ایجاد رشته‌های جدید هنر و معماری بر اساس نیاز و کارآفرینی

ایجاد رشته‌های جدید هنر و معماری بر اساس نیاز و کارآفرینی

http://www.bananews.ir/همایش ملی آموزش عالی هنر با حضور استادان و دانشجویان دانشگاه‌های کشور در دانشگاه هنر اصفهان برگزار شد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) فرهنگ مظفر رییس دانشگاه هنر اصفهان در آیین آغاز بکار این همایش، گفت: این همایش با هدف ارائه نتایج حاصل از طرح بازنگری و تدوین رشته‌های هنر و معماری و تبادل تجربه وزارت علوم و دانشگاه‌های مختلف در این زمینه برگزار می‌شود.

وی افزود: دانشگاه هنر اصفهان از دو سال گذشته به عنوان مجری تدوین و بازنگری شرح دروس ۱۲۴ رشته تحصیلی هنر و معماری کشور انتخاب شده است.

دبیر عالی همایش ملی آموزش عالی هنر با اشاره به بازنگری محتوای دروس تعدادی از رشته‌های تحصیلی هنر و معماری، گفت: تعدادی رشته جدید بر اساس نیازها و مسائل روز و با توجه به سه اصل ارزش مداری، دانش محوری و کارآفرینی تدوین می‌شود.

مظفر با بیان اینکه برنامه درسی برخی از رشته‌ها به مدت ۲۰ تا ۳۰ سال بازنگری نشده بود، اظهارکرد: دانشجویان رشته‌های هنر و معماری باید با مفاهیمی مانند اقتصاد، مدیریت و کارآفرینی آشنا شوند که این مورد در راس بازنگری دروس قرار گرفته است.

 

در ادامه این مراسم، دکتر اسپانیک اومر، استاد دانشگاه بین‌المللی اسلامی مالزی (IIUM) نیز، گفت: در تدوین برنامه‌های درسی دانشگاه‌ها باید توجه کنیم که هدف اصلی ما تربیت نیروهای متخصص متعهد و آگاه نسبت به مسائل عمومی است.

وی با بیان نکاتی درباره رشته معماری، افزود: در بازنگری دروس این رشته باید اخلاق معماری اسلامی را گسترش داد و اشکالات و بدفهمی‌های موجود درباره معماری اسلامی را شناسایی و اصلاح کرد.

اومر بررسی تاریخ تمدن اسلام را در این زمینه مهم عنوان کرد و افزود: ما باید یک تفکر اسلامی را بر اساس قرآن و سنت، مدون پایه‌گذاری کنیم.

این استاد دانشگاه، مقایسه معماری اسلامی با دیگر معماری‌ها و افکار را ضروری عنوان کرد و گفت: لازم است تفکرات متحجرانه و ناخالص را در این زمینه نقد کرده و تفکرات موجود را با توجه به اصول اسلام خالص کنیم.

به گزارش ایسنا، در این همایش ملی، ۲۴ سخنرانی از گروه‌های مختلف هنر و معماری از دانشگاه‌های سراسر کشور ارائه شد.

    نظرات