استفاده نادرست از بتن در ساختمان سازی/مصرف بتن در ایران ۳ برابر متوسط جهانی

استفاده نادرست از بتن در ساختمان سازی/مصرف بتن در ایران ۳ برابر متوسط جهانی

http://www.bananews.ir/رئیس مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن با بیان اینکه ۸۰ درصد بتن‌های آماده استاندارد هستند، گفت: سرانه تولید بتن در ایران حداقل ۳ برابر بیشتر از متوسط جهانی است که بالا بودن آن به استفاده ناصحیح و دور ریز زیاد آن باز می‌گردد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) سید محمود فاطمی عقدا در نشستی خبری با اشاره به برگزاری چهارمین کنفرانس بین‌المللی بتن و توسعه، اظهار داشت: این کنفرانس از تاریخ ۹ تا ۱۱ اردیبهشت ماه جاری در تهران برگزار می‌شود که تکنولوژی‌های روز دنیا در زمینه  صنعتی‌سازی و توسعه سیستم‌های سازه‌های بتنی و ارزان بودن سازه‌های بتنی بررسی خواهد شد.

وی با بیان اینکه صنعت بتن نیازمند توجه جدی است، گفت: در این کنفرانس سه کشور اتریش، آلمان و ژاپن حضور دارند که نسبت به کنفرانس قبلی حضور متخصصان خارجی ۷۰ درصد کاهش نشان می‌دهد.

رئیس مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن با اشاره به اینکه مبحث مستقلی در مقررات ملی ساختمان و آئین نامه بتن در خصوص استانداردسازی بتن وجود دارد، افزود: این استاندارد از سوی معاونت نظارت راهبردی ریاست جمهوری تدوین و ابلاغ شده است.

فاطمی عقدا بابیان اینکه ایران از ۲۰ سال پیش تاکنون عضو مجمع عمومی فدراسیون جهانی بتن است، اظهار داشت: اگر بتن آماده به عنوان شاخص استاندارد مبنا قرار گیرد، ۸۰ درصد بتن‌های آماده استاندارد و ۲۰ درصد باقیمانده نیز به علت قدیمی بودن و مشکل در خط تولید غیراستاندارد است.

 

وی با تاکید بر اینکه استانداردهای حمل بتن نیز دچار مشکل است، گفت: موانع صنعت بتن رفع شده و تلاش ما این است که استاندارد تولید بتن به ۱۰۰ درصد برسد.

رئیس مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن سرانه تولید سیمان در کشور را به ازای هر نفر یک تن عنوان کرد و افزود: عمر مفید بتن بسته به نوع تولید است بنابراین برای تولید بتن دانه‌بندی‌ها بسیار مهم است اگر بتن را بر مبنای پیشرفته‌ ترین اختلاط‌ ها به کار بگیریم عمر مفید بتن در ساختمان‌ها باید ۱۰۰ سال باشد.

فاطمی عقدا تصریح کرد: سرانه مصرف سیمان در سال ۵۷ حدود ۲۲۰ کیلوگرم بوده اما امروز این عدد به ۶۰۰ کیلوگرم رسیده است که نشان می دهد سرانه تولید بتن در ایران حداقل ۳ برابر بیشتر از متوسط جهانی است که بالا بودن آن به استفاده ناصحیح و دور ریز زیاد آن باز می‌گردد.

وی با بیان اینکه بتن علیرغم ویژگی‌های خوبی که برای استحکام ساخت سازه ها دارد اما از لحاظ زیست محیطی دچار ضعف‌هایی است، بیان کرد: به ازاء هر تن سیمان یک تن CO2 تولید می‌شود که از عوامل ناسازگار با محیط زیست به شمار می رود.

    نظرات