تولید صنعتی الیاف پیشرفته کربن برای مقاوم سازی سازه ها

تولید صنعتی الیاف پیشرفته کربن برای مقاوم سازی سازه ها

http://www.bananews.ir/مدیر صنایع زیست فناوری و مواد پیشرفته سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) از اجرای طرح تولید الیاف پیشرفته کربن به ظرفیت ۱۵۰ تن در سال خبر داد و گفت: این طرح با سرمایه گذاری سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و بخش خصوصی تا پایان نیمه اول امسال در استان گیلان راه اندازی می شود.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) حسین ابوئی با اشاره به تولید الیاف پیشرفته کربن با ظرفیت ۱۵۰ تن در سال افزود: اقدامات لازم برای ایجاد کارخانه تولید الیاف کربن که از جمله طرح‌های صنایع پیشرفته محسوب می‌شود از نیمه دوم سال ۹۰ آغاز شده است.

مدیر تولید صنایع زیسا فناوری و مواد پیشرفته ایدرو با بیان اینکه این طرح با سرمایه گذاری سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و بخش خصوصی اجرایی می‌شود، اظهار داشت: همزمان با این اقدامات برای ساخت تجهیزات فنی با شرکت‌های داخلی قراردادهای لازم منعقد شد.

 

وی با اشاره به پیشرفت اجرای این طرح خاطرنشان کرد: در حال حاضر سوله‌ها آماده شده و تجهیزات سفارشی نیز آماده تحویل و حمل به کارخانه هستند که در صورت اخذ به موقع تسهیلات و تسویه حساب سازندگان تجهیزات و پیمانکاران ساختمانی، این کارخانه در نیمه دوم سال ۹۲ آماده بهره برداری خواهد بود.

به گفته وی این کارخانه تا پایان نیمه اول امسال در استان گیلان راه اندازی خواهد شد.

ابویی، حجم سرمایه گذاری مورد نیاز اجرای طرح تولید الیاف کربن در استان گیلان ۵۰۰ میلیارد ریال ذکر کرد و ادامه داد: الیاف کربن تولیدی در این کارخانه قابل استفاده در مقاوم سازی ساختمان و ساخت انواع وسایل ورزشی و قطعات خودرو است.

الیاف کربن از جمله الیاف پیشرفته است که فناوری تولید آن در اختیار معدودی از کشورها قرار دارد. این الیاف پیشرفته کاربردهای متفاوتی از جمله مقاوم سازی ساختمان، تونل و قطعات بدنه خودرو دارد و در انواع کامپوزیت ها و مخازن CNG کامپوزیتی نیز به کار گرفته می شود.

هم اکنون الیاف کربن با هزینه‌های ارزی از کشورهای دیگر وارد می‌شود اما با تلاش پژوهشگران ایرانی تولید آن در کشور آغاز خواهدشد. این مواد با وجود وزن کم، استحکامی حدود ۷ تا ۱۰ برابر استحکام فولاد ساختمانی (بسته به گرید الیاف) داشته و نسبت به کارایی بالایی که دارند با هزینه مناسبی تولید می‌شوند.

    نظرات