تمامی مراحل جهانی شدن شهر سوخته طی شده است

تمامی مراحل جهانی شدن شهر سوخته طی شده است

http://www.bananews.ir/مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری سیستان و بلوچستان گفت: اقدامات مو‌ثری برای جهانی شدن شهر سوخته انجام داده‌ایم.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) ملک محمد سنجرانی در گفت و گو با ایسنا افزود: دفاعیه علمی جهانی شدن شهر سوخته را انجام داده‌ایم و تمامی موانع پیش روی انجام این کار برطرف شده است.

وی بیان کرد: این هفته هیئت بازرسی بین‌المللی از منطقه بازدید می‌کنند و در صورت تایید، شهر سوخته به فهرست آثار جهانی میراث فرهنگی افزوده خواهد شد.

سنجرانی با اشاره به اقدامات انجام شده در شهر سوخته خاطر‌نشان کرد: ایجاد پوشش کاه گلی به منظور مرمت بنا، احداث سایت به دو زبان فارسی و انگلیسی، سازمان دهی مسیرهای گردشگری از شهر سوخته و گورستان، طراحی زنجیر و تابلوی راهنما، انتقال ۱۵۰ شیء تاریخی از موزه جنوب شرق به مکان فوق، راه‌اندازی کارگاه خشت و گل با همکاری کارشناسان پایگاه جهانی چغازنبیل و ارگ بم، راه‌اندازی آزمایشگاه تخصصی خاک، راه‌اندازی مدیریت بحران که شامل پایگاه آتش نشانی و اورژانس و هلال احمر و سایر نیروهای امدادی، طراحی کتاب معرفی آثار به ۷ زبان زنده دنیا، تهیه کاتالوگ و بروشور از جمله فرآیند‌های انجام شده برای جهانی شدن این اثر ملی بوده است.

    نظرات