سهم حمل و نقل ریلی در مصرف انرژی چقدر است؟

سهم حمل و نقل ریلی در مصرف انرژی چقدر است؟

http://www.bananews.ir/مدیر بخش تقاضای طرح جامع انرژی سهم حوزه حمل و نقل ریلی در مصرف انرژی را ۰٫۶ درصد عنوان کرد و گفت: این رقم در مقایسه با سهم ۹۳ درصدی جاده از ظرفیت‌های قابل توجه این حوزه برای بهره‌گیری و توسعه حکایت دارد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) حامد حوری جعفری با بیان اینکه در بررسی میزان مصرف سوخت عمدتا مدیریت عرضه و تقاضا مورد نظر است، اظهار کرد: به طور کلی بخش‌های اصلی مصرف‌کننده انرژی در حوزه تقاضا به مصارف خانگی، تجاری - اداری، حمل و نقل و در نهایت صنعت و کشاورزی تقسیم می‌شود.

صنعت حمل و نقل دومین مصرف‌کننده انرژی در کشور

وی افزود: با توجه به این طبقه‌بندی، حوزه حمل و نقل کشور با ۲۳ درصد سهم در رتبه دوم از نظر مصرف انرژی بعد از بخش خانگی قرار دارد و این در حالی است که این حوزه در دنیا همواره رتبه اول در مصرف انرژی را دارد.

حوری جعفری با بیان اینکه در طرح جامع انرژی شاخص‌های مختلفی مورد بررسی قرارمی‌گیرد، تصریح کرد: میزان مصرف انرژی و شاخص‌های مربوطه یکی از متغیرهای پراهمیت در بررسی‌های صورت گرفته است که با توجه به طبقه‌بندی بخش حمل و نقل در چهار حوزه جاده‌ای، ریلی، هوایی و دریایی دیده می‌شود که میزان تقاضای برای مصرف انرژی در حوزه جاده‌ای به مراتب بیش از سایر حوزه‌هاست.

سهم ۹۳ درصدی حمل و نقل جاده‌ای در مصرف انرژی

به گفته وی سهم حمل و نقل جاده‌ای در مصرف انرژی ۹۳ درصد، حوزه هوایی ۲٫۷ درصد و حوزه دریایی ۳٫۷ درصد است و مابقی این سهم یعنی ۰٫۶ درصد از آن بخش حمل و نقل ریلی است.

مدیر بخش تقاضای طرح جامع انرژی کشور در ادامه بررسی چگالی خطوط ریلی برحسب کیلومتر به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر مربع را به عنوان یکی از شاخص‌های مورد بررسی مدنظر قرار داد و گفت: این متغیر در کشور بلژیک ۱۲، در دانمارک هفت، در آمریکا سه و در ژاپن هفت کیلومتر بر ۱۰۰ کیلومترمربع وسعت این کشورهاست درحالی که این متغیر در ایران ۰٫۸ کیلومتر بر ۱۰۰ کیلومتر مربع است که این نشان می‌دهد ظرفیت و پتانسیل توسعه و گسترش در حوزه ریلی تا رسیدن به سطوح بین المللی در کشور بسیار بالاست.

 

حوری جعفری در ادامه افزایش ظرفیت تعداد لکوموتیو و ناوگان را در حوزه ریلی مدنظر قرار داد و افزود: این شاخص در ایران در مقایسه با استانداردهای روز دنیا در سطوح پایین‌تری است و حکایت از آن دارد که جا برای توسعه این حوزه در کشور وجود دارد.

به گفته وی طبق آمار میزان مرگ ومیر در بخش جاده‌ای کشور ناشی از تصادفات نسبت به میانگین دنیا فاصله دارد و این امر اهمیت توسعه حوزه حمل و نقل ریلی و هوایی را از لحاظ امنیتی نیز بیشتر نشان می‌دهد.

مدیر بخش تقاضای طرح جامع انرژی خاطر نشان کرد: با توجه به آمار موجود به منظور بهبود شرایط مصرف سوخت و کاهش تلفات موجود باید با توسعه سایر مدهای حمل نقل درون شهری و برون شهری به خصوص به صورت ریلی تمرکز شود و در کنار آن استفاده از سوخت‌های جایگزین در بخش حمل و نقل سواری با جدیت بیشتری در دستور کار قرار گیرد تا بتوان به سبد سوختی متنوع‌تری در بخش حمل و نقل دست یافت.

 

 

 

    نظرات