وجود ۵۰ هزار کلاس درس خشتی و گلی در کشور!

وجود ۵۰ هزار کلاس درس خشتی و گلی در کشور!

http://www.bananews.ir/رییس سازمان نوسازی مدارس با بیان اینکه اعتبارات عمرانی آموزش و پرورش در سال جاری ۱۶ درصد کاهش یافته است، گفت: این کاهش اعتبار در حالی رخ داده که ۵۰ هزار کلاس درس در کشور خشتی و گلی و فاقد هرگونه استاندارد و ایمنی هستند.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) مرتضی رییسی در گفت‌وگو با ایسنا ضمن اشاره به کاهش ۱۶ درصدی اعتبارات عمرانی آموزش و پرورش در سال جاری افزود: اعتبار عمرانی آموزش و پرورش در سال گذشته ۱۱۷۰ میلیارد تومان بود که امسال این رقم به ۹۸۰ میلیارد تومان کاهش یافته است.

وی تصریح کرد: با توجه به وجود چهار میلیون متر مربع معادل ۵۰ هزار کلاس خشتی و گلی در کشور به نظر می‌رسد کاهش بودجه عمرانی مشکلاتی را برای بخش عمرانی آموزش و پرورش ایجاد کند.

رییس سازمان نوسازی و توسعه و تجهیز مدارس گفت: ایران کشور زلزله خیزی است و باید توجه داشته باشیم که وجود ۵۰ هزار کلاس درس ناایمن و غیر استاندارد یک هشدار جدی برای کشور محسوب می‌شود، چرا که این کلاس‌ها فاقد هرگونه استحکام و استانداردی هستند و با زلزله‌های کوچک دچار تخریب خواهند شد.

به گفته وی، اکثر این کلاس‌های تخریبی و فاقد استاندارد در کلان شهرها و بافت فرسوده به ویژه تهران، اصفهان، شیراز، مشهد، تبریز و ارومیه قرار دارند که این شهرها عمدتا شهرهای پرتراکم و پرجمعیتی هستند که بخشی از مدارس فاقد استاندارد آن قبل و بخشی بعد از انقلاب احداث شده‌اند.

معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش تاکید کرد: ساختمان‌های آموزشی اگر بر اساس اصول استاندارد ساخته شده باشند در زلزله‌هایی با قدرت بالا سقف آنها آوار نمی‌شود و جان افراد را نمی‌گیرد، اما این یک واقعیت است که ۵۰ هزار کلاس درس در کشور فاقد هرگونه استاندارد و ایمنی است.

۱۵۰ هزار کلاس درس فاقد سامانه گرمایشی استاندارد

وی در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود با ایسنا تصریح کرد: سیستم‌های گرمایشی مدارس نیز بخش دیگری از دغدغه سازمان نوسازی مدارس است، چرا که در حال حاضر ۱۵۰ هزار کلاس درس و فضای آموزشی در کشور وجود دارد که سیستم‌های گرمایشی آنها فاصله زیادی با استانداردهای تعریف شده دارد و این موضوع نیز یک هشدار محسوب می‌شود.

به گفته رئیسی، سال گذشته در لایحه بودجه، ردیف ۳۰ میلیارد تومانی برای استاندارد سازی سیستم‌های گرمایشی در نظر گرفته شد که تنها ۲۰ درصد آنها تخصیص یافت که این رقم در بودجه امسال به ۴۸ میلیارد تومان افزایش یافته است، در حالی که اعتبار مورد نیاز آموزش و پرورش برای استانداردسازی ۱۵۰ هزار کلاس درس فاقد سیستم گرمایشی ۱۰۰۰ میلیارد تومان است.

    نظرات