مقاوم سازی ساختمان‌ها در مقابل انفجار با نانوفوم

مقاوم سازی ساختمان‌ها در مقابل انفجار با نانوفوم

http://www.bananews.ir/محققان قصد دارند از نانوفوم برای افزایش مقاومت جلیقه های ضد گلوله و حفاظت از ساختمان ها در برابر انفجار استفاده کنند.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) در حال حاضر دانشمندان با الهام از اسفنج دریایی به دنبال طراحی و ساخت جلیقه های ضد گلوله بهتر هستند، اما محققان قصد دارند از فوم ها به خصوص نانوفوم های ویژه برای ساخت جلیقه ها استفاده کنند.

تیم تحقیقاتی دانشگاه کالیفرنیا در سن دیگو به سرپرستی «یو کیائو» در حال ساخت فوم هایی بوسیله مخلوط کردن چند جفت مواد در سطح مولکولی هستند.

سپس یکی از این مواد از طریق اسید یا احتراق از بین می رود و فضای اشغال شده توسط ماده هدف به صورت منافذ ریز درون ماده باقی می مانند.

اندازه این منافذ بسیار مهم هستند. زمانی که فوم های معمولی در معرض برخوردهای ناگهانی و شدید قرار می گیرند، انرژی در یک ناحیه موضعی جذب می شود که می تواند به شکست ساختاری منجر شود؛ اما زمانی که منافذ به اندازه کافی کوچک باشند، این انرژی بشکل بی خطر در سراسر منطقه برخورد پراکنده می شود.

ساختار نانوفوم شامل ۵۰ تا ۸۰ درصد منفذ با اندازه های بین ۱۰ نانومتر تا ۱۰ میکرون است. درجات مختلف نانوفوم ها در تست تفنگ گاز در آزمایشگاه با ضربات شدید مورد آزمایش قرار گرفته و آسیب های وارده توسط میکروسکوپ الکترونی اسکن شده اند.

نتایج اولیه نشان می دهد که نانوفوم ها با اندازه منافذ بیش از ۱۰ نانومتر بهترین توانایی را برای جذب ضربات شدید و موج انفجار دارند.

    نظرات