وضعیت تهران در زمان زلزله بحرانی و مشکل ساز است

وضعیت تهران در زمان زلزله بحرانی و مشکل ساز است

http://www.bananews.ir/قائم مقام سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران گفت: وضع تهران با توجه فشردگی جمعیت و معابر کم عرض در زمان زلزله بحرانی است.

 به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) محسن نادی در کارگاه تخصصی تقویت زندگی شهری در برابر بحران‌ها که در کنگره سازمان شهرهای متحد و حکومت‌های محلی منطقه خاورمیانه و غرب آسیا در برج میلاد برگزار شد از زلزله به عنوان یکی از مهمترین خطرات طبیعی در شهر تهران نام برد و افزود: به دلیل فشردگی جمعیت، ساختمان‌های‌آسیب‌پذیر ، معابر کم عرض و ... در صورت وقوع می‌تواند شهر تهران را با مشکلاتی مواجه کند.

وی از افزایش سطح ایمنی و کاهش خطر‌پذیری، انجام هماهنگی‌ها برای افزایش کارایی، افزایش ظرفیت‌ها برای کاهش مخاطرات و ریسک، انجام اقدامات آمادگی به عنوان بخشی از اهداف سازمان یاد کرد و گفت: شناسایی و اولویت بندی خطرات شهر، اجرای اقدامات کاهش ریسک، ظرفیت‌سازی در مراحل مختلف مربوط به چرخه مدیریت سوانح، افزایش مشارکت عمومی و فرهنگ‌سازی در خصوص مدیریت سوانح بخشی از راهبردهای سازمان به شمار می‌آیند.

 

قائم مقام سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران ضمن تشریح ساختار سازمان و نقش معاونت‌های تخصصی در پیشبرد برنامه‌ها و اهداف تعیین شده از اجرای برنامه‌های لازم برای کاهش ریسک، آموزش و مشارکت‌های مردمی با هدف اطلاع‌رسانی ، تدوین دستورالعمل‌های راهنما برای مقابله با سوانح، ارزیابی آسیب‌پذیری لرزه‌ای از طریق برآورد سریع خسارات وپایش دقیق فعالیت‌های لرزه‌ای شهر از شبکه لرزه‌نگاری به عنوان بخشی از اقدامات سازمان یاد کرد و به تشریح این برنامه‌ها پرداخت.

منادی به ساخت پایگاه‌های مدیریت بحران در مناطق ۲۲گانه شهر تهران، ذخیره تجهیزات امدادی در این پایگاه‌ها، تاسیس مرکز فرماندهی مدیریت بحران در شهر تهران ، توجه به موضوع اسکان اضطراری و ساخت اردوگاه های لازم در بوستان های اطراف شهر تهران و آموزش‌های مردمی در قالب اجرای طرح مدیریت بحران در اماکن اداری، تجاری و مسکونی، تهیه نقشه‌های تخلیه امن اضطراری و همکاری‌های بین‌المللی با دیگر کشورها برای تبادل آرا و نظرات بخشی دیگر از برنامه‌های سازمان پیشگیری و مدیریت بحران بود که به آن اشاره کرد.

    نظرات