تصویب اولین بودجه عملیاتی در مشهد

تصویب اولین بودجه عملیاتی در مشهد

http://www.bananews.ir/شهردار مشهد از تصویب نخستین بودجه عملیاتی کشور با مبلغ ۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای مشهد خبر داد و گفت: مشهد بین شهرداری‌های کشور اولین بودجه عملیاتی را دارا است که در قالب آن ۶۱۴ فعالیت با حجم و رقم مورد نیاز مشخص است.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) سید محمد پژمان در آخرین نشست خبری خود در سال جاری افزود: بودجه عملیاتی مشخص می‌کند که در هر بخش، هر واحد و هر برنامه‌ای چه میزان باید هزینه شود.
به گفته وی، در سال آینده ۱۱۳۰ میلیارد تومان از بودجه عملیاتی در حوزه حمل‌ونقل عمومی و ترافیک مشهد به منظور بهبود وضعیت هزینه خواهد شد.
هزینه کرد ۸۰ میلیارد تومان برای آسفالت شهر
این مقام مسوول در خصوص نهضت آسفالت در مشهد، اظهار کرد: شهرداری امسال در اقدامی منحصر به فرد ۸۰ میلیارد تومان برای آسفالت مشهد هزینه کرده است که بیشتر این مبلغ در نقاط کم‌برخوردار و کوچه‌های فرعی بوده است.
شهردار مشهد در پاسخ به پرسشی درباره اوراق مشارکت اظهار کرد: انتشار اوراق مشارکت یکی از بهترین ابزارهای کاری شهرداری محسوب می‌شود که از منابع خرد مردم برای آبادانی شهر استفاده کرده و در نهایت پول آنان را به همراه سود و رفاهی که در شهر اتفاق افتاده باز می‌گرداند.
پژمان بیان کرد: شهرداری برای انتشار اوراق مشارکت باید طرح تهیه کند از همین رو، از قبل این طرح‌ها را تهیه کرده و به بانک مرکزی می‌فرستد، اما مشکلی که در این خصوص وجود دارد پروسه بررسی و تاخیر بانک مرکزی در ارائه مجوز انتشار است.
به گفته وی، شهرداری مشهد همان ماه‌های ابتدایی سال مدارک خود را برای انتشار اوراق به بانک مرکزی ارسال کرده است، اما این بانک اوراق باقی مانده را بهانه‌ای برای عدم انتشار اوراق سال جاری اعلام کرده که امیدواریم تا ۲۵ اسفند مجوز از سوی این بانک ارائه شود تا شهرداری اوراق را به فروش برساند.
بهسازی ورودی شمالی(قوچان) مشهد
شهردار مشهد اضافه کرد: بهسازی و ساماندهی ورودی‌های شهر مشهد از چندی قبل آغاز شده است که با افتتاح ۷۵ متری میامی در ورودی شرقی، زیباسازی محور کلات و... تا حد زیادی وضعیت ورودی‌های مشهد بهتر شده است، اما همچنان ورودی قوچان (شمالی) در وضعیت گذشته خود است.

به گفته پژمان از آن جایی که ساماندهی ورودی قوچان به مشهد نیازمند مداخلات و فعالیت‌های گسترده‌ای همچون تعریض و عقب‌نشینی‌ها است بهبود وضعیت آن با کمی تاخیر مواجه شده است که اقدام اساسی در این زمینه در سال آینده عملیاتی خواهد شد.
شهردار مشهد با بیان اینکه شهر در مسیر تحولاتی قرار گرفته که هزینه‌های آن سنگین و سرسام‌آور است، ادامه داد: در طرح جامع مشهد اقتصاد زمین به عنوان یکی از نکات مهم قرار داده شده و از آن جایی که کاربری به زمین تعلق می‌گیرد و ارزش افزوده برای آن به وجود می‌آورد، موجب می‌شود یک انتفاع بزرگ نصیب مالکان شود، این اقدام از سوی ما صورت می‌گیرد پس باید برای اداره شهر و مدیریت شهری مبلغی از این ارزش افزوده اختصاص یابد.
به گفته وی در طرح جامع مشهد پیش‌بینی شده است که تمامی اراضی شهر دارای کاربری مسکونی با تراکم کم باشد که این مبنا برای حق عمومی است و اگر افرادی تراکم ممتاز تری به زمین‌شان تعلق گیرد باید یک درصدی به شهرداری بدهند، از همین رو این نهاد به صورت پلکانی تقاضا و درآمدها را تغییر می‌دهد و کاملا منصفانه و منطقی است.
اختصاص ۲۰ میلیارد تومان به بافت فرسوده اطراف حرم
شهردار مشهد در ادامه درباره کمک‌های دولتی به بافت فرسوده اطراف حرم مطهر رضوی، بیان کرد: در طرح نوسازی و بهسازی بافت فرسوده اطراف حرم مطهر رضوی از آن جایی که کارکرد ملی و بین‌المللی دارد باید هرکس به هر میزانی که توانایی دارد کمک کند. پژمان با بیان اینکه در نوسازی بافت فرسوده اطراف حرم مطهر رضوی توقع از دولت کمک‌رسانی است، خاطرنشان کرد: طی سال‌های گذشته مصوبات زیادی با موضوع بافت فرسوده اطراف حرم مطهر رضوی گذرانده شده که متاسفانه عملیاتی نشده است. وی ادامه داد: یکی از مصوبات اخیر دولت در خصوص این بافت با همکاری معاونت راهبردی پیگیری شده است و اولین گام در این خصوص برداشته شده و برای ۷۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکتی که برای این منظور منتشر شده است و سود ۲۰ درصدی را شامل می‌شود دولت قبول کرده که بخشی از این سود را بپردازد.
شهردار مشهد افزود: شهرداری موفق شده است که ۲۰ میلیارد تومان از دولت به‌عنوان کمک سود اوراق مشارکت منتشر شده پروژه بافت فرسوده اطراف حرم مطهر رضوی دریافت کند.
آغاز نصب المان‌ها از ۲۵ اسفند
پژمان در ادامه از المان‌ها و جاگذاری آنها به روال سال‌های گذشته در مشهد خبر داد و گفت: کارکنان شهرداری در حوزه‌های مختلف در حال آمادگی شهر برای نوروز با گل‌کاری، تزئین شهر، نصب المان‌ها و... هستند تا شهر برای نوروز آماده شود.
وی از نصب المان‌های نوروزی از ۲۵ اسفند خبر داد و افزود: بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته نیمی از المان‌های نوروز دائمی خواهند بود.
پژمان همچنین به ساماندهی زائران در کمپ‌های شهرداری اشاره کرد و گفت: در سال ۹۱ نزدیک به نیم میلیون نفر در کمپ‌های شهرداری اسکان داده شده‌اند.
خودروسازان برای نوسازی تاکسی‌ها همکاری نمی‌کنند
شهردار مشهد در پاسخ به پرسشی مبنی بر نوسازی ناوگان تاکسیرانی، گفت: هیچ یک از خودروسازان برای تامین خودروهای مورد نیاز برای نوسازی ناوگان تاکسیرانی با ما همکاری نداشته‌اند. وی با اشاره به این موضوع که طی سال گذشته هیچ تاکسی نوسازی نشده است، خاطرنشان کرد: ما تمام تلاش خود را انجام داده‌ایم تا هر چه زودتر تاکسی‌های فرسوده شهر را حذف و نوسازی کنیم و از شورا نیز اجازه سپرده‌گذاری در یکی از بانک‌ها را برای اختصاص وام در این خصوص مصوبه گرفته‌ایم. پژمان ادامه داد: به خاطر تغییرات قیمت خودرو هنوز هیچ خودروسازی برای تامین ۵هزار خودرویی که باید در شهر مشهد نوسازی شود، اعلام آمادگی نکرده است و وضعیت نوسازی همچنان در بلاتکلیفی قرار دارد که امیدواریم هر چه سریع‌تر حل شود.
اجرای ۱۵۰۰ پروژه در شهر
پژمان تصریح کرد: طی سال‌جاری بسیاری از پروژه‌های از قبل برنامه‌ریزی شده شهرداری عملیاتی شده و در اختیار مردم قرار داده شده و تعدادی از آنها نیز در چند روز آینده و در ابتدای سال ۹۲ تحویل شهروندان خواهد شد.
به گفته وی در سال‌جاری شهرداری موفق شده است بالغ بر ۱۵۰۰ پروژه شهری را اجرا کند. شهردار مشهد به چند پروژه بزرگ شهری در مشهد که در سال‌جاری ساخت آنها آغاز شده است اشاره کرد و افزود: یکی از پروژه‌های بزرگ که بر حوزه حمل‌ونقل تاثیر بسزایی دارد آغاز احداث کمربند جنوبی مشهد به طول ۲۷ کیلومتر با ۱۸ تقاطع غیر همسطح می‌باشد.
پژمان ادامه داد: این پروژه به سرعت در حال انجام است و جای امیدواری است که بخشی از آن در سال آینده در اختیار مردم قرار گیرد و ادامه کار به سال ۹۳ موکول شود.
وی خرید واگن برای خط ۲ قطارشهری را از دیگر اقدامات بزرگ سال‌جاری شهرداری دانست و خاطرنشان کرد: امسال موفق شدیم ۱۳۲ میلیون یورو برای خرید واگن‌های خط ۲ قطارشهری از صندوق توسعه ملی تسهیلات دریافت کنیم که امیدواریم نهایی شود و احداث این خط با سرعت زیادی پیش رود. وی تاکید کرد: با وجود اینکه امسال با محدودیت‌هایی مواجه شدیم، اما به فضل الهی و یاری مردم موفق شدیم سال ۹۱ را با موفقیت‌های زیاد و بسیار عالی پشت سر بگذاریم.
شهرداری‌ها نیامند کمک‌های دولتی
پژمان همچنین به دولت و کمک‌های آن نیز اشاره کرد و توضیح داد: امسال از سوی دولت به لحاظ تنگناهایی که وجود داشت کمترین نصیب به شهرداری‌ها رسید و مبالغ دریافتی شهرداری نسبت به آنچه در بودجه نوشته شده بود بسیار کم بود.

    نظرات