قالیباف اجازه کلنگ زنی دارد؟

قالیباف اجازه کلنگ زنی دارد؟

http://www.bananews.ir/سمت و سوی تازه مدیریت شهری برای پنج سال آینده شهر تهران چه خواهد بود؟ محمدباقر قالیباف چند ساعت بعد از انتخاب دوباره‌اش به عنوان شهردار تهران اعلام کرد که به زودی پیش‌نویس برنامه پنج ساله شهر تهران را در قالبی نوین به شورای شهر ارائه می‌کند تا شهر تهران با سرعت بیشتری مسیر توسعه را طی کند.
به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) هر چند هنوز پیش نویسی با این عنوان به شورای شهر تهران ارائه نشده است اما در نشست‌های غیررسمی عنوان شده که شهرداری تهران بنا دارد همچون دوره گذشته اجرای پروژه‌های وسیع عمرانی را دوباره در اولویت کاری برنامه‌های خود قرار دهد.
البته اجرای پروژه‌های عمرانی فقط به معنای اتمام پروژه‌های در دست اجرا نیست بلکه شهردار تهران تصمیم دارد پروژه‌های عمرانی تازه‌ای را کلید بزند.
اگرچه اجرای پروژه‌های عمرانی برای توسعه حمل و نقل شهری تهران از اولویت‌های مدیریت شهری تلقی می‌شود اما سوال اینجا است که اجرای پروژه‌های عظیم عمرانی همچون پروژه صدر- نیایش در میان پروژه‌های اولویت‌دار شهر تهران در چه جایگاهی قرار دارد؟ آیا اینگونه پروژه‌های عمرانی گره کور حمل و نقل شهری را باز می‌کند؟
برخلاف دیدگاه شهردار تهران که معتقد است اجرای پروژه‌های عمرانی از اولویت‌های کاری مدیریت شهری تهران در شرایط فعلی است؛ اعضای شورای شهر تهران پایش سایر حوزه‌های مدیریت شهری را جزو اولویت‌های مهم کاری شهردار تهران عنوان می‌کنند و در عین حال اجرای پروژه‌های جدید عمرانی را در شرایطی مطلوب تلقی می‌کنند که دولت سهم خود را در بودجه اداره شهر تهران پرداخت کند تا شهرداری مجبور نباشد درآمدهای سال‌های آینده شهر تهران را در جریان اجرای این پروژه‌ها پیش‌خور کند.
موافقت مشروط!
محسن سرخو عضو شورای شهر چهارم اولویت‌های برنامه پنج ساله آینده شهر تهران را انجام مطالعات کارشناسی در حوزه‌های حمل و نقل و ترافیک شهر تهران عنوان کرد و در این باره به دنیای اقتصاد گفت: در این برنامه قطعا اولویت‌های مدیریت شهری تهران در شش ماهه دوم امسال مورد مطالعه و پایش دقیق قرار می‌گیرد علاوه بر اینها پیش‌بینی نحوه درآمدها و هزینه‌ها به طور کامل ارائه می‌شود و متناسب با حجم بودجه اولویت‌های کاری اداره شهر تهران مشخص خواهد شد.
او ادامه داد: حوزه‌های ترافیک و حمل و نقل شهری، پروژه‌های عمرانی، حوزه فرهنگی و اجتماعی در بخش نرم‌افزاری از جمله این اولویت‌ها است. البته بحث خدمات شهری و گسترش نظارت مردمی و توسعه شورایاری‌ها نیز از جمله حوزه‌هایی است که به نظر می‌رسد نیازمند توجه ویژه مدیریت شهری است.
سرخو دومین اولویت برنامه پنج ساله شهر تهران را پرداخت به برنامه‌های جزئی‌تر همچون نمادهای شهر تهران دانست و افزود: تهران یک شهر اسلامی است که نمادهای آن باید هم‌راستا با این ویژگی طراحی شود.
پروژه‌های زیر سطحی در اولویت باشد
او در پاسخ به این سوال که آیا شروع پروژه‌های جدید عمرانی نیز جزو اولویت‌های کاری شهرداری تهران در نظر گرفته می‌شود یا خیر؟ اظهار کرد: ممکن است قرار گیرد اما اعتقاد داریم پیش از آغاز، با پایش دقیق و تشخیص گره‌های ترافیکی، باید پروژه‌های عمرانی متناسب با آنها طراحی شود. از سوی دیگر بهتر است به جای آنکه برای حل معضل ترافیک به دنبال حجم خودروهای شخصی موجود در خیابان‌ها باشیم مکان‌یابی خدمات شهری را در سطح شهر به گونه‌ای تعریف کنیم که میزان دسترسی همه شهروندان به خدمات شهری در همه شهر آسان باشد و از این طریق میزان سفرهای دورن شهری را کاهش دهیم.
او اضافه کرد: در این راه نیز به نظر می‌رسد پیش از اجرای پروژه‌های عظیم عمرانی، توسعه خطوط مترو در نواحی پرجمعیت شهر پیش از توسعه معابر سطحی روی زمین باید مورد توجه قرار گیرد.
تحقق شعار نشاط اجتماعی
غلامرضا انصاری دیگر عضو اصلاح‌طلب شورای شهر تهران آلودگی هوا و حمل و نقل شهری را دو اولویت مهم در تدوین برنامه پنج ساله شهرداری تهران عنوان کرد و گفت: در شرایطی که در سال گذشته تنها یک روز هوای سالم در شهر تهران داشتیم توسعه حمل‌ونقل عمومی و مترو از مهم ترین اولویت‌های کاری شهرداری تهران خواهند بود.
انصاری توجه به بحث اجتماعی را از دیگر مسائل مهم حوزه مدیریت شهری در دوره فعلی خواند و در این باره به «دنیای اقتصاد» گفت: یکی از شعارهای مدیریت شهری فعلی تحقق نشاط اجتماعی است که در دوره گذشته کمتر به آن توجه شد، بنابراین توجه به آن در این دوره ضروری به نظر می‌رسد.
او در بخش دیگری از صحبت‌های خود به احتمال شروع پروژه‌های عمرانی جدید در سطح شهر تهران اشاره کرد و افزود: قطعا اتمام پروژه‌های عمرانی در دست اجرا اولویت برنامه ما در شورا خواهد بود اما اگر منابع اجرای پروژه‌های جدید از طریق ایجاد عوارض پایدار شهری نه از طریق تراکم تامین شود و گشایش سیاسی در پیش باشد چه اشکالی دارد که پروژه‌های عمرانی جدید در دستور کار و مطالعه قرار گیرد.
او تصریح کرد: البته نباید فراموش کنیم بخش زیادی از مشکلات ترافیکی و آلودگی هوای تهران به دلیل مشکلات زیرساختی شهر است.

    نظرات