آخرین نرخ خرید وفروش وام مسکن/ اوراق جایگزین وام شد

آخرین نرخ خرید وفروش وام مسکن/ اوراق جایگزین وام شد

http://www.bananews.ir/در حال حاضر قیمت فروش وام خرید مسکن در بازار معاملات ملکی بین ۲٫۵ تا ۳ میلیون تومان اعلام می شود، این در حالی است که اوراق مسکن با توجه به اینکه در همان ابتدا به نام فرد خریدار می شود، از جذابیت بیشتری برخوردار شده و به اعتقاد بنگاهداران املاک جایگزین وام خرید مسکن شده است.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) با نزدیک شدن به فصل جابه جایی ها و خرید و فروش مسکن، بازار خرید و فروش وام خرید مسکن و اوراق مسکن نیز رونق می گیرد و برخی از افراد به دنبال خرید وام مسکن از بازار هستند و در بنگاه های معاملات ملکی از وام های مسکن یا اوراق مسکن سراغ می گیرند.

گرچه با افزایش قیمت مسکن در تمام نقاط کشور به ویژه تهران، وام مسکن ۲۰ میلیون تومانی تنها بخش کوچکی از هزینه خرید یک واحد مسکونی را تامین می کند، با این وجود هنوز بسیاری از افراد که به دنبال خرید واحد ملکی هستند، از این وام ها برای بخشی از جبران هزینه خرید مسکن استفاده می کنند.

آخرین قیمت وام و اوراق مسکن

در حال حاضر نرخ ۲۰ میلیون تومان وام مسکن بین ۲٫۵ تا ۳ میلیون تومان و بعضا ۲ میلیون تومان از سوی فروشندگان وام و بنگاه های معاملات ملکی که کار خرید و فروش مسکن را انجام می دهند، اعلام می شود. این در حالی است که قیمت فروش اوراق مسکن هم که دیگر کم کم جایگزین وام مسکن می شود، نیز در همین حدود است.

 

اوراق مسکن که حداکثر مبلغ آن ۲۰ میلیون تومان است، بین ۲٫۵ تا ۳ میلیون تومان در بازار معاملات ملکی خرید و فروش می شود و به دلیل اینکه در همان ابتدای کار و نقل و انتقال به نام خریدار می شود، نسبت به وام خرید مسکن برای خریداران از جذابیت بیشتری برخودار شده است.

البته طی چند سال اخیر قیمت خرید وفروش وام مسکن در بازار تغییرات چندانی را شاهد نبوده است و معمولا بین ۲٫۵ تا ۳ میلیون تومان خرید و فروش شده است. البته بسیاری از افرادی که به دنبال وام مسکن ۲۰ میلیون تومانی هستند، این روزها ترجیح می دهند به جای سپرده گذاری در بانک مسکن برای مدت زمانی و کاهش ارزش پول با توجه به وضعیت تورم، همان مبلغ وام را از بازار با نرخی مشخص خریداری کنند.

این اقدام که در واقع نیاز روز خریداران را به سرعت تامین می کند، نسبت به سپرده گذاری از استقبال بیشتری برخوردار شده است. در عین حال خرید اوراق که پیش از این در بین مردم چندان طرفدار نداشت و مردم با تردید به آن نگاه می کردند، با توجه به پیشنهادات دفاتر معاملات ملکی به خریداران به جای استفاده از وام، از رونق بیشتری در خرید وفروش برخوردار شده است.

برخی از خریداران وام مسکن در گفتگو با خبرنگار مهر خواستار افزایش سقف وام خرید مسکن با توجه به افزایش قیمت ها و وضعیت تورمی شدند و عنوان کردند که بانک مرکزی برای رونق بخشیدن به بازار خرید و فروش مسکن و کمک به خریداران واحدهای مسکونی بهتر است مبلغ وام مسکن را افزایش دهد.

قدرت خرید مسکن نسبت به سال گذشته با کاش شدیدی مواجه شده است و برخی میزان آن را ۴۰ درصد اعلام می کنند، اما سال گذشته بین قدرت خرید و نرخ عرضه فاصله نزدیک تر بود، پیشنهادات افزایش مبلغ وام خرید مسکن می تواند به افزایش قدرت خرید مردم کمک کند.

پیشنهاد بانک مسکن

بانک مسکن دو سال پیش پیشنهاد افزایش میزان وام خرید مسکن را به شورای پول و اعتبار برد و پیش بینی می شود اگر مبلغ وام مسکن به بیش از ۳۵ تا ۴۰ میلیون تومان برسد، می تواند به توان و قدرت خرید مسکن افراد کمک قابل توجهی بکند.

البته برخی از فعالان بازار مسکن نیز معتقدند هر گونه تغییر در میزان تسهیلات خرید مسکن می تواند باعث بر هم زدن بازار مسکن شده و قیمت ها را افزایش دهد. با این وجود در حال حاضر میزان وام های خرید مسکن درصد کمی از هزینه های خرید واحدهای مسکونی را تامین می کند.

برخی از مسئولان وزارت راه و شهرسازی نیز عنوان کرده اند که با افزایش مبلغ وام خرید مسکن، قیمت ملک هم افزایش خواهد یافت، با این وجود در حال حاضر که تعداد واحدهای مسکونی با افزایش مواجه شده است و تعداد واحدهای خالی نیز بالا رفته افزایش وام مسکن می تواند کمک بزرگی به بازار مسکن کند.

بانک مرکزی در بسته سال گذشته نیز مبلغ وام خرید مسکن را به ۲۵ میلیون تومان افزایش داده بود که البته این مصوبه به حالت قبل بازگشت و وام مسکن همچنان ۲۰ میلیون تومان است. برخی از اعضای شورای پول واعتبار نیز عنوان کرده اند که افزایش وام خرید مسکن را می توان به عنوان یکی از پیشنهادات به شورای پول و اعتبار ارائه کرد.

طی سال های اخیر با رونق گرفتن ساخت مسکن مهر، مسکن ویژه و غیره میزان وام های ساخت نیز افزایش یافته است، همچنین میزان وام های پرداختی به بافت های فرسوده هم افزایش یافته اما مبلغ وام مسکن تغییرات چندانی را شاهد نبوده است و تنها بخشی از شرایط آن از سوی بانک مسکن تغییر کرده است.

    نظرات