بازار اجاره به «دقیقه ۹۰» رسید؛ اجاره بها به حد معقول نرسید

بازار اجاره به «دقیقه ۹۰» رسید؛ اجاره بها به حد معقول نرسید

http://www.bananews.ir/طبق گفته برخی از مشاوران املاک در محله‌های مختلف تهران، امسال هیچ مستاجری در دقیقه نود به بازار رهن و اجاره مراجعه نکرده است چراکه مالکان چنین اجازه‌ای را به مستاجران نداده‌اند!
در حال حاضر نرخ‌های اجاره پیشنهادی همچنان به قوت خود باقی است و کمترین کاهشی روی نداده است و فعالان بازار مسکن معتقدند که معمولا افت اجاره بها بین یک تا دو ماه آینده صورت می‌گیرد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) عده‌ای از بنگاهداران مسکن به «دنیای اقتصاد» اظهار کردند: به طور کلی حجم متقاضیان در بازار رهن و اجاره در دو هفته آخر شهریور ماه بر اساس شواهد تغییری نکرده است به همین خاطر معامله‌ای در لحظه آخر فصل تابستان انجام نشده است.

افت نرخ‌های اجاره در اواسط پاییز

مشاور املاکی در بلوار فردوس درباره اولین کاهش پاییزی نرخ‌های اجاره تاکید کرد: از اواسط پاییز متقاضیان در بازار اجاره مسکن می‌توانند منتظر افت اجاره بها باشند، هرچند این کاهش به میزان جزئی باشد.

وی در ادامه گفت: اکنون تعداد فایل‌های رهن با حجم فایل‌های رهن و اجاره برابر است، اما اکثر مستاجران به دنبال واحدهایی با شرایط رهن و اجاره هستند.

ریزش نرخ‌های کاذب اجاره

علاوه براین در حوالی میدان منیریه یکی از فعالان بازار مسکن خاطر نشان کرد: طی چند هفته گذشته اگر اجاره بهای واحدی به خواسته موجر با افت مواجه شده باشد به طور یقین بخشی از نرخ کاذب آن اجاره بها کاهش یافته است.

وی در ادامه این مطلب، تصریح کرد: این ترفندی است که امروزه بیشتر مالکان به کار می‌گیرند و مستاجران در مواجهه با این وضعیت خوشحال نباشند که تخفیف گرفته‌اند یا نرخ‌های اجاره شکسته شده بلکه تنها مبلغ کاذبی که مالک برای روز مبادا به عنوان کاهش در نظر گرفته بود را از

اجاره بها کسر کرده است.

این فعال بازار مسکن همچنین اعلام کرد: در محدوده فعالیت‌شان میزان فایل‌های رهن و اجاره بیش از فایل‌های رهنی است، اما متقاضیان این دسته از فایل‌ها بیشتر از رهن و اجاره است.

وی آبان ماه را به عنوان موعد ریزش بخشی از نرخ‌های واقعی اجاره معرفی کرد.

تعطیلی ۳ ماهه بازار اجاره

برخی از بنگاهداران املاک هم ۳ ماهه تابستان امسال را نسبت به سال‌های قبل از لحاظ تعداد معاملات، ضعیف‌ترین سال عنوان می‌کنند. آنها معتقدند که در این فرصت ۳ ماهه برای جابه جایی هیچ اتفاقی روی نداده است چه برسد به اینکه در این چند هفته اخیر بر میزان معاملات و تعداد مستاجران افزوده شده باشد.

یکی از بنگاهداران املاک در خیابان سرباز به «دنیای اقتصاد» گفت: الان چند هفته‌ای است که حتی یک متقاضی به بنگاه مراجعه نکرده است و این اوضاع فقط مختص هفته‌های آخر شهریور نیست بلکه از ابتدای تابستان وضعیت این چنین بوده است و این مساله به دلیل نرخ‌های نجومی اجاره است.

وی امید دارد که در یک تا ۲ ماه آینده وضعیت اجاره بها منصفانه‌تر شود.

 

    نظرات