تداوم روند ریزشی قیمت‌ها در بازار آهن

تداوم روند ریزشی قیمت‌ها در بازار آهن

http://www.bananews.ir/روز نخست مبادلات آهن در بازار آزاد با ریزش چند درصدی قیمت‌ها همراه شد. در واقع کاهش بهای اونس جهانی در دو روز گذشته که موجب افت نرخ طلا و ارز در بازارهای داخلی شد، اثر خود را بر سطح قیمت‌ آهن آلات نیز گذاشت؛ چرا که قیمت انواع شمش وارداتی به کشور و مقاطع تولید داخل نسبت به چهارشنبه کاهش یافتند.
به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) البته این موضوع در حالی است که در بورس کالایی لندن (LME) همزمان با تقویت دلار در برابر دیگر ارزهای رایج جهان از تاریخ نهم سپتامبر تا سیزدهم این ماه، قیمت شمش فولاد در جهت صعود خیز برداشته به گونه‌ای که از ۱۶۰ دلار در ابتدای هفته گذشته میلادی به ۱۹۰ دلار در پنج‌شنبه و با ۱۰ دلار کاهش به ۱۸۰ دلار در روز جمعه رسیده‌است. به طور کلی در هفته‌های اخیر قیمت محصولات فولادی در سطح جهان با بهبود جو بازارها و افزایش خرید‌ها کمی صعودی بوده است، هرچند این شرایط در کشور ما به گونه دیگری در حال رقم خوردن است. آخرین تحلیل‌ها چشم‌انداز اقتصادی آمریکا را باثبات، اتحادیه اروپا را رو به رشد و اقتصاد چین را تا حدودی رو به تعادل اعلام کرده‌اند. از سوی دیگر، انتظار می‌رود مصرف فولاد چین در ماه‌های پیش رو بالا باشد که همین امر سطح قیمت‌ها را در بازارهای جهانی نسبت به گذشته بالاتر خواهد برد.
اما در بازار داخلی به گفته فعالان بازار با عقب‌نشینی آمریکا در جنگ با سوریه و به تعویق افتادن آن سطح قیمت‌ محصولات فولادی به سطوح ۲۰ روز تا یک ماه پیش خواهد رسید. تحت این شرایط هم طبیعی است که حجم خریدها باز هم نسبت به گذشته کاهش بیشتری بیابد. معامله‌گران معتقدند: زمانی‌که قیمت‌ها در مسیر صعود گام می‌گذارد اکثر خریداران از سازندگان و انبوه سازان مسکن گرفته تا خود اعضای صنف آهن فروش، انبارهای خود را حتی برای یکسال آینده از مصنوعات فولادی پر می‌کنند و به دلیل همین رونق معاملات در بازار که شاید ناشی از تقاضای واقعی هم نباشد بر دور تند افزایش قیمت‌ها افزوده شده و هرروز حجم خریدها را نسبت به روزهای گذشته بالاتر می‌برد، اما در شرایط برعکس، به خصوص در وضعیتی که بازار با رکود دست به گریبان است روند نزولی قیمت‌ها فشار مضاعفی را بر سیاست خودداری از خرید وارد می‌کند. در شرایط فعلی قریب به اتفاق تجار می‌گویند: از آنجا که قیمت مواد اولیه فولادسازان مثل آهن قراضه و اسفنجی باثبات مانده است، بنابراین فضا برای کاهش بیشتر قیمت‌ها وجود ندارد، اما توقف تقاضا و رکود اخیر بی‌توجه به این فاکتور همچنان موجب نزول قیمت‌ها می‌شود.
به هر طریق در روزهای اخیر که حجم داد و ستدها در کف قرار داشت، خبر دو ورشکستگی دیگر نیز در بازار پیچید که معامله‌گران را نسبت به شیوع آن در بخش بیشتری از بازار با رسیدن موعد سررسید چک‌هایشان نگران‌تر کرد. از سوی دیگر، نگاهی به جدول واردات و معاملات بورس کالا نیز نشان می‌دهد بازار فولاد کشورمان هم‌اکنون دستخوش شرایط خاصی است؛ چرا که حجم عرضه‌ها نسبت به سال گذشته کاهش زیادی یافته و قیمت‌ها با آنکه به اذعان بسیاری از فعالان بازار به کف رسیده همچنان در جهت نزول پیش می‌رود.

    نظرات