مقابله با فروش پارک در تهران

مقابله با فروش پارک در تهران

http://www.bananews.ir/اعضای شورای‌شهر تهران روز گذشته با تاکید براینکه کلان‌شهر تهران به عارضه‌هایی همچون کمبود سرانه فضاهای سبز، رشد جمعیت، ساخت‌وسازهای انبوه و آلودگی هوا دچار شده است، طرح دوفوریتی «حفاظت شهرداری از پارک‌های تهران در مقابل فروش یا تجاوز ساختمانی» را مورد بررسی قرار دادند و به دلیل آنچه اهمیت و لزوم دقت در نحوه تصویب طرح عنوان شد، کار تصویب‌نهایی آن را به جلسات بعد موکول کردند. طرح مذکور به دنبال ابهام مدیریت‌شهری تهران نسبت به سرنوشت مصوبه سال گذشته دولت درخصوص فروش پارک‌پردیسان، در شورا مطرح شده است.
به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) ابهام شورای‌شهر تهران نسبت به تصمیمی که دولت قرار است برای «پارک پردیسان» اتخاذ کند، باعث شد اعضای شورا روز گذشته طرح حفاظت از پارک‌های تهران را با هدف کاهش عوارض ناشی از چهار نوع عارضه زیست‌محیطی در پایتخت، مورد بررسی قرار دهند.

این طرح که برای کوتاه‌کردن دست بسازوبفروش‌ها از همه پارک‌های سبز تهران از جمله بزرگ‌ترین پارک شهر –پارک پردیسان- تنظیم شده، در صورت تصویب در شورای‌شهر، شهرداری را مکلف می‌سازد برای حفاظت از پارک‌ها طرح جامع ارائه کند و هر شش ماه یکبار، گزارش عملکرد شهرداری‌های مناطق درباره نحوه حفاظت از پارک‌ها از جمله پارک پردیسان را به شورا ارائه کند.
اعضای شورای‌شهر با تاکید بر اینکه کلانشهر تهران به عارضه‌هایی همچون کمبود سرانه فضاهای سبز، رشد جمعیت، ساخت‌وسازهای انبوه‌ و آلودگی هوا دچار شده است، اقدام به تدوین طرح حفاظت از پارک‌های تهران را کرده‌اند و روزگذشته در جریان بررسی این طرح، به خاطر آنچه اهمیت و لزوم دقت در طرح عنوان شد، به دو فوریت تصویب آن رای ندادند تا به صورت عادی مورد بررسی قرار گیرد.
شورای شهر تهران به دو فوریت طرح حفاظت از پارک پردیسان رای نداد و حتی در مرحله بعد نیز به دلیل اعتقاد برخی از اعضا برای داشتن فرصت بررسی بیشتر یک فوریت طرح نیز رای نیاورد و در نهایت به عنوان یک طرح عادی در دستور کار کمیسیون‌های شورا قرار گرفت.
اعضای شورای شهر تهران در جلسه علنی روزگذشته برای دومین بار طرح حفاظت از پارک پردیسان را در صحن علنی مورد بررسی قرار دادند(بار اول در شورای شهر سوم به تصویب اعضا رسیده بود).
به گزارش «دنیای اقتصاد» پس از لغو مصوبه دولت دهم در خصوص فروش پارک پردیسان توسط ریاست جدید سازمان محیط زیست در هفته گذشته، شورای شهر تهران به منظور پیگیری طرح حفاظت از پارک پردیسان مصوب شورای شهر سوم که تاکنون مورد توجه قرار نگرفته بود، طرح دوفوریتی حفاظت از این پارک را در دستور کار خود قرار داد.
در متن طرح حفاظت از پارک پردیسان آمده است: با توجه به کمبود سرانه فضای سبز و درختان شهر تهران، گسترش جمعیت و
ساخت‌وساز و معضل آلودگی هوای تهران، نقش پارک و درختان شهر تهران در کاهش عوارض مذکور غیرقابل انکار است. از این رو حفاظت از پارک پردیسان به عنوان تنها پارک اکولوژیک شهر تهران ضروری به نظر می‌رسد. در ادامه متن آمده است:
از سازمان محیط زیست خواسته می‌شود که پارک پردیسان به عنوان تنها پارک اکولوژیک شهر تهران با همکاری شهرداری تهران حفظ شود و طرح جامع حفاظت از پارک به روزرسانی شود. علاوه بر این شهرداری مکلف شده است با همکاری سازمان محیط زیست از پارک پردیسان به عنوان میراث اکولوژیک شهر تهران حفاظت کند و گزارش‌های آن هر شش ماه یکبار به شورای شهر ارائه شود.

این طرح که به امضای ۱۰ تن از اعضای اصلاح طلب شورای شهر رسیده بود به دلیل وجود اشکال آیین‌نامه‌ای مبنی بر اینکه طرح فوریتی باید به امضای نصف اعضای شورا به علاوه یک نفر برسد از شکل دو فوریتی خارج شد.

مخالفان طرح: ضروری نیست!
مهدی چمران عضو شورای شهر تهران در بیان علت مخالفت خود با دو فوریت طرح حفاظت از پارک پردیسان گفت: این طرح یکبار در شورای شهر سوم تصویب شده است و نیازی به طرح دوباره آن نیست.
او ادامه داد: در این مصوبه به دولت پیشنهاد شد تا مصوبه مربوط به دخل و تصرف در پارک پردیسان را لغو کند اما این مصوبه تاکنون لغو نشده و در عین حال هنوز اجرایی هم نشده است.
چمران تاکید کرد: دولت در مصوبه‌ای تاکید کرده بود با مشارکت بخش خصوصی ۱۰۰ میلیارد تومان برای تجهیز پارک پردیسان هزینه کند، اما تاکنون این اقدام نیز صورت نگرفته است. علیرضا دبیر دیگر عضو شورا نیز اظهار کرد: اگرچه خود من با اساس این طرح موافقم اما معتقدم نیازی به طرح آن به شکل دو فوریت نیست.
او اضافه کرد: پیشنهاد می‌کنم این طرح به صورت یک فوریت مطرح شود چون باید روی آن کار کارشناسی صورت گیرد.
پرویز سروری دیگر عضو شورا با اشاره به وجود اشکال آیین‌نامه‌ای برای طرح دو فوریتی حفاظت از پارک پردیسان اظهار کرد: بنا بر آیین‌نامه شورا هر طرح دو فوریتی برای طرح در صحن باید امضای نصف اعضا به علاوه یک عضو شورا را داشته باشد اما این طرح فقط ۱۰ امضا دارد.

تذکر رییس شورا
احمد مسجد جامعی رییس شورای شهر تهران خطاب به ایراد وارد شده از سوی چمران عنوان کرد: دولت جدید هفته گذشته مصوبه فروش پارک پردیسان را لغو کرد و در حال حاضر این مشکل حل شده است.

موافقان طرح: تجهیز پارک پردیسان در دستور کار قرار گیرد
احمد حکیمی پور از اعضای امضا کننده این طرح، تصریح کرد: هر قدمی که در این رابطه برداشته شود به مردم کمک خواهد شد چون اگر قرار بود مصوبه قبلی ضمانت اجرایی داشته باشد تاکنون به آن توجه شده بود. او افزود: با این طرح به دولت کمک می‌کنیم تا از فروش پارک پردیسان در هر زمان جلوگیری شود. اسماعیل دوستی دیگر عضو موافق این طرح نیز تاکید کرد: روزانه عده زیادی از مردم برای گذراندن اوقات فراغت خود به این پارک می‌روند اما برای این پارک امکانات خاصی دیده نشده است و اگر شهرداری تهران در این پارک خرج کند کسی نمی‌تواند آن را بفروشد.
مسعود سلطانی فر نیز پیشنهاد داد تا در قالب این طرح نحوه همکاری و سرمایه‌گذاری شهرداری تهران مشخص شود.
علیرضا دبیر نیز پیشنهاد داد تا شورای شهر شهرداری را مکلف کند هر طور شده با سازمان محیط زیست توافق کند و پارک پردیسان را از آنها تحویل بگیرد.
پس از بیان نظرات موافق و مخالف، طرح از شکل دو فوریت به دلیل اشکال آیین‌نامه‌ای خارج شد. در نوبت بعدی رای‌گیری اکثریت اعضا به یک فوریت طرح حفاظت از پارک پردیسان نیز رای ندادند. به این ترتیب طرح حفاظت از پارک پردیسان به شکل عادی در دستور کار شورا قرار گرفت.

    نظرات