همه پروژه‌های عمرانی دولتی استاندارد هستند

همه پروژه‌های عمرانی دولتی استاندارد هستند

http://www.bananews.ir/مدیر آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک اعلام کرد: ۱۰۰ درصد پروژه‌های عمرانی دولتی استاندارد هستند.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) کامران رحیم‌اف امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: ۹۰ درصد از پروژه‌های عمرانی کشور توسط شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک بررسی و در حین اجرا کنترل می‌شوند.

وی در پاسخ به پرسش ایسنا مبنی بر این‌که آیا می‌توان ۹۰ درصد پروژه‌های عمرانی کشور را استاندارد عنوان کرد؟ گفت: ۱۰۰ درصد پروژه‌های عمرانی دولتی طبق استانداردها هستند.

مدیر آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک افزود: تمام پروژه‌های عمرانی که با بودجه دولتی احداث می‌شوند با استانداردهای کشور و دیگر استانداردهای بین‌المللی که برای کشور ترجمه شده و در مواردی بومی‌سازی شده‌اند، مطابقت دارد.

رحیم‌اف خاطر نشان کرد: اگر پس از پایان کار ساخت و درحین بهره‌برداری از پروژه‌های عمرانی، مشکلاتی بروز می‌کند به دلیل آن است که بنا بر صلاحدید مسئولان مجبور به افتتاح پروژه‌ها در زمان‌هایی هستیم که پیش از این در نظر گرفته نشده بود.

 

وی افزود: به عنوان نمونه اگر آسفالت برخی از راه‌ها در زمانی کوتاه‌تر از زمان پیش‌بینی شده فرسوده و دچار مشکل می‌شود، دلیل آن آسفالت‌ریزی در فصولی از سال است که بدین منظور مناسب نیست اما برای افتتاح به دلیل صلاحدید مسئولان در زمستان آسفالت ریخته می‌شود که ممکن است کیفیت آسفالت را پایین بیاورد.

مدیر آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک با بیان این‌که آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک شرکتی درآمد هزینه‌ای است، گفت: ردیف بودجه خاصی از سوی دولت برای عملکرد این شرکت در نظر گرفته نمی‌شود.

وی با بیان این‌که شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک تنها شرکت سودده در وزارت راه و شهرسازی است، گفت: شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک در وصول مطالبات خود به دلیل شرایط اقتصادی خاص کشور دچار مشکلاتی شده است که امیدواریم این مسائل حل شود.

رحیم‌اف با بیان اینکه در سال گذشته ۴۰۳ پروژه آزادراه، بزرگراه و راه اصلی توسط آزمایشگاه کنترل کیفی شده است، افزود: در سال گذشته ۱۷۷ پروژه در زمینه مسکن، ۲۰ پروژهدر زمینه راه‌آهن، ۸۰ سد و نیروگاه، ۲۶ فرودگاه و بندر و ۳۴ پروژه عمرانی نفت وگاز توسط آزمایشگاه فنی ومکانیک خاک کنترل کیفی شده است.

مدیر آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک با تاکید بر واگذاری مسئولیت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک به بخش خصوصی، گفت: در حال حاضر پتانسیل لازم در بخش خصوصی برای این واگذاری وجود ندارد و برای ساماندهی این امر نیاز به چند سال زمان است.

به گفته وی بیش از ۲۰۰ شرکت خصوصی کنترل کیفی خاک و فنی در زمینه پروژه‌های عمرانی در کل کشور وجود دارد که تمام آن‌ها توان انجام پروژه‌های بزرگ دولتی را ندارند و این پروژه‌ها با انجام مناقصه واگذار می‌شوند که در ۹۰ درصد موارد شرکت آزمایشگاه به پروژه‌ها ورود می‌کند.

رحیم‌اف با خبر راه‌اندازی کمیته وحدت رویه در شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک اظهار کرد: در این کمیته که با حضور نمایندگان سازمان‌های مختلف و آزمایشگاه تشکیل شده است، از آزمایشگاه‌های بخش خصوصی بازدید می‌شود تا معایب آن‌ها شناسایی شده و با کیفیت بیشتر کار کنند.

مدیر آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک تاکید کرد: شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک در سه مرحله پیش از اجرا، اجرا و پس از آن بر پروژه نظارت و کنترل دارد اما قدرت اجرایی ندارد. برخی مواقع در حین کار در پروژه‌هایی که سال‌ها اجرای آن به طول می‌انجامد، تغییراتی به دلیل آنچه شرایط غیر قابل پیش‌بینی خوانده می‌شود، ایجاد خواهد شد.

    نظرات