شهرداری باید به مردمی که به آن مراجعه می کنند آرامش دهد

شهرداری باید به مردمی که به آن مراجعه می کنند آرامش دهد

http://www.bananews.ir/شهردار تهران گفت: در چهار سال پیش رو و در دوره جدید مدیریت شهری نیازمند کیفیت گرایی، توجه به مقیاس یک یکم در ابعاد اجتماعی و فرهنگی و نگاه کردن به مسائل از منظر شهروندان به منظور تحقق رشد در همه ابعاد سخت افزاری و نرم افزاری هستیم و در این راستا دست نیاز به سمت همه نخبگان حوزه ، دانشگاه ، علما و صاحب نظران دراز می کنیم تا به ما کمک کنند تا در این مسیر با سعی و خطا پیش نرویم.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) محمد باقر قالیباف با حضور در مراسم تکریم و معارفه شهردار منطقه ۵ ، ضمن ابراز امیدواری این که همه ما بتوانیم از فرصت هایی که خدا در اختیار ما قرار داده درک درستی داشته باشیم ، گفت : یکی از درس های بزرگی که از امام راحل (ره) گرفتیم و در دوران دفاع مقدس و انقلاب نیز آن را آموختیم و این درس بزرگ ریشه در فرهنگ عاشورا و نهضت حسینی (ع) دارد و تاریخ نیز ثابت کرده که هر ملت و جامعه ا ی که دراین مسیر قرار گیرد به پیروزی و رستگاری می رسد آن است که ما در حرکت ها و تصمیمات خودمان مبتنی بر سنت های الهی حرکت کنیم .

وی افزود : آموخته ایم که متکی به توان خود باشیم و به خود تکیه دهیم .

شهردار تهران در ادامه با اشاره به سخن امام خمینی (ره) که فرمودند "ما می توانیم " اظهار کرد : با نفس مسیحایی امام فرهنگ جهاد و تلاش در این کشور نهادینه شد و شهدای ما با کار و تدبیر و تلاش و اخلاص و محبت و تکیه بر علم و خودباوری و گذشت و ایثار حرکت کردند و این هاست که ما را در هر عرصه ای به پیروزی و رستگاری می رساند.

 

مقیاس کار فرهنگی یک یکم است

قالیباف با تاکید بر این که در حوزه فرهنگی در شهر و کشورمان ابتدا باید به خودمان توجه کنیم و چند هویتی و چند شخصیتی نبوده و همان که هستیم باشیم ، افزود : ا گر این گونه رفتار کنیم فرهنگ جامعه ما متحول می شود ؛ در کارهای فرهنگی باید به مقیاس یک یکم برویم ، یعنی فرد به فرد و خانه به خانه را مورد توجه قرار دهیم .

در موضوعات سیاست داخلی و خارجی باید به ملت تکیه کنیم

وی با بیان این که در مسائل اجتماعی با تکیه بر جامعه که مهم ترین بخش آن خانواده است باید حرکت کنیم ، گفت : اگرموضوعات در خانواده حل نشود هرگز نمی توان موضوعات بزرگ تر در شهر و کشور را حل و فصل کرد ، در موضوعات سیاسی نیز باید به ملت ، مردم و امت تکیه کنیم و چه در سیاست داخلی و سیاست خارجی باید این روش را پیش گیریم.

زمانی می توانیم در عرصه سیاست خارجی محکم صحبت کنیم که در داخل نیز محکم باشیم

قالیباف با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری درباره مذاکرات و موضوع نرمش قهرمانانه در سیاست خارجی گفت : آن روزی می توانیم در عرصه سیاست خارجی محکم صحبت کنیم که درداخل نیز محکم باشیم ، اما اگر دشمن کوچک ترین احساس ضعف و سستی در ما کند مطمئن باشید ما در پای میز مذاکره ضعیف خواهیم بود.

شهردار تهران خاطر نشان کرد : در مسا ئل اقتصادی نیز باید به دست توانای تولید کنندگان ، کشاورزان ، زحمت کشان ، صنعت گران ، اندیشمندان ، اهل علم و نیروی جوانان تکیه کنیم ، اگر دشمن احساس کند تحریم اقتصادی بر ما موثر است حتما در پشت میز مذاکره ضعیف خواهیم بود.

پیشرفت در عرصه های محلی ، ملی و فراملی در گرو تاسی به فرهنگ جهادی است

وی با بیان این که در همه ابعاد و در حوزه اقتصادی ، سیاست داخلی ، سیاست خارجی ، اجتماعی ، نظامی و غیره باید بر فرهنگ کار و تلاش و توانایی خودمان تکیه کرده و از فرهنگ جهادی تاسی جوییم گفت : اگر این گونه حرکت کنیم در همه عرصه های محلی ، ملی و فراملی موفق هستیم اما اگر کار و فرهنگ جهادی را رها کرده و تنبلی و بی تحرکی پیشه کنیم یا در کار غش وارد کنیم و با محبت و برادری کار نکنیم آینده خوبی پیش روی ما نیست .

شهردار تهران با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در یکی از مراسم های سالگرد حضرت امام (ره) که فرمودند امریکا در راس دشمنان و تهدیدهاست است و راه مبارزه با دشمنان پیش رو فقط کار و کار و کار است ، گفت : کار جوهره انسان است ، کاریعنی زندگی ، یعنی خودساختگی ، یعنی در مسیر خدا قرار گرفتن ، یعنی عدل و رستگاری ، لذا اجازه می خواهم به خودم و همکارانم در مجموعه شهرداری بگویم خدا بر من و شما منت گذاشته و به برکت انقلاب ما را جایی قرار داده که کار و خدمت صادقانه انجام دهیم و باید برای حل مشکلات مردم و خدمت به آن ها و باز کردن گره ای از مشکلات آنان تلاش کنیم .

وی افزود : اگر این گونه باشیم حس نمی کنیم شاغل هستیم و باید حقوق بگیریم ، به این که کار را کی آغاز کرده و کی پایان دهیم فکر نمی کنیم و همه وقت درگیر کاریم و وجودمان با کار ممزوج شده و همه فکر و وقتمان درگیر کار و خدمت به مردم است و خدا نیز به این نوع کار برکت می دهد .

قالیباف در ادامه با بیان این که شکر نعمت الهی این است که این گونه پیش رویم افزود : امیدواریم با روحیه و فرهنگ جهادی و فرهنگ دفاع مقدس و آن چه که امام و شهدا به ما آموختند و آنچه سنت الهی و باورهای دینی ما به ما یاد داده حرکت کرده و پیش رویم.

اگر درونمان آرامش داشته باشد با تصمیماتمان تنش زایی نمی کنیم

وی در ادامه به نیاز بیش از پیش جامعه امروز به آرامش روحی و روانی اشاره کرد و گفت : این آرامش در گرو این است که روحیه کار ، فعالیت و مجاهدت را توام با عبادت و بندگی پیش بریم و آن موقع جامعه ما احساس آرامش می کند و در همه ابعاد زندگی اش در بعد مادی و معنوی موفق است ، در این زمان اگر درونمان آرامش داشته باشد دیگر با تصمیماتمان تنش زایی نمی کنیم .

قالیباف خاطرنشان کرد : اگر خودمان آرامش داشته باشیم مدیریتمان توام با تنش زایی ، ریا کاری و دوگانگی نیست و پدر و فرزند و همسایگان و همکاران با صمیمیت و برادری با یکدیگر زندگی می کنند ، امروز از رسالت ها ی مهم ما این است که این آرامش را به جامعه تزریق کنیم .

اگرچهار سال پیش رو مانند هشت سال قبل ما باشد این با فرهنگ جهادی مغایرت دارد

شهردار تهران همچنین توفیق خدمت دوباره بعد از هشت سال فعالیت در شهرداری تهران را نعمتی از جانب خدا دانست که باید شکرش را به جا آورد و افزود : باید بدانیم بر اساس فرهنگ اسلامیمان دو روزمان نباید مانند هم باشد پس اگر چهار سال پیش روی ما بخواهد مانند هشت سال قبل باشد با فرهنگ جهادی و سنت ها ی دینی ما مغایرت دارد .

وی افزود : مردم باید بدانند این دوره پرشتاب تر از گذشته رو به بهبود و کیفیت بهتر و در ابعاد مختلف مخصوصا در عرصه مسائل اجتماعی ، حرکت می کنیم و همه حرکت هایمان مبتنی بر انسان محوری و توجه دادن به مسائل شهروندی در نظام اسلامی است.

قالیباف با بیان این که از آموزه های دینی و علما و اندیشمندان و نخبگان در نظام اسلامی فهمیده ایم که باید بتوانیم انسان های درستی به جامعه تزریق کنیم ، اظهار کرد : اگر انسان ها در مسیر رشد و تعالی قرار گرفته و بتوانند عبادت کنند آن موقع است که توانسته ایم مدیریت موفقی داشته باشیم ، در دوره جدید مدیریت شهرداری نیز با تلاش بیشتر در این مسیر گام بر می داریم.

وی افزود : البته معنایش این نیست که در گذشته به این مسائل توجه نکردیم به هر حال در هشت سالی که گذشت شهرداری تهران کارهای بزرگی در بعد کالبدی و سخت افزاری و نرم افزاری و اجتماعی و فرهنگی برداشت .

خواسته های شهروندان تغییر یافته / در منطقه ۵ با ۲۹ محله ۲۴ سرای محله داریم

قالیباف در ادامه به منطقه ۵ و خواسته های شهروندان این منطقه در ابتدای حضور خود در مدیریت شهر اشاره کرد و گفت : اوایل شهروندان می خواستند کوچه محلشان را آسفالت کنیم تا روی گل راه نروند و فقط خواسته شان جدول و جوی بود ، نمی خواهم بگویم امروز همه کوچه های ما ایده آل است اما می گویم شرایط محیطی منطقه ۵ نسبت به گذشته قابل قیاس نیست و به عنوان نمونه امروز در منطقه ای با ۲۹ محله ۲۴ سرای محله داریم .

بیش از ۵۰ مسجد در منطقه ۵ ساخته شده است

وی با اشاره به این که خودم را بچه انقلاب می دانم و افتخارم این است که در نظام اسلامی و ولایی تربیت شده ام اظهار کرد : منطقه ۵ عمدتا بعد از انقلاب شکل گرفته بود اما از اشکالات ما این بود که به توسعه مساجد در این منطقه توجه نشده بود که این واقعا زیبنده ما نبود البته این نیاز هنوز برطرف نشده اما طی این چند سال بیش از ۵۰ مسجد در سطح منطقه ۵ و بیش از ۳۰۰ مسجد و زمین برای احداث مساجد در تهران در نظر گرفته شده است که اگر تنها همین کار را انجام داده و کار دیگری انجام نمی دادیم می گفتیم کارنامه قابل قبولی داریم .

اقدامات شهرداری اقتصاد سینما را تغییر داده است / شهرداری بیش از ۵ هزار صندلی استاندارد به سینماهای تهران افزوده است

وی افزود : البته می دانم این شهر در کنار مسجد نیازمند حسینیه ، سینما ، پارک ، کتابخانه و هزار چیز دیگر نیز هست امروز به دلیل افزایش سالن های سینما در تهران اقتصاد سینما تغییر کرده و بیش از ۵ هزار صندلی استاندارد به صندلی های سینمای تهران اضافه شده است و بیش از ۷۰ درصد اقتصاد سینما نیز در شهر تهران است .

قالیباف با تاکید بر این که به همه موضوعات در شهر باید توجه کنیم که حمل و نقل یکی از آن هاست گفت : در مسئولیت ها و احکام جدیدی که به شهرداران مناطق داده شده به طور شفاف ۱۰ مورد ذکر شده که بر اساس مطالعه دقیق و عمیق به این ۱۰ موضوع رسیده ایم و این ها خواسته هایی است که از شهرداران مناطق داریم تا بتوانیم آن ها را تحقق دهیم .

وی با بیان این که توسعه مسجد یکی از نیازهای منطقه ۵ است و نیاز دیگر آن توسعه حمل و نقل عمومی است ، افزود : آن طور که باید و شاید سیستم حمل و نقل عمومی در این منطقه سامان نیافته و مردم از این که چطور خود را به مراکز حمل و نقل برسانند نگرانی دارند . آیا باید برای رسیدن به هر نیاز ، یک سفر درون شهری انجام داد یا باید همه چیز را به یک منطقه آورد ؟ جواب هر دوی این ها منفی است اما به این مساله نیز باید توجه شود و آلودگی هوا نیز که دغدغه ای برای شهروندان است و با جان آن ها سرو کار دارد باید کاهش یابد .

قالیباف تصریح کرد : امیدوارم اتفاقات خوبی در این عرصه بیفتد و با تلاش و جهش بیشتر و با تاشی به فرهنگ جهادی بتوانیم در این چهار سال پیش رویم.

بحث توسعه انسانی در شهرداری را مستقیما مدیریت می کنم / شهرداری باید به مردمی که به آن مراجعه می کنند آرامش دهد

وی در ادامه رسیدگی به درون سازمان شهرداری در بحث عدالت محوری ، رشد علمی ، آموزش ، توجه به شایسته سالاری و اصلاح فرایندها در درون شهرداری را موضوع مهمی دانست و گفت : این از موضوعات جدی است و خودم راسا در بحث توسعه انسانی به طور مستقیم مدیریت می کنم تا شهرداری را به معنای حقیقی اش زیبنده نظام اسلامی در ابعاد مختلف کنیم تا خود شهرداری وجودش به مردمی که به آن مراجعه می کنند آرامش دهد و مردم احساس اضطراب و نگرانی نکنند.

وی افزود : لازم است این آرامش را برای کارکنان در بدنه شهرداری ایجاد کنیم تا بتوانیم به جامعه نیز تزریق کنیم و این از دغدغه های مهم ما در این دوره است.

پشمچی زاده جایگزین طلوعی در منطقه ۵ شد

قالیباف در ادامه به سابقه آشنایی و دوستی اش با دکترطلوعی شهردار سابق منطقه ۵ در دوران دفاع مقدس اشاره کرد و گفت : ایشان اهل غرب کشور و من اهل شرق هستم و تا روزهای جنگ هیچ آشنایی با هم نداشتیم و در زمان جنگ که با ایشان آشنا شدم جز شجاعت وجوانمردی در ایشان ندیدم و امیدوارم این همکاری با همان فرهنگ جهادی ادامه یابد.

وی با اشاره به حضور بیش از ۵۰ ماهه طلوعی در شهرداری منطقه ۵ که حاکی از صداقت و صفا و مدیریت ایشان است ، افزود : نمی گویم کار ما بی عیب و ایراد است اما ایشان یکی از مدیران شایسته در شهرداری بودند .

قالیباف همچنین به پژمان پشمچی زاده شهردار جدید منطقه ۵ اشاره کرد و گفت : اولین روزهایی که با ایشان آشنا شدم در همین منطقه ۵ و در حوزه عمرانی بود که ایشان نیز از جونان فعال و رشد یافته در نظام اسلامی است که اگر در دوران دفاع مقدس بودیم ایشان نیز در مناطق جنگی حضور می یافتند.

شهردار تهران تصریح کرد : پشمچی زاده از نیروهای خوب و جوانی است که فعالیت در سمت شهرداری را از زمان من آغاز کرده و در مناطقی همچون منطقه ۳ که آخرین پست ایشان بوده به خوبی عمل کرده است ، وی متعلق به این منطقه است و برایش آرزوی موفقیت می کنم .

قالیباف گفت : تحویل گرفتن کار از دکتر طلوعی و آن را چند قدم جلو بردن نیازمند تلاش مضاعف و همکاری همه کارکنان و همچنین شورایاران این منطقه است که امیدوارم این اتفاق بیفتد.

    نظرات