خلاقیت شما جامعه مهندسی می دانم ، لذا وظیفه داشتم تشکر خود را از زحمات شما ابراز کنم. البته من در هر پروژه ای که افتتاح می شود به ویژه پروژه های بزرگ و فرا ملی از جامعه مهندسی در کنار جامعه کارگری تقدیر و تشکر می کنم.

وی تصریح کرد: اگر نباشد زحمات شما حتما چنین فرصت ها و افتخاراتی در شهر و کشور به وجود نمی آید. در حقیقت در همه مراکز جمعیتی و هرجا پیوند بین انسان و محیط طبیعی برقرار می شود، هرچه جمعیت بیشتر شود حتما پیچیدگی ها و اداره امور سخت تر می شود.

قالیباف با بیان این که انسان هم بعد پنهانی دارد و هم بعد آشکار گفت: بعد پنهانی انسان، بخش روحی و روانی و بخش الهی انسان است و خداوند روزی که انسان را خلق کرد به او احسنت گفت و انسان را نماینده خود بر زمین قرار داد. ما هم امروز برای خدمت به بنده های خدا و این انسان های شریف وظیفه داریم در هر دو بعد پیدا و پنهان تلاش کنیم.

وی افزود: ما بر این باوریم که در نظام اسلامی زمانی درست حرکت کرده ایم که اقدامات بخش پیدای ما در راستای بخش پنهان باشد و در این بخش تبلور یابد، لذا از زمان خدمت در شهرداری تمام تلاش خود را کردم که شهرداری را از سازمان خدماتی به سمت نهاد اجتماعی پیش ببریم. البته مدعی نیستم که توانسته ایم به تمام اهداف خود برسیم اما حداقل به این سمت پیش رفته ایم. دلیلش هم همین است که بتوانیم عملا تبلور بعد پیدا و کالبدی شهر را در بخش پنهان، بخش روحی و باورهای درونی انسان ها ببینیم تا در مسیر رشد و تعالی قرار بگیریم.

 

شهردار تهران خاطرنشان کرد: جمعی که امشب کنار هم جمع شده اید یعنی جامعه مهندسان بیشترین تاثیر را در حوزه پیدا و کالبد شهر دارید و در بخش مسائل فنی، مهندسی و معماری شهر می توانید بسیار اثر گذار باشید. اگرچه کار شما کار فنی است ولی حتما قبل از هر چیز اقدامات شما اقدامات فرهنگی و اجتماعی است و این درست جایی است که شهرهای ما عقب ماندگی دارند. به خصوص در دهه های اخیر آن طور که باید و شاید در هویت شهر از بعد کالبدی، ساخت و ساز و معماری نتوانسته ایم موفق باشیم.

وی با بیان این که حتما معماری و ساخت و ساز در شهر در ابعاد مختلف، یکی از مهم ترین عواملی است که در بخش پنهان و نیز در موضوعات فرهنگی،تربیتی، آسایش و آرامش و بعد زیبایی شهر تاثیر گذار است، گفت: نمی گویم این وظیفه فقط بر عهده جامعه مهندسی ما است همه باید دست به دست هم بدهیم چرا که امروز دیگر کاری در شهرها وجود ندارد که بتوانیم نسبت به آن بخشی نگری کنیم و همه موضوعات فرا بخشی است، ولی بر این باورم که پیش قراولان این عرصه حتما جامعه مهندسی ما هستند که باید تلاش کنند و ما نیز در خدمت آنان باشیم تا بتوانیم این مهم را محقق کنیم.

قالیباف با اشاره به این که مشکلاتی در شهر وجود دارد که یکی از آن ها بحث مدیریت یکپارچه است گفت: البته این موضوع قانون شده اما به ما نشان داده شد که قانون ضمانتی بر این که کارها ما را به اهداف برسانند نیست. از برنامه سوم، چهارم و پنجم توسعه قرار بود در این مسیر حرکت کنیم ولی عملا در این مسیر حرکتی صورت نگرفته است. این موضوع بیشتر به یک اقدام، همدلی و خرد جمعی و یک اعتماد متقابل نیاز دارد.

وی ادامه داد: نباید اجازه دهیم شهر با سعی و خطا اداره شود و برای موضوعات مهم و اساسی راه کارهای موقتی و درمان موقت به کارگیری شود چرا که این موضوع باعث می شود از مسیر اصلی منحرف شویم ، فرصت هایمان را از دست بدهیم و نقاط قوت ما تبدیل به نقاط ضعف شود. این موضوعات، موضوعات کاملا علمی و فنی و تخصصی است و قطعا موضوعات سیاسی نیست که راه کارهای سیاسی داشته باشد. طبیعتا راه کار این موضوعات خرد جمعی، مدیریت صحیح و تسلیم شدن به علم و دانش و تجربه دنیا است. اگر این گونه تلاش کنیم آینده روشن پیش روی ما خواهد بود و ما در مدیریت شهری برای گام برداشتن در این جهت کوشش می کنیم.

وی در ادامه گفت: با همه وجود به جامعه مهندسی اعتماد و اعتقاد دارم و امیدوارم همان طور که در بخش های دیگر تلاش کردیم در بخش ساخت و سازهای شهر و مسکن نیز بتوانیم موفق تر از گذشته عمل کنیم. امید است مانند پروژه های عمرانی که امروز افتخاری برای شهر محسوب می شوند، بتوانیم در حوزه مسکن و معماری هم افتخارات بزرگی برای شهر و کشور به دست بیاوریم.

    نظرات