ژاپنی ها اعماق دریا را برای کشف منشاء زلزله حفاری می‌کنند

ژاپنی ها اعماق دریا را برای کشف منشاء زلزله حفاری می‌کنند

http://www.bananews.ir/گروهی از زلزله شناسان ژاپنی عازم ماموریتی شده اند که در آن قرار است برای جستجوی منشا زمین لرزه ها، بستر دریا را حفاری کنند.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) این کاوش قرار است از روی کشتی حفاری اعماق دریا "چیکیو" در سواحل شبه جزیره "کی" در جنوب غرب ژاپن، بر فراز یک شکستگی در پوسته زمین موسوم به "راه نانکای" صورت بگیرد.

کارشناسان هشدار داده اند، این "راه" که در واقع مکان لغزش صفحه دریای فیلیپین در زیر صفحه اوراسیا است، احتمالا منبع زلزله عظیمی است که ممکن است در آینده نزدیک روی دهد.

دولت ژاپن سال گذشته از بدترین سناریویی پرده برداشت که هشدار دهنده زلزله بزرگی در این کشور است و می تواند بیش از ۳۲۰ هزار نفر را به کام مرگ بکشاند؛ زلزله مهیبی که سونامی ۱۱ مارس ۲۰۱۱ در برابر آن بسیار ناچیز خواهد بود.

این محققان در ماموریت چهار ماهه خود، آخرین مرحله از یک پروژه چند ساله که در سال ۲۰۰۷ آغاز شده است، قصد دارند سه هزار و ۶۰۰ متر را در بستر اقیانوس حفاری کنند تا نمونه هایی از پوسته زمین به دست آورند.

آنها همچنین در حال مطالعه سفر دیگری برای سال آینده هستند که امیدوارند در آن پنج هزار و ۲۰۰ متر پایین تر بروند تا دریابند دقیقا این زلزله از کجا آغاز می شود.

 

تامانو اوماتا محقق سازمان علوم و فناوری زمین دریایی ژاپن( JAMSTEC) می گوید این ماموریت می تواند برای حفاری به طور مستقیم به منطقه زلزله خیز، بی سابقه باشد؛ منطقه ای که عقیده بر آن است که انرژی زیادی را آزاد می کند و اجازه می دهد تا پوسته ها در طول خطوط گسل سر بخورند و موجب بروز سونامی شوند.

دانشمندان می خواهند حسگرهایی مانند لرزه سنج در این منطقه کار بگذارند که بخشی از سیستم موسوم به "سامانه انبوه شبکه کف اقیانوس برای زلزله و سونامی" ( DONET) را شکل می دهد و مستقیما به سیستم های نظارتی ساحلی متصل می شود.

اوماتا می گوید: انتظار داریم بتوانیم چگونگی حرکت پوسته را دقیقا پیش از بروز زلزله نظارت کنیم.

"شینیچی کوراموتو" معاون مدیرکل مرکز JAMSTEC در امور اکتشافات اعماق زمین می گویند تحقیقات اخیر نشان داده اند زلزله های خفیف که در آن، دو پوسته به آرامی از کنار هم می لغزند به طور مداوم در امتداد راه نانکای طی پنج سال گذشته روی داده اند.

کشتی چیکیو که در زبان ژاپنی به معنی زمین است، در بندر شیمیزو قرار دارد و قرار است در آستانه آغاز این ماموریت، میزبان خبرنگاران سراسر جهان باشد.

این کشتی که در سال ۲۰۰۵ با صرف هزینه ۵۰۰ میلیون دلار ساخته شده به تجهیزات برج حفاری ۱۲۱ متری مجهز است که می تواند هفت هزار متر زیر بستر دریا- حدود سه برابر عمیق تر برج های حفاری پیش از خود- حفاری کند.

منطقه زلزله خیز ژاپن سالانه ۲۰ درصد از شدیدترین زلزله های دنیا را تجربه می کند.

    نظرات